You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / І при живих батьках народжуються сироти – подаруймо їм родинне тепло

І при живих батьках народжуються сироти – подаруймо їм родинне тепло

В Україні сиротами щороку стають приблизно 10 тисяч дітей – про це повідомляє Мінсоцполітики. І це не просто цифри – за кожною з них стоїть доля дитини. Сьогодні дуже часто ми стикаємося з такою проблемою, що біологічно живі батьки в дитини ніби є, вони навіть вписані в свідоцтво про народження, але по факту в житті дитини вони участі зовсім не приймають. Тобто, при живих батьках діти ростуть соціальними сиротами

Про роботу із сім’ями, які потребують постійного контролю,  та захист прав неповнолітніх розповідає начальник служби у справах дітей Горностаївської селищної ради Тетяна СТРУМЕЦЬКА.     
– Держава сьогодні приділяє увагу соціальному  захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.  Уряд удосконалив правовий механізм: постановою Кабміну, ще 2018 року  передбачена  реалізація комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів дітей, зміну підходів до їх виявлення, ведення обліку та організації допомоги. Крім того, запроваджено обов’язкове  проведення оцінки безпеки дитини. Над реалізацією цих завдань працюють служби у справах дітей, створені у громадах.
Якщо говорити про Горностаївську громаду, то станом на 1 грудня  2021 року на обліку служби тут нараховувалося 22 сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах і батьки яких ухиляються від виконання батьківських обов’язків, здебільшого з причини вживання алкоголю. У цих сім’ях проживає 64 дитини.
 Часто доводиться мати справу з молодими батьками та одинокими матерями, які тримають біля себе дитину, поки держава виплачує на неї велику допомогу. Потім вони з легкістю відмовляються від своїх дітей, при цьому можуть заявити, що ще народять. Або ж забувають, що є діти у їхній хаті – не виконують батьківських обов’язків.  І ніякої відповідальності не несуть ні перед своїми дітьми, ні перед суспільством. Погодьтеся, навіть тварини так не ставляться до своїх малят, а залишають їх лише тоді, коли вигодують і навчать премудростей тваринного світу. У людському суспільстві на власних дітях, буває, бізнес створюють. Іноді заради цього  й народжують. 
Зрозуміло, що держава й громада не може залишати такі сім’ї поза увагою. Вони  перебувають під постійним контролем, обстежуються двічі на рік, а по мірі потреби – щомісячно. Коли ж батьки злісно не виконують свої обов’язки, ми повідомляємо  в поліцію, потім  спільно збираємо  документи на позбавлення батьківських прав. Бо буває, як не стараєшся контролювати та допомагати, щоб батьки взялися за розум, але безрезультатно – доводиться для захисту прав неповнолітніх вживати  кардинальних заходів та відбирати дітей.   Долі цих дітей  різні. 
Так, лише нинішнього року  наша служба подала до суду   три позови про позбавлення батьків батьківських прав щодо трьох дітей – усі позови задоволено. Тож  2021 року  на території   громади за живих батьків посиротіло троє дітей. Двоє з них під опіку взяли родичі, одна дитина усиновлена громадянами України. Батьки цих  дітей,  навіть, не прийшли до суду відстояти свої права на дітей – їм це було не цікаво. А одна матір прийшла до служби у справах дітей на “розборки” через тиждень  після того,  як дитину забрали – то вона тільки тоді згадала про дитину. 
Таке ставлення до дітей  не тільки  дивує, а й викликає тривогу. На жаль, тенденція йде до збільшення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Так нещодавно, при проведенні рейду  щодо контролю  умов  проживання дітей у неблагонадійних сім’ях, у селі  Каїри виявлено матір, яка самотужки народила дитину вночі, але не зверталась за медичною допомогою. Це могло привести до негативних наслідків у здоров’ї  як дитини, так і матері, в якої є ще п’ять малолітніх дітей.  Працівники соціальних  служб  викликали  невідкладну допомогу – після цього матір з дитиною помістили  до лікарні.
 Звісно, заборонити народжувати таким матерям – ніхто не вправі, але підняти «планку» відповідальності за дітей   не завадило б – і це мала би зробити держава. Приміром, законодавчо примусити батьків, позбавлених батьківських прав, матеріально забезпечувати перебування своїх дітей в дитячих установах. Тоді б вони не хизувалися, мовляв, заберете одну дитину –  народжу другу. Бо знали б:  народять, то й годуватимуть. Дехто може сказати, що це «не демократично». А плодити сиріт при живих батьках – то по якому?
У результаті безвідповідальності батьків, ми на державному рівні маємо забезпечувати сиріт родинним теплом. Отже, після позбавлення батьків батьківських прав діти вилучаються із сім’ї  і постає питання про тимчасове перебування дітей. Раніше діти влаштовувалися до інтернатних  закладів, а після цього проводилась робота з  пошуку сімей, у які будуть влаштовані діти. 
Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа зі складною назвою “деінституціалізація” – це поступове закриття інтернатних закладів. На даний час у Херсонській області такі заклади відсутні. Тому постало питання розвитку нових форм тимчасового перебування дітей, наближених до родинного виховання. Одна з таких форм, прийнятних для нашого району – це патронатна сім’я. Унікальна послуга патронату над дитиною з’явилась як соціальний  експеримент: це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками (або іншими законними представниками) складних життєвих обставин. Патронатною сім’єю забезпечується захист  прав дитини і все  спрямовується на повернення дітей у сім’ю. Це дозволяє,  у разі термінового вилучення дитини із рідної сім’ї уникнути потрапляння дитини до інтернату чи дитячого будинку,  та захистити від  травмування при  розлученні з рідною сім’єю.
Соціальний супровід таких сімей та дітей, здійснюють центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням інших служб. Фінансування родин забезпечується відповідно до чинного законодавства (5 прожиткових мінімумів для патронатного вихователя та 2 – для дитини).  
 Водночас,  хочу звернутися до мешканців  району, які хотіли б допомогти дітям та створити на базі своєї родини патронатні сім’ї: звертайтеся  до служби у справах дітей Горностаївської селищної ради або  відділу соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді КЗ “Терцентр”.
…Життя кожної людини неповторне. Хтось народжується щасливим, комусь доводиться пережити складні обставини долі, але є і такі долі, коли не має змоги щось змінити самому. Саме дитячі долі в руках дорослих, і тому важко переживати за дітей, чиє життя понівечено та з самого початку зруйновано. Давайте спільно допоможемо таким дітям знайти сімейне тепло.

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *