You cannot copy content of this page
На головну / ГРОМАДА / Конфліктна ситуація в Червоноблагодатненському окрузі: не всі платять податки і дехто хоче іншого старосту

Конфліктна ситуація в Червоноблагодатненському окрузі: не всі платять податки і дехто хоче іншого старосту

Минулого тижня керівник Горностаївської територіальної громади Дмитро Ляхно зустрівся з мешканцями Червоноблагодатненського старостинського округу. Темою спілкування були питання організації роботи із залучення до декларування громадян, які отримували 2020 року доходи, з яких податок на доходи фізичних осіб не утримувався. Також обговорювали кандидатуру на посаду старости Червоноблагодатненського старостинського округу. У зустрічі взяли участь начальник Горностаївської державної податкової інспекції Олександр Ковальов та депутати селищної ради.

Чи буде розвиток, якщо не платять податки?

Голова селищної ради Дмитро Ляхно почав розмову з інформації про стан наповнюваності селищного бюджету, зазначивши, що фінансова спроможність громад залежить від сумління громадян у сплаті податків. Повідомив, що завжди найгірший стан декларування у Червоноблагодатненському окрузі, тому запропонував долучитися до цього важливого для громади питання – декларування землевласниками доходів за минулий рік.
Аргументував тим, що держава останнім часом переклала багато повноважень на територіальні громади, а фінансово це не підтвердила. Тому з кожним роком зростають видатки на фінансування соціальних закладів.


– Приміром, якщо раніше місцевий бюджет спрямовував на утримання шкіл усього п’ять відсотків, то тепер навпаки – держава 5, а 95 відсотків фінансує громада, – пояснив керівник територіальної громади. – Тобто, на всі школи громади треба як мінімум 21 мільйон, а держава надала субвенцію лише 1,5 мільйона гривень, решту має виділити громада. Коли ліквідували район, центральну лікарню взяла на себе громада, бо інакше її могли б ліквідувати. А це все кошти. А якщо не сплачуватимуться податки, доведеться закривати школи, лікарню тощо… Або ж об’єднати старостинські округи, як це зробили в Нижньосірогозькому районі: з 14 сільських рад утворили лише 4 округи.

Лише третя частина землевласників округу декларує доходи

Як зазначив голова, для успішного розвитку громади необхідно забезпечити стабільні надходження податків і зборів до її бюджету. Тому громадяни мають бути зацікавлені у здійсненні на їхній території прозорої підприємницької діяльності. На жаль, з-поміж мешканців Червоноблагодатненського округу, які мають задекларувати свої доходи, з року в рік лише третя частина громадян декларує та сплачує податки. І тому старостинський округ дотаційний і живе за рахунок інших мешканців громади.
Дмитро Ляхно навів приклади по Козачим Лагерям, Славному, Великій Благовіщенці, Ольгиному, які й до об’єднання, і нині сплачують податки. Завдяки цьому ремонтують будинки культури, замінюють водопроводи тощо, та ще й співфінансують інші округи, які збиткові.

У нас три дотаційні округи: Заводівський, Маринський та Червоноблагодатненський, – зазачив Дмитро Ляхно. – Натомість, решта мають плюс до бюджету, кожен близько мільйона гривень. І в них це здавна так було, тому ще будучи самостійними вони змогли і водомережу замінити, і будинки культури відремонтувати. На жаль, не можу зрозуміти, чому така негативна позиція мешканців Червоноблагодатненського округу до декларування, причому постійна – незалежно від того, була це сільська рада чи ОТГ, та хто був тут головою. Чомусь вважаєте, що хтось повинен наповнювати бюджет – тільки не ви. І в результаті живете за рахунок інших округів.


Обговорення було бурхливим та емоційним. Іноді переходили на інші теми, зокрема скаржилися, що не можуть отримати по 2 гектари для особистого селянського господарства чи оформити їх у власність. Але з усього було зрозуміло, що частина мешканців сіл Червоноблагодатного, Лопаток, Ясної Поляни та Красного не бажають декларувати доходи, тобто наповнювати бюджет – отже, виходить, хочуть жити за рахунок інших старостинських округів. Вони не дуже слухали, що говорили голова громади та присутні депутати Сергій Ільюх, Юрій Васильєв, Єлана Гук, а також деякі односельці, які намагалися переконати, що треба виконувати закони та платити податки. Наголошували, що червоноблагодатненці живуть у громаді, тож ні ольгинці, ні великоблаговіщенці, ні славненці та козачелагерці не зобов’язані віддавати свої зібрані кошти Червоноблагодатненському округу. А вони віддають, бо треба фінансувати утримання шкіл, дитсадків, лікарні, харчування дітей…

Податківці попереджають

Декларування доходів та чесна сплата податків – це обов’язок усіх громадян, без винятку. Це особистий внесок кожного українця у розвиток нашої держави. На цьому наголосив керівник податкової служби Олександр Ковальов. І розповів, який є резерв в окрузі для розвитку власними коштами, а не за рахунок інших. Податкова направила мешканцям Червоноблагодатненського округу 546 запрошень до декларування – втім доходи задекларували лише 132 громадянина, що навіть на 30 декларацій менше, ніж торік. Внаслідок того, що мешканці Чевоноблагодатненського округу не декларують доходи – бюджет втрачає майже 900 тисяч гривень, які можна було б використати на ремонт водопровідної мережі, доріг у селах тощо.


– Декларацію про майновий стан і доходи мають подавати громадяни, які торік отримали доходи, з яких не було сплачено податок на доходи фізичних осіб, – нагадав податківець. – Громадяни зобов’язані заповнити і подати до 1 травня 2021 року річну податкову декларацію. Неподання громадянами декларацій про доходи підпадає під дію статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладання штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів – на сьогодні це 540 гривень. Дехто відмовляється приймати запрошення – за рішенням суду вони можуть отримати штраф у розмірі 4 200 гривень. Але штрафи йдуть до держбюджету і громаді нічого не залишається.
Оскільки термін декларування закінчується, то за результатами обговорення цього питання встановили дні виїзду в Чевоноблагодатне – вівторок та четвер – для допомоги громадянам у здачі декларацій за 2020 рік. Чи будуть після цього якісь результати – побачимо згодом.

Боротьба за старосту

Ще одним питанням із бурхливим сплеском емоцій стало обговорення кандидатури на посаду старости. Саме це питання – а не декларування – найбільше й цікавило червоноблагодатненців, тому їх і зібралося багато: такої активності не спостерігалося років п’ять поспіль. Про це вони відкрито говорили під час зустрічі та згодом – в Інтернет-мережі.


У всіх старостинських округах, крім Червоноблагодатненського, старости були затверджені ще на першій сесії після виборів – тоді за запропоновану кандидатуру Світлани Бенедисюк не набралося голосів депутатів. Нагадаємо, що за законом старосту не обирають і ніхто не голосує. Кандидатуру старости пропонує селищний голова і її затверджують рішенням сесії селищної ради.
Керівник громади Дмитро Ляхно запропонував червоноблагодатненцям обговорити кандидатуру Світлани Бенедисюк на посаду старости. І повідомив, що до селищної ради надійшли 4 заяви від громадян, які хочуть працювати на цій посаді. Частина присутніх у залі підтримала пропозицію голови селищної ради – про це свідчили оплески. Розповіли, що за період, коли Світлана Бенедисюк була в. о. старости, дещо вдалося зробити в окрузі: «…принаймі, вода тепер є» – заявляли деякі.
Але в селі є група мешканців, які мають своє бачення щодо кандидатури на посаду старости. З-поміж тих, кого пропонували, були як знайомі прізвища осіб, які працювали колись у сільській раді, так і нові, мало відомі широкому загалу, але від того – не менш амбіційні. Щодо кандидатури Дениса Ковальчука, ім’я якого найчастіше звучало у пропозиціях, селищний голова Дмитро Ляхно сказав: «…про нього нічого поганого сказати не можу, але й розповісти про переваги також, оскільки в районі він не працював, і про його успіхи нічого не відомо».


Проєкт закону щодо розвитку інституту старост, який Верховна Рада ухвалила в цілому 15 квітня 2021 року, передбачає, що перед внесенням кандидатури старости на розгляд сесії це питання обов’язково мають винести на громадське обговорення.

Ультиматум: не декларуватимуть доходи, бо не того старосту пропонують

Дехто тепер нарікає, що обговорення кандидатур практично не відбулося, бо не голосували (хоча цього не вимагає законодавство). Причина конфлікту – зміна в законодавстві. Раніше люди в селі самі обирали для себе старосту. Можливо це й правильно… З цим згоден і Дмитро Ляхно – це він сказав під час зустрічі. Але, як відомо, внесли зміни – нині, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», старосту села обирає голова територіальної громади, а не мешканці села. Потім старосту затверджує місцева рада.
Наразі конфлікт не вичерпався. Незгодні із запропонованою кандидатурою червоноблагодатненці попереджають, що писатимуть президенту. І жодних декларацій здавати не будуть: «Після цієї сходки ніхто нічого не буде декларувати – ви нас не чуєте, а ми теж вас не почули», – заявила Олена Плясун.
«А може люди іншій або іншому старості пішли б на зустріч і змінили свою думку про декларування, про це ніхто не подумав – чому слухають одного, а інших ні…», – висловив припущення Євгеній Селюк.
Звісно дивує, що сельчани кандидатуру старости пов’язують із декларуванням своїх доходів. Це що ж виходить, виконання законів громадянами залежить від того, хто буде старостою? Але ж ця «хвороба» – не декларувати доходи – була у червоноблагодатненців завжди, незалежно від того, хто був сільським головою чи старостою!

Втім, можливо, претендентам на старосту треба давати можливість презентувати своє бачення розвитку їхньої громади перед депутатами. Може хтось із них знає, як розвивати громаду, не наповнюючи її бюджет?!
Чи досягнуть червоноблагодатненці якогось порозуміння стосовно того, що треба об’єднуватися і робити добрі справи на благо свого села, насамперед платити податки, від яких залежить, чи будуть у нас школи і чи зможемо лікуватися у своїй лікарні? Але може настати час, коли мешканці інших старостинських округів відмовляться віддавати свої кошти для дотаційного Червоноблагодатненського округу.


…За кілька годин, звичайно ж, не побачиш тих внутрішніх течій, які вирують у будь-якому селі, тому й була раніше цілком справедливою колишня практика прямих виборів старости, яку змінила нинішня влада. За підсумками цієї історії, як би вона не закінчилась, може було б доцільно звернутись до народних депутата, аби детальніше прописали процес висунення та затвердження старост, або ж повернули пряме голосування…
На зустрічі побувала Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пролежала в землі 78 років

Цієї середи під час обходу Вербової балки майстер лісу Горностаївського лісництва В. Цвік помітив незвичний …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *