You cannot copy content of this page
На головну / ГРОМАДА / Чи буде ліцей у Костянтинівській громаді?

Чи буде ліцей у Костянтинівській громаді?

У Костянтинівській територіальній громаді відбуваються громадські слухання з питання перепрофілювання (зміни типу закладу) та зміни назви Костянтинівського опорного закладу загальної середньої освіти. Чи мають взагалі сільські заклади освіти перспективу стати ліцеями – про це у матеріалі

6 серпня президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти», яким оновлено певні правила функціонування профільної школи. Окремі норми змушують діяти вже сьогодні.
Із 28 вересня 2022 року в територіальних громадах не може бути жодних ЗНЗ зі ступенями (звідки і йде поняття «пониження ступеня»), НВК чи НВО. Лише початкові школи, гімназії і ліцеї. На приведення у відповідність або «перейменування» у всіх ще є рік. Тепер законом «Про повну загальну середню освіту» (абзац 2 частини 2 ст 32) передбачено, що будь-якій зміні шкільної мережі в сільській місцевості має передувати громадське обговорення тривалістю не менше ніж 1 рік.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проєкту, відповідного рішення засновника.
Тож у Костянтинівській територіальній громаді наразі, за розпорядженням сільського голови Олексія Кільдерова, проводять громадські слухання щодо перепрофілювання (зміни типу закладу) та зміни назви Костянтинівського опорного закладу загальної середньої освіти.
– Ми інформуємо громадян про ситуацію щодо перепрофілювання Костянтинівського закладу освіти та можливість створення ліцею – це маємо зробити відповідно до закону, – пояснив Олексій Кільдеров напередодні проведення зустрічей на моє запитання про мету громадських слухань. – Протягом року ми вивчатимемо ситуацію, потім винесемо на розгляд сесії. А на цей час у нас більше запитань ніж відповідей. Справа в тому, чи витримаємо вимоги щодо наповнюваності класів. Має бути не менше двох паралельних класів у ліцеї. За прогнозами ми зможемо набрати у 10 класи лише по 8 учнів. Чи буде фінансувати держава, чи доведеться ще й на зарплату вчителям виділяти з бюджету громади? Адже утримання закладів освіти та зарплату техпрацівникам уже громади фінансують. На один клас ліцею за попередніми розрахунками потрібно буде щонайменше 700 тисяч гривень. Якщо 10-х класів буде два, а згодом і 11-х – то неважко підрахувати, скільки коштів громаді потрібно додатково. Та чи витримає бюджет? Навіть якщо ми в себе не створимо ліцей, то потрібно буде дітей відправляти в ліцеї інших громад. Утім, також незрозуміло, хто фінансуватиме підвезення, проживання, харчування, комунальні послуги…
Усі ці питання озвучують мешканцям громади на зустрічах. На жаль, дуже мало беруть участь у громадських слуханнях: у Костянтинівці через це перенесли зустріч з громадськістю на п’ятницю, а в Дубівці теж мало зібралося – не прийшли ті батьки, кого це найбільше стосується.
Додамо інформативно – всі територіальні громади мають право бути засновниками ліцеїв. При цьому їм потрібно виконати умови, визначені в законі:
* створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища відповідно до вимог законодавства;
* підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби) на відстань, що визначається законодавством;
* забезпечення проживання учнів у пансіонах у разі, якщо час їхнього доїзду до ліцею буде більше норми, визначеної законодавством;
* забезпечення учасникам освітнього процесу вільного і безоплатного бездротового доступу до мережі Інтернет з характеристиками, що відповідають вимогам законодавства, у приміщеннях закладу освіти, у тому числі у пансіоні;
* забезпечення здобувачів освіти харчуванням у порядку та відповідно до вимог, визначених Кабінетом Міністрів України.
Чинне законодавство і внесені зміни не забороняють засновникам створювати ефективну мережу старшої школи. І наразі багато залежить від громад, як вони будуть створювати й забезпечувати мережу ліцеїв.
Міністерство освіти переконує, що дітям потрібна якісна освіта, щоби вони в майбутньому стали успішними. А для цього потрібна потужна старша школа – за кількістю дітей, матеріальною базою, кадрово-педагогічним потенціалом. Вона може бути одна на громаду, а може бути однією на дві громади. Це потребуватиме від засновника додаткових витрат із місцевих бюджетів, у тому числі з державного бюджету – тобто працювати на засадах співзасновництва і співфінансування.
Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Змінили механізм держпідтримки для аграріїв

Раніше величезні дотації отримували саме агрохолдинги. Сьогодні 4,5 млрд грн ми вкладаємо в підтримку малих …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *