You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Оновлене меню харчування дітей та ціни: що непокоїть батьків

Оновлене меню харчування дітей та ціни: що непокоїть батьків

Про харчування по-новому, яке стартує з початку нового року в усіх закладах освіти, в тому числі й Горностаївської та Костянтинівської громад, ми вже розповідали неодноразово. Але батьки хвилюються, аби страви були смачними й ситними, хорошими порціями, та щоб діти після їдальні не були голодними. Тож наразі цікавимося, чи готові харчувати за новими вимогами, скільки це коштуватиме та чи смакуватиме дітям

Чи готові їдальні та кухарі до змін

Чи готові школи організовувати харчування за новими вимогами та чи смакуватиме дітям – ми поцікавилися у Любові Шарко, начальниці відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Горностаївського управління Держпродспоживслужби.
– Загалом, усі дошкільні та середні заклади освіти готові перейти на харчування за новими вимогами, – зазначила Любов Борисівна. – До цього готувалися: базові школи оновили майже повністю обладнання харчоблоків, в інших встановлено кухонні витяжки, закуплено новий посуд, придбано холодильники там, де їх не вистачало. Деякі школи вже пробували працювати за новими вимогами.
Депутати Горностаївської селищної ради на останній сесії висловили занепокоєння, що діти не їстимуть страву приготовлену за новим меню – не звикли вони до несолодкого чаю чи компоту, до тушкованих овочів тощо. У новому меню дуже багато курки, занадто суворі обмеження щодо цукру та не вистачає котлет і молочних продуктів. І, мовляв батьки не захочуть платити власні кошти за обіди, які їхнім дітям не подобатимуться.

Як зміниться шкільний обід

Нове меню складається із 160 страв. Воно включає в себе як традиційні українські страви, так і популярні страви різних кухонь світу – до деяких з них діти не звикли. Вперше були включені безглютенові позиції, збільшено кількість фруктів, овочів, круп і м’яса у раціоні. У стравах значно зменшилася кількість цукру та солі. Меню розроблялося в межах норм, які рекомендовані фахівцями МОЗ та відповідають політиці ВООЗ.
Втім, як пояснила фахівчиня Держпродспоживслужби, немає такого, щоб строго вказали за яким меню готувати страви. Кожна школа чи дитсадок має право розробити своє меню, дотримуючись нормативів та вимог, але водночас аналізувати, що діти їдять, а що не хочуть їсти. Тепер на шкільній кухні вже не можна смажити котлети, натомість їх належить готувати на пару. Тож актуальними стають пароконвектомати – спеціальне обладнання для приготування їжі на пару, на жаль не скрізь вони є, адже вартість такого обладнання близько 350 тис грн за одиницю.


– Розробляючи меню в школах і дитсадках, ми намагалися відповідно вимог максимально підібрати такі страви, які можна приготувати в тих умовах, що маємо, і щоб вони обов’язково були смачними, а діти їх їли із задоволенням, – сказала Любов Шарко. – Риба та м’ясо залишається, до того ж риба – тільки філе. Додається твердий сир, якого не було раніше в меню. А щодо заборони солодких напоїв, то багато хто обрав кисіль, де допускається вміст цукру. В Костянтинівській громаді склали єдине меню для всіх трьох закладів освіти – опорного та його філій. А в Горностаївській – кожен заклад розробив своє меню. Стосовно побоювань, що діти не їстимуть – будемо аналізувати, щось змінювати, аби в результаті було здорове харчування та дітям смакувало.

Нове меню – нові й ціни

Про організацію харчування говорили на сесіях місцевих рад та приймали рішення, які передбачають норми харчування та вартість обідів для дітей у закладах освіти. Слухаючи батьків, розумієш, що вони переживають здебільшого про те, скільки обходитиметься їм харчування по новому – чи всі осилять.
З січня 2022 року також змінюється вартість харчування дітей в освітніх закладах Горностаївської та Костянтинівської громад. Відповідні рішення прийняли селищна та сільська ради.
Приміром, для здобувачів освіти Горностаївської територіальної громади із 17 січня 2022 року встановлено середню вартість харчування відповідно до вікових категорій та розміру денної грошової норми продуктів харчування: до 11 років – 23,61 грн; до 14 років – 26,98 грн; до 18 років – 28,68 грн. Для здобувачів освіти не пільгової категорії (кошти батьківської плати) з розрахунку в день на одного учня – вартість харчування встановлено 26,42 грн.
У закладах дошкільної освіти (триразове харчування: сніданок, обід, вечеря) встановлено з 4 січня 2022 року денну норму харчування для дітей до 3 років – 47,12 грн, від 3 років та старше – 58,09 грн.
За словами голови Костянтинівської територіальної громади Олексія Кільдерова, і в їхніх школах та дитсадках подорожчало харчування. Зростання вартості харчування обумовлене підвищенням цін на продукти, а також змінами до меню згідно зі стандартами, які пропагує у шкільному харчуванні Міносвіти.

Громади взяли на себе частину витрат на харчування дітей

Олексій Кільдеров повідомив, що в їхній громаді зберегли усі пільги на харчування: за рішенням Костянтинівської сільської ради гарячим безкоштовним харчуванням у школах громади забезпечують усіх учнів 1–4 класів без виключення та всіх дітей-пільговиків.
У Горностаївській громаді безоплатне гаряче харчування також зберегли для пільгових категорій: у школах та дитсадках звільнені від батьківської плати сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю,особливими освітніми потребами, учні 1 – 4 класів з малозабезпечених сімей, діти із числа внутрішньо переміщених осіб та які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти), помер під час захисту незалежності та суверенітету України.
Для дітей, батьки яких є учасниками ООС, харчування буде безкоштовне у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти. У громаді таких дітей 108, і на їх харчування громада передбачає майже 623,3 тисячі гривень.
Для учнів 1 – 4 класів не пільгової категорії здешевлено середню вартість харчування на 50 % – це 497 дітей, а на відшкодування витрат на їхнє харчування з бюджету селищної ради буде виділено 1 076 720 гривень.
У дошкільних закладах для дітей у двох ясла-садках, розміщених на території селища Горностаївки розмір батьківської плати за харчування становитиме 60 % – тобто 31,56 грн. в день, при середній вартості харчування в день в розмірі 52,60 грн. А для дітей в комунальних закладах Горностаївської селищної ради, які розміщені в сільській місцевості – в розмірі 50 % – 26,30 грн. в день, при середній вартості харчування в день в розмірі 52,60 грн. Розмір плати зменшується на 50% для батьків, у сім’ях яких троє і більше дітей.
Заробітна плата працівникам їдалень нараховуватиметься з коштів бюджету територіальної громади. Окрім цього відшкодовуватимуться з бюджету кошти за використану електроенергію на приготування їжі – 366 380 гривень, за воду – 79 084 гривень.
Наступним важливим кроком реформи буде впровадження системи контролю, продовження модернізації харчоблоків та популяризації культури здорового харчування в суспільстві Адже здорові діти сьогодні – це здорові дорослі завтра.
Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *