You cannot copy content of this page
На головну / ГРОМАДА / Староста Великоблаговіщенського округу: як знаходити можливість для розвитку

Староста Великоблаговіщенського округу: як знаходити можливість для розвитку

Стабільне водопостачання, відремонтована сільська амбулаторія, вуличне освітлення, чудова паркова зона, дитячий та спортивний майданчики, дозвілля молоді та дорослих, ремонт доріг, 100-відсоткове декларування – це про Великоблаговіщенський старостинський округ, який вважається у Горностаївській громаді самодостатнім. Ним опікується Людмила Вікторівна Павлюченкова ще з 1995 року – спочатку на посаді голови Великоблаговіщенської сільської ради, а з 2017 року, коли утворилася Горностаївська ОТГ, – на посаді старости старостинського округу. Про те, як вдалося зробити округ самодостатнім та які труднощі – в інтерв’ю з Людмилою Павлюченковою.

Людмило Вікторівно, як Ви сприйняли об’єднання у територіальну громаду?
– Хочеш об`єднуватися чи ні – вирішує громада. Коли постало питання об’єднати сільські ради в одну територіальну громаду, ми розуміли, що це незворотній процес. Рано чи пізно це мало відбутися. Тому з депутатами роз’яснювали громаді, що децентралізація проводиться згідно із Законом України, рішення про неї ухвалено Верховною Радою і реалізується в усій державі. А ще потрібно було об`єднуватися, аби отримати деякі кошти з державних субвенцій та мікропроєктів.
– Усе-таки Ваша сільська рада і до об’єднання була самодостатньою. Як Вам це вдавалося і що встигли зробити для своєї громади?
– Головну увагу ми зосереджували на соціальних об’єктах. За програмою ПРООН нам вдалося реалізувати проєкти з капітального ремонту дитячого садка «Сонечко», технічного переоснащення артсвердловин у селі Великій Благовіщенці, покращення водопостачання в селі Новоєлизаветівці, за власні кошти утеплили дитячий садок, відремонтували та утеплили сільську амбулаторію, а місцеву Свято-Покровську церкву ремонтували за кошти активних небайдужих громадян, фермерів та сільгоспвиробників, зокрема ТОВ «ТД «Горностаївський райагрохім» та КП «Макарчик».

Ми розуміли, що треба створювати умови в селах не лише для роботи, а й для відпочинку. Так, протягом декількох років ми працювали, аби благоустроїти паркову зону – поставили альтанки та лави для відпочинку, зробили освітлення, озеленили, встановили дитячий та спортивний майданчики, висадили молодий парк. Хто ще в нашій чи сусідній територіальних громадах може похвалитися тим, що в селі є фонтан? А ми просто дали нове життя тому об’єкту, що був у нас – і нині насолоджуємося, і не тільки ми. Тепер парк улюблене місце сімейного відпочинку.


Дехто сьогодні говорить, що у нас гарний будинок культури. Так, ми починали його ремонтувати та переобладнувати ще до об’єднання. Поступово, упродовж трьох років перекривали дах, замінили вікна, двері, потім уже зробили стелю, відновили стіни глядацької зали, виклали плиткою площу та пішохідні доріжки в парку. А вже пізніше з допомогою територіальної громади закупили крісла – але то були ще наші вільні залишки коштів. Згодом оновили фойє. Тепер ми можемо пишатися тим, що маємо такий привабливий культурний центр у селі. І не тільки за формою, але й за змістом! У нас працюють кращі колективи різних вікових груп, вокальні, танцювальні, відомі не тільки в нашому районі, але й за його межами.

https://www.facebook.com/100027058062091/videos/pcb.812161529422383/795235281388400
– Звідки брали кошти на все це? Адже деякі сільські ради, працюючи самостійно, не змогли навіть будинок культури відремонтувати, і тепер після об’єднання їхні мешканці нарікають, що громада не виділяє кошти на ремонт?
– Основні наповнювачі бюджету – це сільськогосподарські підприємства, які орендують земельні паї громадян, та землі резервного фонду. Це три потужні підприємства – ТОВ «ТД «Горностаївський райагрохім», ТОВ «Агротехнології», ТОВ «ТД «Україна», які не тільки вчасно сплачують податки, а й допомагають вирішувати деякі соціальні питання. Зокрема, поточного року ТОВ «Агротехнології» (директор Юлія Куліш) придбало новий опалювальний котел у дитячий садок «Сонечко» за 45,0 тисяч гривень, ТОВ «ТД «Україна» (директор Олег Осінній) закупило необхідний «реманент» для монтажу котла на 5,0 тисяч гривень. А ТОВ «ТД «Горностаївський райагрохім» (директор Юрій Васильєв), виробничий підрозділ якого у селі Великій Благовіщенці, завжди підставляє плече – вартість допомоги неможливо й підрахувати. З одноосібниками (а їх у нас чимало – майже 150 чоловік) працюємо так, щоб усі декларували свої доходи, справно платили податки та орендну плату. Тож бюджет ми завжди виконували і виконуємо, мали залишки коштів, які й використовували на розвиток своїх населених пунктів.

Крім того, громадяни села не стоять осторонь, фермери, одноосібники – вдячна всім за розуміння та підтримку: культивація паркової зони, частковий ремонт доріг, розчистка доріг, проведення масових заходів – це все їхня заслуга.


– Скільки коштів зайшло у ваш округ із державного бюджету?
– За державні кошти ми купили трактор-екскаватор вартістю 900 тисяч гривень, а також на ремонт вулиці Миру в селі Великій Благовіщенці було спрямовано з держбджету понад 1 мільйон гривень.


– Чи не почуваєтеся “обділеними” після об`єднання, адже у Вас відібрали певні повноваження?
– Скажу вам так: певні привілеї, справді, втрачаються, ти стаєш підпорядкованим голові територіальної громади, але в нас склалися нормальні робочі відносини. У нас є певна автономія і, відповідно, відчуття приниження немає – є нормальний робочий процес. Деколи потрібно притримати власні амбіції і власне «Я» заради спільної справи. Наразі, після об’єднання, коли на громаду все більше покладається повноважень з утримання освітніх закладів, охорони здоров’я без відповідної фінансової підтримки з боку держави, про власні амбіції мова не йде. Стосовно коштів – то наш округ заробляє достатньо, аби забезпечити нормальну роботу інфраструктури своїх сіл і вимагати для цього відповідного фінансування. Та й невідомо, яку б ми спроможність для розвитку мали, якби не об’єдналися.
– Але ж після об’єднання виникла необхідність у справедливому розподілі коштів громади за населеними пунктами. Чи згодні Ви, що частина зароблених коштів вашим округом йде на ті, які не забезпечують збір податків, і живуть за рахунок інших самодостатніх округів?
– Ми розуміємо, що одним із важливих джерел доходів бюджету Горностаївської селищної ради є місцеві податки і збори, які в основному спрямовуються на утримання бюджетних та комунальних установ територіальної громади. Держава делегувала громаді значні повноваження, тому і збільшились видатки – загалом 88 % усіх надходжень йде на утримання установ, виплату заробітної плати, оплату за енергоносії, комунальні послуги, харчування дітей тощо, і лише 12 % залишається на розвиток. Тому питання наповнення бюджету є актуальним і конституційним обов’язком усіх громадян.
Колись округи – це були сільські ради, в них був свій бюджет, там затверджували свою програму, розуміли, який бізнес в них є, і на базі доходів у радах планували видатки.
Наразі, дійсно, після об`єднання у центральній садибі зосереджується не лише влада, але й кошти громади. І, звісно, ми зацікавлені, щоб гроші, ділили «справедливо»: тобто ті, що надходять від старостинських округів, поверталися назад, аби села могли розвиватись. Це була б, так звана, “соціальна відповідальність”. І цього принципу в нашій територіальній громаді намагаються дотримуватись. Але різні критерії: якщо іншому закладу культури треба капітальний ремонт, то нашому – оновлення матеріальної бази, мікрофони, костюми, більш сучасне музичне обладнання. І все це треба фінансувати пропорційно внеску кожного старостинського округу по всім галузям: освіті, благоустрою тощо.
Чому я говорю про цю соціальну справедливість? Усі села, в тому числі й малі, повинні мати можливість розвиватися, а мешканці кожного старостинського округу разом зі старостами мають бути зацікавлені в тому, щоби суб’єкти, які працюють на цих територіях, усі платили податки, все було легалізовано. Адже чим більшою буде дохідна частина, тим більше ми зможемо отримувати на розвиток кожного населеного пункту.
А якщо у нас є такі округи, де не сплачують податки, не декларують свої доходи – то чому ми маємо віддавати свої кошти їм, а не використовувати на розвиток? Це несправедливо.
– Кажуть, людям не догодиш. Як на вашому окрузі – люди задоволені?
– У роботі з людьми і для людей завжди знайдуться і незадоволені, і критикани. Але це – нормальна річ, бо мобілізує, стимулює рухатися далі, йти вперед і розвиває ще більше бажання працювати для громади.
Люди є різні. Коли потрібно щось спільно зробити, від декого можна почути: “А чому я маю це робити?” Так було з підсипкою всім відомої дороги до села – обласного підпорядкування. І скільки б ми не розповідали про розподіл доріг на комунальні, державного та обласного підпорядкування, люди звертаються до місцевої влади, і звинувачують у бездіяльності саме її. І, на жаль, в бюджеті на поточний рік не закладні кошти на ремонт дороги. Хто, крім нас, може поліпшити цю ситуацію саме зараз? Ще раз дякую нашим мешканцям Володимиру Калашнику, Руслану Петренку, Сергію Кістріню, керівнику ТОВ «ТД «Горностаївський райагрохім» Юрію Васильєву та працівникам цього підприємства, які не відмовили у допомозі і з розумінням віднеслися до прохання. Хоча передзвонити довелося багатьом.
Утім, громада нашого округу, у своїй більшості активна й готова допомагати. Чимало вже зроблено власними силами, зокрема і в тих справах, що я перелічила.
– Чи є проблеми у Великоблаговіщенському окрузі?
– Проблеми тут такі ж, як і всюди: це дороги, освітлення (центральні вулиці освітлені, але є такі, де освітлення ніколи не було), впорядкування сміттєзвалища, занедбані та покинуті будинки, невпорядковані присадибні ділянки.
І одна з основних функцій старости — доносити проблеми мешканців округу до влади. Староста – це людина, яка знаходиться у селі. Люди приходять до мене зі своїми проблемами та ідеями, а я або вирішую їх, або звертаюся до селищної ради.
– Яким Ви бачите свій старостинський округ через п’ять років?
– Насамперед, хочеться, щоб людям була робота, щоб діти ходили у садочок та школу в своєму селі. Щоб на повну силу працював будинок культури зі всіма колективами та духовим оркестром. Щоб за цей час наша дитина отримала фах медика, та повернулася працювати в село, щоб можна було отримати кваліфіковану допомогу на місці. Щоб нарешті збудували у нас сонячну електростанцію, тваринницьку ферму, впорядкувавши тим самим територію та створивши робочі місця.


І новий ігровий простір для молоді – початок цьому є: комплект вуличних тренажерів, який встановлено на території колишнього дитячого садка. Територія дозволяє і потребує дитячого майданчика, і альтанки, і лавок для відпочинку. Але сподіваємося, що так і буде, адже ми для цього працюємо.
Спілкувалася Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Дотримуємось правила: роби добро, де ти живеш

Минає рік звідтоді, коли відбулися останні вибори до місцевих рад. Чинним законодавством відповідно до статті …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *