You cannot copy content of this page
На головну / ГРОМАДА / Хто на що спроможний: економічні ресурси і можливості Голопристанської громади

Хто на що спроможний: економічні ресурси і можливості Голопристанської громади

Престур журналістів до  Голопристанської  територіальної громади, організований Харківським прес-клубом, відбувався в особливих умовах: між зливами дощу ми встигали оглянути цікаві соціальні та виробничі об’єкти, якими пишається Голопристанщина. Дізналися, як формується бізнес-клімат, що дає додаткові робочі місця та поповнює бюджет,  які соціальні послуги надають мешканцям  

 На розвиток громади –  вісім відсотків бюджету

Гола Пристань – компактне типове містечко на півдні України було давно відоме широкому загалу  своїми кавунами та фестивалями. І створення громади, здається, не вплинуло на життя самого міста. Хоча насправді втрачено статус району (тепер входить до Олешківського району) та з утворенням територіальної громади збільшилася відповідальність ще й за сільські населені пункти.

Громада  утворилася 2019 року,  приєднавши Старозбур’ївську сільську раду, а 2020 громада збільшилася – до неї додалися ще навколишні села Велика Кардашинка, Нова Збур’ївка, Малі Копані та Гладківська ОТГ, що існувала до виборів. Громада налічує 18 населених пунктів, має 39,5 тисячі мешканців.

Зрозуміло, коли приїздять представники засобів масової інформації з усієї України,  їм намагаються показати побільше позитиву, тим більше, що  й мета була – побачити успішний досвід громад. 

Керівник  міської громади  відверто відповідав на запитання журналістів, з-поміж  яких були й дещо провокативні. Адже у процесі екскурсії, яку провів міський голова Олександр Бабич, журналісти намагалися з’ясувати й про  справжнє  життя довколишніх сіл після децентралізації.

Перш ніж поїхати на соціальні та виробничі об’єкти, Олександр Бабич презентував медійникам громаду у своєму невеличкому кабінеті – говорить, міська рада не хоче переходити у приміщення колишньої райдержадміністрації. Їм не передали ще приміщення, та й брати його немає бажання.

Під час презентації  керівник  громади зосередив увагу більше на перетвореннях у місті Голій Пристані, зауваживши, що господарський стан доданих населених пунктів не втішив статистикою після приєднання. З того, що вдалося дізнатися, стало зрозуміло, що незважаючи на величезні проблеми у приєднаних населених пунктах, найбільше видатків розвитку 2021 року спрямовано саме на місто Гола Пристань.  Насправді слово «найбільше» не означає «багато».

Хоча бюджет громади на 2021 рік передбачається на рівні 280,5 млн гривень, із них близько 93 % – це видатки споживання (зарплати, комунальні послуги, енергоносії), а на розвиток громади планується витратити  до 8 % від загальної суми бюджету – це кошти на капітальні ремонти та будівництва. Тож цьогоріч кошторис Голопристанської громади – це бюджет виживання. При цьому поряд із відремонтованими школами та дитсадками міста, де теплосанацію провели за кошти європейських донорів, у громади з’явилися сільські школи із пічним опаленням.

 Життя навчило залучати кошти різних джерел

Міський голова Олександр Бабич зазначив, що латання бюджетних дірок  дорого обходиться громадам, адже держава в процесі децентралізації надто багато «навішала» повноважень, котрі не підкріплені фінансовими ресурсами. Це стосується як освітньої, так і медичної сфер, соціального захисту, забезпечення пільг тощо.

Тому життя навчило залучати кошти різних джерел для вирішення таких проблем – у громаді мають гарний досвід участі у грантових проєктах. Тож завдяки цьому 2021 року завершать  у місті Голаій Пристані утеплення всіх шкіл і садочків.  Уже  здійснили комплексну термомодернізацію, вартість робіт – 11,4 млн гривень, де 60 % – державних коштів, 40 % – співфінансування місцевого бюджету.

 На  думку керівника громади,  місцевому самоврядуванню не вистачає комунікації з вищою владою,  тож одна зі складових роботи голови – це «оббивати пороги, щоб отримати кошти».

«Ми детально вивчаємо проблеми  і плануємо на майбутній рік, за рахунок чого будемо їх усувати. Це і державний фонд  регіонального розвитку, і соцекономрозвиток, і власні кошти, і грантові проєкти. Раніше у нас був грант на 881 тисячу євро, що передбачав термомодернізацію у Голій Пристані дитсадочка, школи та котельні. Нинішнього року  ми ще  підписали грант на 580 тисяч євро –  адже школа № 3 у нас залишилася без утеплення і є ще музична школа, де такі роботи треба провести. Це наша принципова позиція – проводити комплексну термомодернізацію», – повідомив голова громади.

Він зауважив, що  написати проєкт не проблема – проблема його реалізувати.  На це потрібно як мінімум  два роки, щоб на третій отримати якісь грантові кошти. Але ці масштабні  проєкти соціально важливі, вважає Олександр Бабич, і вже мають результати.   Після термомодернізації є економія – витрати на опалення зменшилася вдвічі.

Щоб підтвердити сказане, журналістів проводять гімназією – пишатися справді мають чим. Крім утеплення, замінили обладнання у їдальні, але також на умовах співфінансування державного та місцевого бюджетів, за власні кошти відремонтували спортзал, у стадії ремонту туалети. За словами  очільника громади,  за кошти розвитку здійснять  капремонт шести санвузлів Голопристанської гімназії,  реконструкцію будівель Голопристанської школи № 4 з прибудовою перехідної галереї, капремонт частини приміщень адмінбудівлі у Голій Пристані. 

Поряд із гімназією – ясла-садок № 2 «Посмішка». Тут минулого року  також провели комплексну термомодернізацію:  вартість робіт – близько 6 млн гривень, а  фінансування здійснювалось із Державного фонду регіонального розвитку та місцевого бюджету. Як виявилося,  втілити в життя  ці важливі проєкти вдалося  завдяки реалізації програми «Велике будівництво».

Це у Голій Пристані. А що в селах? Мешканці села не такі вибагливі до інфраструктурних речей. Але, зрозуміло, що їм також хочеться жити комфортно. Олександр Бабич, відповідаючи на запитання «А як у сільських школах?» – повідомив, що у  Новозбур’ївській школі № 1 також за програмою «Велике будівництво» утеплюють фасад, будують новий спортзал і реконструюють старий, проводять капремонт внутрішніх систем, класів у початковій школі, а ще тут з’являться нові сучасні туалети, душові кабінки, ліфт – його запланували з розрахунку на  маломобільних людей.  Будівництво обіцяють закінчити до серпня, загальна вартість робіт – 32 млн гривень.

 Бізнес розвиває громаду

 Зрозуміло, що для реалізації всіх  ідей  громаді  потрібні гроші, і вона шукає їх, зокрема і шляхом залучення інвестицій. Адже  бізнес наповнює бюджет міста, що дає  розвиток інфраструктури, освіти, медицини і гідний рівень життя громадян.

У Голій Пристані останніми  роками з’явилося декілька потужних  сучасних підприємств. Вони експортують свою продукцію у десятки країн, але податки платять саме у місті.  «Нібулон», «Агрофьюжн», «5 Еlement» дають роботу близько 500 голопристанцям, відраховують  до бюджету значні кошти. 

 Медійників познайомили з  об’єктами  великого бізнесу. Мене особисто зацікавило, чому вони  розташувалися саме  у Голій Пристані, а не в іншому районі Херсонщини  – може влада сприяла пошуку  інвесторів?

«Ми намагаємося зробити максимально сприятливі умови для розвитку бізнесу, тому до нас ідуть інвестори.  Пропонуємо  привабливі умови, працюємо  прозоро. Єдина умова –      реєстрація бізнесу за місцем розташування, щоб податки потрапляли до місцевого бюджету. І це результативно»,  – відповів на запитання Олександр Бабич.

Перше підприємство, де ми побували, – перевантажувальний термінал та комплекс із приймання, зберігання і відвантаження зернових та олійних культур ТОВ СП «Нібулон», філія «Голопристанська». Воно найвідоміше не лише в громаді, а й на території Херсонщини. Працює з 2018 року за світовими стандартами, зернозберігальні властивості – близько 98 тисяч тонн, забезпечує робочими місцями понад 130 осіб із повним соціальним пакетом. Особлива увага приділяється молодим спеціалістам – вони приходять на виробничу практику,  залишаються на підприємстві, їх забезпечують житлом.

Корпорація «Нібулон», окрім податків до місцевого бюджету громади,  виділяє кошти на благоустрій міста. Зокрема, відремонтували кільцеву дорогу, яка веде на термінал, навели порядок на прилеглій  території, взяли участь у будівництві міського скверу, в центрі якого  гарний  фонтан – на  нього філія Нібулон  виділила 1 мільйон гривень.  Підприємство організувало пасажирські перевезення на суднах типу «Ракета» – вони  збиткові для перевізника, однак необхідні для місцевих мешканців. Все це приклади  соціально-відповідального бізнесу.  

Далі  журналістів  познайомили  з  роботою фермерського господарства  «Інтегровані агросистеми»,  що входять до холдінгу «Agrofusion».  Тут виробляють екологічну томатну пасту, сертифіковану за міжнародними стандартами, 70 відсотків якої поставляється у 43 країни світу. 

Щоб отримати якісну і безпечну продукцію,  починають з вирощування розсади і закінчують пакуванням готової пасти в асептичні пакети, які дозволяють зберігати пасту без втрати її якості впродовж 3 років.  Нинішнього року виростили в теплицях та висадили на своїх полях  99 мільйонів кущів  помідор для виготовлення томатної пасти. За сезон підприємство переробляє близько 250 тисяч тонн томатів і випускає якісний концентрований  продукт під торговою маркою “Інагро” ТМ. 

 У фермерському господарстві «Інтегровані агросистеми» постійно у виробництві задіяно до 100 осіб,  ще 130 щороку наймають в сезон збору та  переробки. Зарплата 17–20 тисяч гривень – відповідно і значні надходження до місцевого бюджету. 

Третє підприємство, що наповнює податками бюджет Голої Пристані – ТОВ «НВП «5 Еlement». Сума інвестицій у створення цього підприємства склала півтора мільйона доларів,   Тут  виробляють інноваційне комплексне органічне нанодобриво, визнане у 28 країнах світу. Добриво, яке не лише підтримує рослини, а й лікує землю –  підвищує на 20-50 % врожайність та якість агропродукції. Крім того, є 100 % стартовим мікродобривом.  .  Підприємство має понад 70 робочих місць.

…Зрозуміло, що, презентуючи своє місто і власні напрацювання, очільник громади був суб’єктивним. І це природньо. Однак сумніватися у здобутках місцевої влади не дозволяє побачене: є  досить розвинена інфраструктура і потужні підприємства,  є спільні напрацювання і рух уперед. Це те, що різнить цю громаду від інших.

У престурі побувала Любов РУДЯ

 Престур відбувався у межах проєкту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *