You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / ПРО ВАЖЛИВІСТЬ ВАКЦИНАЦІЇ ТА РОЛЬ ЛІКАРІВ – Анна Бугременко

ПРО ВАЖЛИВІСТЬ ВАКЦИНАЦІЇ ТА РОЛЬ ЛІКАРІВ – Анна Бугременко

Найефективнішим способом запобігти важкому перебігу COVID-19 залишається вакцинація. Завдяки великому прошарку щеплених людей підступний вірус із часом стане респіраторною інфекцією – на цьому наголошують і вчені, і медики. Про важливість вакцинації, роль лікарів у цьому процесі та за яких умов зможемо подолати пандемію, говоримо з в. о. директора КНП «Горностаївський центр ПМСД», лікарем-педіатром Анною Бугременко

– Анно Олександрівно, нинішнього року з початку осені знову спостерігалося стрімке зростання захворюваності на COVID-19. Чим відрізняється новий штамп вірусу від попереднього?
– Це було прогнозовано – з огляду на дані Всесвітньої організації охорони здоров’я. За спостереженнями, в усьому світі зараз домінує “Дельта”. Цей штам коронавірусу відрізняється від інших тим, що його швидкість розповсюдження значно вища, ніж була в першого китайського штаму. Якщо раніше одна хвора людина при спілкуванні могла заразити коронавірусом 1,5–2 людини, то при штамі “Дельта” – вже 9–11 осіб. За рахунок цього кількість хворих швидко зростає. Крім того, більше хворіють діти й підлітки.
– У школах вчителі вакциновані, а діти – ні, тож можуть переносити інфекцію. Наразі вже дозволили щеплювати дітей. Чи проводять вакцинацію дітей у Горностаївському Центрі ПМСД та яку вакцину використовуєте?
– Діти, зазвичай, переносили захворювання в легкій формі. Звичайний коронавірус через відсутність мутацій ще не проникав до дитячого організму, а “Дельта”-штам – проникає. Так, за осінній період нинішнього року було підтверджено ковід у 23 дітей Горностаївської та Костянтинівської громад – це тих, хто звертався.
Досвід пандемії показує, що діти мають низький ризик захворіти COVID-19 у важкій формі. Проте вони все ж можуть інфікуватися і передати вірус більшій кількості людей.
Справді, щепити дітей дозволили. Вакцина Pfizer/BioNTech уже використовується для вакцинації підлітків від 12 років у багатьох країнах світу. В ЄС і США вакцину допущено до використання в цій віковій групі з травня 2021 року. В Україні щеплювати підлітків цією вакциною Міністерство охорони здоров’я рекомендувало в липні. Ми розпочали – вакцинувати дітей. Використовуємо вакцину «Комірнаті», виробник «Pfizer» з 15 років з 1 липня 2021 року. А вже з жовтня вакцинуємо дітей з 12 років. Уже вакциновано 36 дітей.
– У деяких країнах уже скасували масковий режим. Як ви ставитеся до послаблень карантинних обмежень для вакцинованих?
– Вважаю, вакцинована людина чи ні, а треба дотримуватися протикарантинних заходів, особливо в період зростання захворюваності. Зокрема, носити маски у закритих приміщеннях та при великому скупченні людей, тримати дистанцію, обробляти руки.
Крім того, значно простіше, що не потрібна самоізоляція, це навіть покращує роботу в медичній галузі. Раніше медичний працівник, який контактував із хворим пацієнтом або членом родини, ішов на самоізоляцію. Зараз вакциновані не йдуть на самоізоляцію, але дотримуються усіх заходів протиепідемічного режиму, за ними ведеться моніторинг і спостереження 14 днів, та вони продовжують виконувати свою роботу.
– Згідно з результатами останнього соцопитування, 56 % українців не планують вакцинуватися. У наших громадах ледве добираємо 30 % щеплених. На Вашу думку, чим це можна пояснити?
– Можливо, це недовіра до медичної системи. Але, якщо ми хочемо, аби працювали медична, освітня, соціальна галузі, потрібно вакцинуватися. Інакше при такій масовій розповсюдженості захворювання у медицини не вистачить ні матеріальних, ні фізичних можливостей.
У нас є вибір вакцин. Якщо людина боїться використовувати мРНК-вакцину (Pfizer, Moderna), можна скористатися інактивованою (CoronaVac), а ще є векторна (AstraZeneca).
Крім того, зі збільшенням числа заражень зростає ймовірність важкого перебігу хвороби, зокрема, й з-посеред дітей. Вакцинація дітей молодшого віку розглядається як спосіб для забезпечення роботи шкіл і допоміжний елемент у боротьбі з пандемією.
Останнім часом більше з’явилося охочих щепитися. Загалом, у Горностаївській громаді щеплено 4 349 осіб (це 29 %), у Костянтинівській – 812 осіб (21 %).
– Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в розпорядженні зобов’язав сімейних лікарів в Україні обдзвонити своїх пацієнтів і розповісти про вакцинацію від COVID-19. Як сприйняли таку вказівку лікарі – чи є час у них це робити?
– Зрозуміло, що потрібно переконувати людей, аби вони вакцинувалися. Але ж перекласти повністю відповідальність на лікарів – це, щонайменше, нерозумно. Лише необізнані з навантаженням сімейного лікаря можуть нарікати, що їх невчасно чи не так обслужили. Звісно, буває і чисто людський фактор – не так відповів, невчасно прийняв… Але, що б там не говорили, сімейні лікарі справді перевантажені.
Практично навантаження на сімейного лікаря зросло у 3–5 разів, адже крім прийому та постійного контролю за «ковідними» пацієнтами, чого тільки не навісили: електронні направлення та лікарняні, заповнення форм Сертифікатів, а тепер ще сімейні лікарі будуть відповідати за пропаганду вакцинації. Тобто, оцінюватимуть їхню роботу не за кількістю проконсультованих, прийнятих, вилікованих хворих, а по тому, скільки вакцинувалося.
І звільнятимуть. А хто працюватиме? Не секрет же, що не лише в Горностаївській, а практично в кожній лікарні Херсонської області не вистачає лікарів, бо вони й так звільняються та їдуть за кордон, де платять більше.
Вважаю, кожен має бути відповідальним і зрозуміти, що, однозначно, вакцини мають високу ефективність у попередженні важких форм і госпіталізації. За статистикою МОЗ, 98 % госпіталізованих пацієнтів не вакциновані. Вакциновані, можливо, й потраплятимуть до лікарень, бо серед них є люди з імунними, автоімунними та онкологічними захворюваннями, з вираженим зниженням імунітету. Але в них буде перебіг захворювання середньої важкості. Слід вкотре наголосити: вакцинація захищає не від захворювання, а від важкого перебігу хвороби та потрапляння на госпіталізацію.
Спілкувалася Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Чого чекати українцям у 2022-му

Новий рік завжди несе з собою зміни, які стосуються кожного з нас. Першого числа в …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *