You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / Рефат ЧУБАРОВ: «Світова спільнота не повинна забувати про порушення прав людини в анексованому Криму»

Рефат ЧУБАРОВ: «Світова спільнота не повинна забувати про порушення прав людини в анексованому Криму»

Цікаві зустрічі

Голова Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради України Рефат Чубаров – відома особистість, із ким вдалося зустрітися разом з представниками регіональних ЗМІ, учасниками проєкту «Протидія дезінформації на півдні та сході України» під час перебування у Києві. Колективне інтерв’ю вийшло не лише про ситуацію на півострові Крим. Говорили про Україну, невід’ємною частиною якої Крим залишається для кожного, про наслідки політики держави відносно півострову, про роль медіа на складних відрізках історії

Ухвалена резолюція ПАРЄ про права кримських татар – це важливий крок

Рефат Чубаров почав спілкування з приємної новини: Парламентська асамблея Ради Європи ввечері 23 червня ухвалила резолюцію про права кримських татар в анексованому Росією Криму. Зокрема, була ухвалена ціла низка поправок, запропонованих українською делегацією щодо резолюції, які системно констатують політичну основу переслідувань кримських татар окупаційною владою.
«Подібні резолюції приймалися й раніше. Але ця більш жорстка і вимоглива. У процесі обговорення навіть змінилася назва документа: із «Ситуації з кримськими татарами» вона перетворилася в «Порушення прав людини, вчинені щодо кримських татар в Криму». Документ містить чіткі сигнали про необхідність дотримання прав кримських татар в окупованому Криму», – сказав Рефат Чубаров.
Керівник Меджлісу пояснив: резолюція ПАРЄ, зокрема, визнає, що «триває тимчасова окупація Російською Федерацією АР Крим та міста Севастополя (Крим)», а кримські татари «страждають від грубих порушень їхніх прав»; зазначає «факти насильницького і протиправного переміщення кримських татар на територію Росії»; звертає увагу на «переслідування журналістів, обмеження свободи слова і зібрань, тиск на кримськотатарських правозахисників»; закликає «скасувати рішення, яке забороняє діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, і дозволити його лідерам Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову повернутися до Криму».

Міжнародна спільнота визнала фактичну дату окупації Криму Російською Федерацією – 27.02.2014 (а не з 18 березня 2014 року, як вважає РФ). Це дуже важливе рішення, підтверджене Європейським судом з питань прав людини, підтримано Радою Європи. Відтепер саме з 27 лютого 2014 всю відповідальність за скоєне на півострові несе Російська Федерація.
«Але з усього видно, Росія виконувати ці вимоги не буде. І всі ці рішення будуть активні тоді, коли міжнародна спільнота швидко реагуватиме на події. Та з цього не треба робити трагедію. Треба збирати факти, і прийде час – відповідальність настане. Дехто каже, що кожне ухвалене рішення, є одним із камінців, якими прокладуть дорогу до деокупації Криму, а дехто каже, що з цих рішень будується мур тієї в’язниці, в якій будуть відсиджувати нинішні очільники РФ», – зазначив Рефат Чубаров.
На його думку, рішення проти нього – це ще одна доказова база, яка у майбутньому допоможе покарати злочинців. І такі матеріали треба збирати по кожному факту, щоб бути готовими у будь-який момент до звинувачень проти тих, хто переслідував кримських татар і всіх громадян України в Криму. А в тому, що такий суд рано чи пізно відбудеться, у Чубарова немає жодних сумнівів.

Критикуючи владу – не треба руйнувати державу

На цьому наголосив Чубаров, пригадуючи події лютого 2014 року.
«Ми відчували, що готується дійство, яке має створити уявлення добровільності «волевиявлення» кримського народу щодо переходу Криму до Росії. Намагалися все це призупинити. Тоді у Києві вже була нова влада, відбувалися події на майдані. 26 лютого, близько 15 тисяч людей зібралися у стін Верховної Ради Криму, і ми не дали депутатам можливості провести засідання. І були впевнені, що врятували себе, Крим, Україну. Навіть домовились з Аксьоновим, що вранці обговоримо склад делегації, яка летить у Київ для вирішення питання відновлення кримської влади. Але вночі втрутилися спеціальні сили Росії і сталося те, що сталося», – говорить керівник Меджлісу кримськотатарського народу.
Тоді, за словами Рефата Чубарова, починаючи з 26 лютого, українська держава не змогла захистити права жодного громадянина, який проживав у Криму. З початку вторгнення російських військ, вона виявилася абсолютно безсилою, а її інституції, які мали захищати територіальну цілісність держави – нікчемними. Втім, співрозмовник зауважив, що після 2014 року він дотримується принципу: «Критикуючи владу – не руйнувати державу».
«Критика влади – це є обов’язковий механізм для того, щоб не захворіти. Але критика і чужа пропаганда, цькування в журналістському середовищі мають розрізнятися», – вважає Рефат Чубаров.
Кримські татари вже 7 років борються за те, щоб повернути Крим. Однак, як свідчать факти, багато країн, які вимушені озиратися на Росію, воліють перевести долю Криму «на 5 рядок» і забути про нього. Співрозмовник радить відмовитись від словосполучення «Анексія Криму». Воно зовсім не відповідає дійсності.
«Ми не говоримо, що Крим анексований. Крим окупований, і триває спроба анексії. То росіяни вважають, що вони завершили той процес. Ми кажемо – ні, бо ми і світ не визнаємо цей процес. І ми маємо відстоювати нашу незалежність – на кожному кроці підкреслювати територіальну цілісність держави», – сказав Рефат Чубаров.
Він переконаний: усі заклади, що діють у Криму, є незаконними.

“Кримська платформа – об’єднає міжнародну спільноту для повернення Криму Україні

Як ставляться кримські татари до пропозиції створення міжнародного майданчика «Кримська платформа», що його планують організувати у Києві напередодні 30-ї річниці незалежності України? – про це запитав херсонський журналіст Олег Батурін.
Рефат Чубаров підхопив тему і охарактеризував, як міжнародні інституції ставляться до подій у Криму та зазначив їхню недосконалість. Росія – постійний член ООН і має право вето. Тож рішення, які можуть встановити справедливість територіальної цілісності України та повернути Крим – там не пройдуть. Заяви міжнародних організацій – декларативні та мають впроваджуватись у життя через рішення виконавчих органів ОБСЄ, а там принцип консенсусу – будь-яка країна має право сказати «Ні». І тоді це рішення не може бути реалізоване. І саме в цьому криза цих міжнародних організацій – переконаний Чубаров.
«Ідея створення такої платформи лунала з різних боків і була оголошена президентом. Ми виходимо з необхідності її створення для повернення півострова, адже кримські татари живуть в очікуванні української державності в Криму. Російська позиція всім відома, і полягає в тому, що все – «Крим наш». Невже маємо це сприйняти та скласти руки? Звісно, ні! Може хтось і не бачить виходу, але ми маємо робити те, що в цій ситуації є виправданим, логічним і базується на принципах справедливості та міжнародного права, аби якомога скоріше повернути окуповані території під державний суверенітет України», – відповів керівник Меджлісу.
Він зазначив, що «Кримська платформа» важлива. Це об’єднання правозахисних (і не тільки) організацій із різних країн світу, які можуть іншим поглядом дивитися на проблему Криму і допомогти знайти нові рішення для тиску на Росію.

«Не треба робити щось заради нас. Ви там робіть усе, аби ми пишалися Україною»

Коли мова зайшла, чи всі мешканці Криму бажають бути в складі України – Чубаров намагався пояснити, чому так історично склалося, що маємо протиріччя. За його словами, коли відбулося виселення кримських татар з півострова, тоді Крим заселили людьми з російських регіонів і вони оселилися в чужих помешканнях. Десятиліттями діяла пропаганда «російськості» Криму. І хоча після повернення у 60-му році кримських татар Крим почав змінюватись, ця тенденція часто штучно підживлювалась: майно колись переселених не повертали, а політичним партіям для мобілізації електорату важливо було чимось налякати людей – українською мовою, кримськими татарами, націоналізмом.
Наразі, на думку Рефата Чубарова, репресії націлені на те, щоб змусити виїхати з Криму тих, хто не сприймає окупантів і на їх місце завезти росіян. Їх приїхало уже близько 500 тисяч. Вважається, що з Криму за сім років окупації виїхало 50–60 тисяч людей, із них половина – кримські татари.
«Це штучне заміщення етнічного складу мешканців, що само по собі є військовим злочином. Повний захист кримських татар забезпечить лише деокупація півострову. До цього доведеться розраховувати на міжнародну підтримку», – визнав Чубаров.


Журналісти поцікавилися, які шляхи реінтеграції для повернення Криму і Донбасу застосовуються та досвід яких країн використовується.
«Я сам себе запитую: що легше повернути – Крим чи Донбас? І відповідаю: щоб реінтеграція відбулася, треба повернути права людей, аби Росія не мала жодного впливу на регіон. А це повний контроль України за територією, проведення всіх процесів через закони та вибори. Однак, якщо завтра взяти під контроль територію і не налагодити промисел та інші сфери виробництва – це нічого не дасть. Головне, щоб українська держава виправдовувала своє призначення як держава. Адже люди, які живуть в Криму, кажуть: «Не треба робити щось заради нас. Ви там робіть усе, аби ми пишалися Україною», – наголосив Рефат Чубаров.
Лідер Меджлісу кримськотатарського народу зазначив, що не хоче давати оцінку Мінським домовленостям, адже вони були підписані у важкий час і тоді треба було зупинити агресію. Журналісти зазначили, що Рефат Чубаров спілкується на гарній українській мові і взагалі кримські татари дають приклад українцям любити мову. На що співрозмовник відповів: «Кримські татари довгий час боролися за повернення до Криму – тисячі людей були кинуті в тюрми. Коли повернулися, нас розселяли окремо, щоб не було спілкування. І нам страшно, що наша нація може зникнути. А спілкуємося українською, аби наголосити, що живемо на території України».

Позиція держави: «Воду не дамо, поки Крим не буде наш»

Журналісти з Херсонщини не могли оминули питання подачі води до Кримського півострова. Про це запитала Марина Савченко.
«Вода – це ресурс. А постачання води до Криму – це означає допомагати росіянам витісняти нас звідти. Для особистого споживання кримчан, комунальної сфери, лікарень та шкіл, то для цих потреб у Криму води достатньо. Її недостатньо для того, щоб перетворювати Крим на військовий форпост, перенаселений росіянами. На це ми воду не дамо, поки Крим не буде наш», – сказав Чубаров, відповідаючи на запитання журналістів.
Він нагадав, що міжнародне гуманітарне право зазначає, що якщо ви окупуєте територію, то всі проблеми, що виникають там, – ваші. Тобто вся відповідальність за забезпечення півострова ресурсами лежить на російській владі.


Рефат Чубаров висловив свій погляд на подію, яка відбулася нещодавно, в червні, з британським кораблем після заходження в українські територіальні води, що їх Росія, яка нині окупує український півострів, називає своїми. Росія залучила свою берегову охорону і авіацію в намаганні змусити корабель вийти з територіальних вод, які Росія, на порушення міжнародного права, нині вважає своїми. Але британський корабель не змінив курсу. Можливість такого мирного проходу військових кораблів через територіальні води інших держав гарантує міжнародне морське право.
Своїми діями Велика Британія підтвердила, що її корабель «здійснював мирний прохід через територіальні води України» і що такі проходи можуть здійснюватися й надалі, щоб нагадувати Росії, що окупація нею українського Криму незаконна.
P.S. 1 липня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про корінні народи України». «Ухвалений сьогодні закон «повністю розбиває кремлівські міфи про «російські скріпи» на кримській землі, наближаючи тим самим звільнення Криму від російських загарбників», – підкреслив Чубаров на своїй сторінці у Facebook.
Любов РУДЯ
*Зустріч відбулася в рамках спільного проєкту Український кризовий медіа-центр та Естонського центру Східного партнерства

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

На черговій сесії селищної ради депутати ухвалили необхідні для розвитку громади рішення

Того тижня відбулася ІХ сесія селищної ради ІХ скликання під головуванням голови Горностаївської територіальної громади …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *