22 березня християни східного обряду вшановують пам’ять 40 мучеників Севастійських. У народі свято так і називають 40 святих, Сорок мучеників або Сороки. Незважаючи на те, що в цей день пом’якшуються обмеження Великого посту, зі святом пов’язані й інші заборони, а також народні прикмети.
Що не можна робити на Сорок святих
У цей день не можна лаятися, лихословити, думати про погане.
Забороняється також шити, вишивати, в’язати і здійснювати іншу роботу по дому. Вважається, що той, хто буде працювати на 40 святих, отримає 40 болячок. Але в цей день можна пекти, щоб привернути весну.
У цей день заборонено позичати гроші.
Заходьте в гості
На Сорок святих обов’язково кличуть у гості рідних і друзів. Кажуть, що чим більше буде гостей удома в цей день – тим краще. Їх частують уже згаданими булочками-пташками. Чарку не наливають – піст.
Прикмети свята Сорока святих
Якщо прилетять птахи – скоро буде дуже тепло.
22 березня синиця заспівала – тепло пророкує.
Випав сніг – до холодів на Великдень.
Хмарно і мороз – скоро буде тепло і можна сіяти.
Гарна погода – до врожаю гречки.
Дружно тане сніг – до активної повені і буйним травам.
Опади і мало сонця – не буде повені, влітку не очікується тривалих злив, а осінь буде сухою.
Пора пекти з тіста жайворонків та зустрічати із вирію птахів (кулінарний рецепт)
22 березня, на Сорок Святих, повертались із вирію шпаки та жайворонки – вісники весни. В цей день бабусі, мами та дівчата пекли «жайворонків» з тіста, ніби прискорюючи приліт пташок і наближення тепла. Коли «жайворонки» спечуться, їх і діти, і дорослі підкидали угору із вигуками: «Жайворонки, прилетіте, весну-красну принесіте!». Отримавши жайворонки, діти бігли з ними на вулицю, в сади, городи тощо. Їх клали на голови, тримали в руках, наштрикували на палички і бігали з ними селом. Намагалися підняти їх повище, для цього забирались на дахи сараїв, на паркани, на дерева. «Пташок» саджали на скирти, стоги, гілки, пагорби, підкидали вгору, іноді прив’язували нитками до дрючків.
За повір’ям, жайворонок брав соломинку в дзьобик, летів угору «до Бога» і співав: «Урожай, урожай, теплий дощ на врожай!». Імітували спів жайворонка, коли він летів угору: «Сонце ловити! Сонце ловити! Сонце ловити!». А коли летів донизу, то так: «Ціп урвався! Ціп урвався! Ціп урвався! Кру-ці! Кру-ці! Кру-ці!». «Жайворонками» з тіста діти грали увесь день, а увечері їх з’їдали.
Існують різні рецепти приготування тіста для “жайворонків”. Наводимо один з них:
0,5 л молока
15 г сухих дріжджів
120 г цукру
200 г масла
2 яйця
2 г ванільного цукру
сіль
1 кг борошна
Способи формування пташки з тіста