You cannot copy content of this page
На головну / КУЛЬТУРА / НА КАМ’ЯНСЬКІЙ СІЧІ ВІДБУЛАСЯ КОЗАЦЬКА ТРИЗНА

НА КАМ’ЯНСЬКІЙ СІЧІ ВІДБУЛАСЯ КОЗАЦЬКА ТРИЗНА

1 травня в с. Республіканець Бериславського району відбулись урочистості з нагоди 312-ї річниці заснування Кам’янської Січі, традиційна тризна на вшанування пам’яті кошового отамана Костя Гордієнка та всіх полеглих козаків.

Святкували день заснування знаменитої Кам’янської Січі сучасні нащадки козаків, з-поміж яких були козаки та берегині Горностаївського куреня Війська Запорозького Низового. Вони доторкнулися до нашої славної минувшини та віддали шану кошовому отаману Кості Гордієнку – засновнику Січі, сподвижнику гетьмана Війська Запорозького, співавтору першої української Конституції Пилипа Орлика, яку називають першою у світі демократичною Конституцією.


На території Кам’янської Січі, де славного отамана поховано, зберігся до нашого часу надмогильний хрест із написом «Во имя Отца и Сына и Святого Духа. Зде опочивает раб Божий Константин Гордиевич атаман кошовый Славного Войска Запорожского Низового, а куреня Платниривского: преставися року 1733 мая 4 числа».


Зазначимо, що Кам’янська Січ – це унікальна історико-культурна пам’ятка загальнонаціонального значення, і є єдиною з семи Січей, де збереглися основні її складові частини. Зокрема, рештки козацьких куренів, Січової площі, виробничих майстерень, козацький цвинтар. За часів існування Кам’янської Січі тут було 40 куренів і проживало близько 2 тисяч чоловік. Поряд із Січчю діяв Кам’янський перевіз через Дніпро, який на лівобережжі пролягав через територію Горностаївщини – Широку балку.

В одному з найбільш знакових історичних місць Херсонщини згадали та вшанували пам’ять колишнього отамана Херсонської обласної об’єднаної паланки Війська Запорозького Низового, багаторічного отамана Горностаївського куреня ВЗН та людини, яка залишила помітний слід у становленні козацького осередку області, Олексія Баранова. І, як зазначили на козацькому віче, Олексій Іванович й започаткував у 90-х роках цю тризну на Кам’янській Січі.

На легендарному місці, де три століття тому гуляла козацька вольниця, прийняли присягу та посвятили у реєстрові козаки когорту новобранців. Як вони долають випробування під час посвяти уважно стежив і старійшина Горностаївського куреня, очільник Лопатківської сотні Іван Триндюк, адже і сам на території колишньої Кам’янської Січі за покликом серця і волі далекими дев’яностими роками складав присягу на вірність Україні та Війську Запорозькому Низовому.


Були нагородження й радісні миті зустрічей з побратимами-козаками з інших куренів. Пам’ятним цей день став і для родини В’ячеслава Слісаренка, витоки роду якого із Кам’янської Січі – нащадкам козацького роду отаман Херсонської обласної об’єднаної паланки Війська Запорозького Низового Сергій Якуба вручив Родову козацьку грамоту. Також присутні переглянули показові виступи з козацьких бойових мистецтв.
Ще довго на дніпровських кручах лунало «Слава Україні» та було чутно залпи гармат, які прославляли гідні справи лицарів-запорожців та їхніх нащадків.


Оксана САВЧЕНКО

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Бюджет Горностаївської громади поповнився майже на 20 мільйонів гривень

Упродовж січня – травня 2021 року місцевий бюджет Горностаївської об’єднаної територіальної громади отримав 19,5 млн гривень податків …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *