You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Які зміни введено в школах з 1 вересня

Які зміни введено в школах з 1 вересня

Уже минув місяць навчання у закладах освіти. З 1 вересня і школярів, і вчителів очікували нові реалії. Освітній процес зазнав ряд змін: у педагогів з’явилося більше автономії, а п’ятикласники вже працюють у системі НУШ, за новими правилами відбуватимуться і батьківські збори, нове шкільне меню. Затвердять з 2022 року

Автономія початкової школи
Учителі початкових класів отримали академічну автономію. Це означає, що тепер організація освітнього процесу і створення навчальних програм стало питанням кожного окремого закладу і, зокрема, вчителя. Учитель зможе сам вибирати, наприклад, робочі зошити або додаткові матеріали. Єдине обмеження – вони повинні бути з позначкою «Рекомендовано до використання в закладах загальної середньої освіти».  
Також  в компетенції вчителя самостійно регулювати кількість годин на вивчення будь-якої теми залежно від того, як її засвоїли учні або, за необхідності, змінювати теми уроків місцями. Педагоги мають право впроваджувати власні способи, яким чином доносити  знання  до учнів.  
Нова система оцінювання
Міністерство освіти і науки затвердило методичні рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів 1–4 класів закладів загальної середньої освіти.
Однією з ключових змін є підхід до вираження оцінки. На заміну узагальненій бальній оцінці  запропоновано, за вибором закладу, використовувати вербальну або вводиться рівнева. У 1–2 класах оцінювання буде вербальним – «є значні успіхи», «демонструє помітний прогрес», «досягає результату з допомогою вчителя», «вимагає уваги і допомоги». 
У 3–4 класах рівень результату нав-чання рекомендовано визначати з урахуванням динаміки його досягнення та позначати буквами – “початковий” (П), “середній” (С), “достатній” (Д), “високий” (В). У рекомендаціях наголошено, що оцінка є конфіденційною інформацією, доступною лише для учнів та їхніх батьків.
Щоденник – за бажанням учителя
Якщо раніше паперові щоденники були необов’язковими тільки для учнів 1–2, то з цього року шкільний щоденник став не обов’язковий до 4 класу. Тепер вирішує вчитель – вести  щоденники чи ні. 
Можливістю відмовитися від щоденників скористаються вчителі в тих школах, які вже підключені до E-Journal. Адже через електронний журнал як учні будуть бачити домашнє завдання, так і батьки зможуть контролювати відвідуваність і оцінки дитини, а також читати коментарі вчителів щодо його успішності. Нагадаємо, що з початку 2021 року Міносвіти вже розпочало під’єднання шкіл до електронних журналів.
Табелів  не буде, замість них – свідоцтва з буквами
Учням початкової школи в кінці семестру більше не будуть видавати табелі. Їх замінили свідоцтвами досягнень. Свідоцтва досягнень будуть складатися з чотирьох блоків: характеристика навчальної діяльності (як інтерес до навчання, вміння користуватися цифровими носіями інформації, здатність підбирати до тексту ілюстрації, вміння працювати в команді, керувати своїми емоціями тощо), результатів навчання в окремих освітніх галузях, рекомендації вчителя та побажання батьків.
Крім того, що тепер не стане табелів, за новими правилами з цього навчального року після четвертого класу також перестануть видавати свідоцтва про початкову освіту на руки, їх облік буде проводитися в електронній формі, а зберігатимуться вони в Єдиній державній електронній базі з питань освіти в Реєстрі документів про освіту. Але на  особисту вимогу батьків школа зобов’язана надати паперову копію.
П’ятикласники нАвчатимуться за методикою НУШ
З 1 вересня цього року навчання п’ятикласників почалося за методикою Нової української школи (НУШ). У пілотному проєкті беруть участь 136 шкіл України. У наступному навчальному році за новим стандартом для 5–9 класів здобуватимуть освіту всі п’ятикласники. 
 В ідеалі навчання не буде однаковим у різних школах, адже вони отримали певну самостійність. Школи можуть як обирати із 78 модельних програм, так і розробляти власні програми, створювати власний навчальний план, спираючись на типову освітню програму. Змінюючи кількість годин (у рамках запропонованого мінімуму та максимуму), вводячи інтегровані курси, заклади освіти зможуть підлаштувати програму під власні потреби. 
Головна особливість нового стандарту для 5–9 класів – тепер в школах будуть освітні галузі. У кожну з освітніх галузей буде входити кілька предметів. Усього буде дев’ять освітніх галузей: мовно-літературна, математична, галузь природних наук, технологічна, інформативна, соціальна і здоров’язберігаюча, цивільно-історична, художня і галузь фізичної культури. Предмети, що входять до них, можна буде комбінувати в інтегровані курси або вивчати окремо.  Також п’ятикласники за програмою НУШ вивчатимуть  інтегровані курси. 
У 5-му класі заплановано щотижня: 10–13 уроків мови та літератури (найбільше серед усіх предметів), 4–6 уроків математики, 3 уроки фізкультури, 2–3 — «Пізнаємо природу», 1–3 уроки мистецтва, 1–3 – технології, 1–3 – предмети здоров’язбережувальної та соціальної галузі, 1–2 – інформатики, 1–2 – предмети історичної галузі. Загалом рекомендовано 31 урок на тиждень (тобто 6–7 на день).
Модульна фізкультура
Ще одна зміна в системі шкільної освіти 2021 року – пілотний проєкт «Модульна фізкультура». Цю програму апробують п’ятикласники в 140 школах України. А вже з наступного навчального року модульна фізкультурна програма стане обов’язковою для всіх закладів загальної і середньої освіти в Україні.
Нова програма містить 35 варіативних модулів з різних видів спорту. Які з модулів використовувати на уроці, буде вибирати учитель, орієнтуючись на інтерес учнів і матеріально-технічну базу навчального закладу.
 Вхід у школу – за паспортами вакцинації, а батьківські збори – онлайн
Цього року батьківські збори в школах рекомендується проводити віддалено, адже доступ  батьків до шкіл через карантин обмежений.
Щоб потрапити до школи, наприклад, для зустрічі з учителем або директором, потрібно записуватися заздалегідь і затвердити час свого візиту, а потрапити в школу зможуть тільки ті батьки, які зможуть пред’явити або паспорт вакцинації з завершеним циклом щеплень, або негативний результат тесту на Covid-19, зроблений не пізніше, ніж за 72 години до дати запланованого візиту в школу.
Шкільне меню запустять після нового року
Нове шкільне меню відклали до 1 січня 2022 року – воно ще досі не затверджено в міністерствах. А для введення нових продуктів у перелік закупівель потрібен час, оскільки деякі тендери та інші закупівельні процедури на цей календарний рік уже проведені.
  За матеріалами МОН

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Дотримуємось правила: роби добро, де ти живеш

Минає рік звідтоді, коли відбулися останні вибори до місцевих рад. Чинним законодавством відповідно до статті …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *