You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Недостатність ресурсів на утримання мережі — причина більшості проблем громад у медичній сфері

Недостатність ресурсів на утримання мережі — причина більшості проблем громад у медичній сфері

Представники органів місцевого самоврядування Херсонщини мали можливість минулого тижня взяти участь у дискусійному обговоренні актуальних питань розвитку охорони здоров’я в умовах реформування галузі та опору пандемії COVID-19. Захід був організований Херсонським регіональним відділенням Асоціації міст України за ініціативи народного депутата України Володимира Іванова. Долучилися також до обговорення голова Горностаївської громади Дмитро Ляхно та директор КНП «Горностаївська ЦЛ» Андрій Кошель, в. о. директора КНП «Горностаївський центр ПМСД» Анна Бугременко

З-поміж учасників заходу були представники Національної служби здоров’я України, Асоціації міст України, Херсонської облдержадміністрації та обласної ради, представник НСЗУ Дмитро Самофалов, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, аналітик АМУ з питань охорони здоров’я Світлана Осташко, представники департаменту охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації, керівники управлінь та закладів охорони здоров’я.
У форматі круглого столу говорили про актуальні проблеми функціонування закладів охорони здоров’я Херсонщини, від розв’язання яких залежить ефективність діяльності життєво важливої для територіальних громад галузі.
Керівники територіальних громад хотіли отримати відповіді на питання, які їх непокоять, зокрема, й стосовно фінансових ресурсів на утримання мережі – вважають, що для цього потрібно налагодити взаємодію місцевого самоврядування та НСЗУ. Говорили про типову проблему, яка актуальна не лише для Херсонщини: після адмінтерреформи з районного рівня передано медичні заклади, що надають первинну та вторинну медичну допомогу, на рівень територіальних громад, але вони перебувають здебільшого у вкрай критичному стані. Громади не спроможні задовольнити фінансові потреби на утримання закладів.

Під час дискусії дискусії голови громад, керівники медичних закладів озвучили найкритичніші проблеми, котрі негативно впливають на якість надання медичних послуг. Це фінансування заробітної плати медичних працівників, внаслідок чого існує суттєвий кадровий дефіцит як лікарів, так і середнього медичного персоналу.
Виникають ускладнення з НСЗУ при контрактуванні та підписанні договорів, розрахунках вартості за пролікований випадок, котра не покриває реальної собівартості лікування. Звіти з боку НСЗУ та фінансування за надані медичні послуги в більшості випадків здійснюються із затримкою. Тарифи на медичні послуги з надання медичної допомоги за різними пакетами медичних послуг занижені та не відповідають дійсним витратам медичного закладу і призводить до заборгованості із заробітної плати працівників лікарні, а також виникає заборгованість з укладених договорів. Не вирішеними залишаються питання дооснащення матеріально-технічної бази амбулаторій та пунктів здоров’я обладнанням та санітарним транспортом.
У зв’язку з цим виникає додаткова потреба в фінансуванні закладів з місцевого бюджету територіальної громади. «Низький рівень фінансування галузі охорони здоров’я НСЗУ в умовах пандемії неприпустима», – зазначали як представники органів місцевого самоврядування, так і керівники закладів охорони здоров’я.
Через необхідність щорічного підписання договорів з НСЗУ, постійні зміни умов та вимог до специфікації, медичні заклади перебувають у стані постійної невизначеності щодо подальшої його долі на наступний рік.
Голови громад запропонували: щоб вирішити кризову ситуацію з лікарями, треба повернутися до направлення молодих фахівців у сільську місцевість.
Наразі стоїть стратегічно важливе питання – налагодити новоствореним громадам конструктивну взаємодію між собою задля формування ефективної мережі медичних закладів та їх утримання.
Олександр Слобожан, підсумовуючи пропозиції представників медицини та місцевого самоврядування, висловлені під час дискусії, виокремив 12 пунктів, котрі потребують глибокого вивчення, відпрацювання, аби вплинути на ситуацію в медицині.
1. Відмінити додаткові вимоги до кадрового забезпечення ковідного, хірургічного пакету, введені останнім рішенням Уряду.
2. За зверненнями громад (тих, яким це необхідно) область з НСЗУ пропонують стратегію розвитку охорони здоров’я громади як складової району, області.
3. Включення вартості комунальних послуг у вартість тарифу на лікування – не за окремими рахунками, а за типовим розрахунком.
4. Проведення регулярних зустрічей громад, за ініціативи народного депутата, з питань громад (наприклад, раз на місяць за зверненнями громад їх представники будуть запрошуватись на зустріч із профільним представником НСЗУ, міністерства).
5. Відновлення програми цільового направлення молодих лікарів у сільську місцевість (з програмою житла, місця роботи для сім’ї, додаткових соціальних гарантій тощо).
6. Уточнення нормативного регулювання первинного й вторинного рівня медицини, щоб дозволити амбулаторне лікування.
7. Визначити додаткове фінансування з державного бюджету для лікарень, які здійснюють обсервацію, для спеціального обслуговування пацієнтів з тимчасово окупованих територій – лікарні виконують державну функцію.
8. Надати можливість фінансування медичного обслуговування військовослужбовців, які не мають підписаної декларації з лікарем, але отримують допомогу лікарні громади за місцем служби другого й третього рівня.
9. Забезпечити безперебійну роботу онлайн-сервісу НСЗУ (електронної системи охорони здоров’я) – в роботі ЕСОЗ постійні перебої, а все прив’язується до неї.
10. Систематизувати безперебійне постачання кисню для лікарень.
11. Знайти рішення для додаткового фінансування ФАПів, оскільки вони «випали» з системи медичного обслуговування.
12. Вивчити питання казначейського обслуговування медицини до того, як переводити комунальні некомерційні підприємства на роботу через казначейство.
Олександр Слобожан нагадав, що систематизація пропозицій, котрі надходили від органів місцевого самоврядування щодо сфери освіти, дозволила довести до голосування в парламенті важливих питань харчування учнів та вжиття протипожежних заходів. «Якщо ми зберемо такі ж пропозиції по медицині, то можемо сподіватися й на їх позитивне вирішення», – зазначив Виконавчий директор АМУ.
За матеріалами #АМУ Херсонське регіональне відділення Асоціації міст України

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *