You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / Моніторингова місія у Костянтинівській громаді щодо впливу реформи децентралізації на виконання прав людини

Моніторингова місія у Костянтинівській громаді щодо впливу реформи децентралізації на виконання прав людини

Минулого тижня представники Структури ООН Жінки побували у Костянтинівці з моніторинговою місією щодо впливу реформи децентралізації на виконання прав людини. Моніторингова місія є частиною проєкту ООН Жінки «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у рамках реформи децентралізації в Україні», який реалізується у партнерстві із Костянтинівською громадою. Про що говорили, на які проблеми звернули увагу – далі у матеріалі

Нагадаємо: У Костянтинівській територіальній громаді працює проєкт «Просування ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у рамках реформи децентралізації в Україні» ООН Жінки в Україні, що реалізується на території України спільно з Міністерством розвитку громад і територій України. Про це ми вже розповідали у газеті «Сільські новини» та на сайті https://gornsn.info.
Проєкт сприяє налагодженню ефективної співпраці з Мінрегіоном, національним механізмом ґендерної рівності, а також громадянським суспільством, підтримує спільні зусилля, щоб допомогти місцевим органам влади у забезпеченні ґендерно-справедливого розвитку та доступу до ресурсів і послуг на місцевому рівні.
Про це й говорили з робочою групою громади представники Структури ООН Жінки під час свого візиту в Костянтинівку: В’ячеслав Балан, міжнародний експерт ООН Жінки з ґендерного та правозахисного підходу в децентралізації; Нургуль Асилбєкова, керівниця проєкту ООН жінки «Просування ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у рамках реформи децентралізації в Україні»; Віра Мельник, спеціалістка ООН Жінки з прав людини; Мирослава Бабак, національна консультантка ООН жінки з прав людини; Капіталіна Кондур, представниця МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі».
Вітаючи гостей, голова Костянтинівської сільської ради Олексій Кільдеров зазначив, що громада вже 2 роки працює в ґендерному проєкті, тож чимало довелося попрацювати, але й результати від цього помітні. Водночас є й питання, які на місцевому рівні важко розв’язувати.


– Працюючи в проєкті, ми дещо вже напрацювали, – сказав керівник громади. – Аналітика змусила нас ухвалювати рішення та готувати всі програми з урахуванням ґендерного аспекту. Ми вивчили проблеми, які потрібно першочергово розв’язувати та шукали фонди й організації, які допомагали фінансово в реалізації проєктів. Так ми отримали планшети для дітей з малозабезпечених родин, обладнали ЦНАП, отримуємо мікроавтобус для надання соціальних послуг, створюємо притулок для громадян…
Керівниця проєкту Нургуль Асилбєкова підтвердила, що з аналізу документів виходить – у громаді справді зроблено дуже багато для покращення стану виконання прав людини різних груп мешканців громади. Керівництво проєкту вважає, що Костянтинівська громада одна з найбільш успішних громад з реалізації проєкту «Просування ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у рамках реформи децентралізації в Україні».
Ми були у вашій громаді 2019 року, тож сьогодні хочемо побачити, що за цей час змінилося, – мовила Нургуль Асилбєкова. – Водночас хочемо повідомити, що даємо облаштування для бібліотеки, будемо вчити бібліотекарів, щоб вони були цифровими менеджерами, знали платформу «Дія» і долучилися до підвищення цифрової грамотності мешканців громади. Окрім цього, пропонуємо попрацювати з жінками та залучити їх до соціального пакету «Сільські жінки» – отримати ґрант 5 тисяч доларів для власної справи. У наших планах на майбутнє – престури між громадами областей, які беруть участь у проєкті. І ми б хотіли привезти учасників до Костянтинівської громади, як однієї з найкращих. Тож треба буде підготувати об’єкти для показу, щоб реально побачити, як проєкт допомагає змінювати життя людей.
Міжнародний експерт ООН Жінки з ґендерного та правозахисного підходу в децентралізації В’ячеслав Балан також наголосив, що сьогодні вже головне завдання – побачити, що отримується, а що ні, зробити висновки та винести уроки для проєкту, як краще його реалізовувати.
Із практики роботи знаю, що є різні громади в плані реалізації проекту: успішні й не дуже, – сказав пан В’ячеслав. – Одна з проблем – це коли люди не відчувають змін. На проєкти дають великі гроші, але нерідко на рівні людей зміни не відчуваються. І ось цей ґендерно-правовий підхід ставить за мету, аби зміни відчували саме уразливі категорії громадян. Бачу, ваша громада може стати «чемпіонською». Тож я б хотів дружньої дискусії між нашими групами, аби зрозуміти, що вдалося в реалізації проєкту, а на що потрібно звернути увагу.


Під час діалогу представники Костянтинівської громади розповіли про вже набуту практику впровадження на місцевому рівні принципів ґендерної рівності та підходу, заснованого на правах людини. Говорили про те, що на рівні шкільної освіти чимало вдалося зробити, а ось люди старшого віку, можливо, ще не відчули реальних змін.
Тому сьогодні саме цій категорії громадян приділяють увагу. Зокрема, звернулися до програми ПРООН, щоб отримати автобус для обслуговування соціально незахищених громадян. Буде створена чоловіча бригада, яка виїздитиме в села громади та надаватиме послуги з фізично важких видів робіт.
– Отримавши автобус, ми плануємо одночасно організувати надання послуг з прання людям пенсійного віку, – повідомила головна координаторка ґендерних процесів у громаді Оксана Рєпка. – У більшості людей в селах вода до будинку не підведена, не у кожного з пенсіонерів є пральна машина. Тож такі послуги будуть користуватися попитом. Проблемою у нас залишається транспорт для працівників соціального обслуговування на дому – вони просять хоча б велосипеди.


Учасники робочої групи з ґендерних питань розповіли експертам про зміну поглядів на створення умов для навчання дітей з обмеженими можливостями. І хоча дітей для інклюзивного навчання поки що немає, втім вони можуть з’явитися, тож уже сьогодні працюють, щоб усі учні мали рівні можливості для навчання. Говорили про проблеми з психічно-хворими людьми, яких повернули додому, закривши психлікарні. Держава передає повноваження громадам, але не підтверджує це фінансово.


Було чимало запитань до робочої групи від експертів проєкту. Насамкінець діалогу В’ячеслав Балан зазначив: «Я почув багато цікавих прикладів, про які буду розповідати іншим громадам».
Експерти побували у ЦНАПі, школі та Центрі соціального обслуговування. За результатами візиту дійшли висновку, що деякі завдання вже виконані, частина потребує активізації роботи – тож працювати є над чим.

На зустрічі побувала Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Змінили механізм держпідтримки для аграріїв

Раніше величезні дотації отримували саме агрохолдинги. Сьогодні 4,5 млрд грн ми вкладаємо в підтримку малих …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *