You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Коли в українських селах з’явиться стабільний інтернет?

Коли в українських селах з’явиться стабільний інтернет?

Мешканці великих міст не уявляють свого життя без Інтернету. Особливого значення він набув під час пандемії, коли в онлайн пішли робота, навчання та навіть спорт. Інша справа у селах і невеликих містечках, де через відсутність Інтернету немає таких можливостей. У кращому випадку є мобільне покриття, якого вистачає на спілкування у соцмережах, але не більше. Змінити ситуацію повинна державна Інтернет-субвенція для громад. Деталі дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Життя без Інтернету

За даними Міністерства цифрової трансформації, 4 мільйони українців живуть у населених пунктах, де немає жодного Інтернет-провайдера. Ще 1,5 млн українців мешкають на околицях населених пунктів, де провайдери є, але вартість підключення занадто дорога і часто перевищує кілька тисяч гривень. Всього понад 17 тисяч населених пунктів в Україні не мають Інтернет-інфраструктури. Так само до якісного підключення не мають доступу 40 % шкіл, 37 % лікарень, 92 % бібліотек країни.
«Здебільшого вони розміщені в селах та невеликих містах. Це, зокрема, означає, що школи не можуть організувати дистанційне навчання в період карантину, а лікарні — впроваджувати телемедицину та повноцінно консультувати онлайн», — зауважує міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Експерти кажуть, що головна причина відсутності Інтернету в селах — це вартість його проведення. Якщо в селі замала кількість потенційних абонентів, оператору не вигідно витрачатися на закупівлю мережевого обладнання.
Щоб допомогти громадам побудувати недешеву інфраструктуру, Мінцифри запустило програму Інтернет-субвенцій.

Гроші на під’єднання

Цього року на проведення Інтернету в селах виділили 500 млн грн. Цю суму обіцяють розподілити по всіх регіонах за пропорційним принципом. Усього в планах 2021 року під’єднати 1,5 млн українців, що мешкають у 3 тисячах сіл.
Найперше підключатимуть населені пункти, де немає жодного Інтернет-провайдера. Інфраструктуру будуватимуть, щоб забезпечити Інтернетом соціальні заклади – школи, лікарні, бібліотеки, пожежні частини, ЦНАПи. Далі ж оператори зможуть підключати окремі домогосподарства.
Закупівлі проводитимуть самі територіальні громади. У них зможе взяти участь будь-який учасник ринку, який виконає всі умови тендеру. Процес координуватиме Міністерство цифрової трансформації.
В уряді обіцяють, що після проведення Інтернету соціальні заклади зможуть користуватись ним два роки без абонплати.
«Оскільки інфраструктура після закупівлі залишається у власності оператора, ми просимо забезпечити послугу без абонплати зі швидкістю 100 Мбіт/с для кожного соціального закладу протягом двох років після під’єднання. Так ми виключимо випадки, коли держава витратила десятки тисяч гривень на під’єднання, а в місцевому бюджеті відсутні кошти для абонентської плати», — пояснює керівник експертної групи з розвитку фіксованого Інтернету Мінцифри Андрій Набок.
Координатори програми наголошують, що держава фінансуватиме під’єднання з використанням волоконно-оптичних технологій, тобто дротовий Інтернет. Це сучасне рішення, яке буде актуальне ще десятки років. Попри розвиток бездротових технологій, експерти впевнені, що мобільний Інтернет не зможе забезпечити вимоги користувачів щодо швидкості та якості під’єднання.

Порядок отримання субвенції

Для отримання субвенції головам громад необхідно зібрати інформацію про покриття оптичними мережами у їхніх селах, налагодити комунікацію з операторами, які працюють у регіоні, зібрати пропозиції щодо вартості під’єднання. Останній крок — подання попередньої заявки на сайті Мінцифри (thedigital.gov.ua/broadband2021). Усі деталі проєкту також зібрані на спеціальному сайті (bb.gov.ua).
За станом на 15 квітня, до програми долучились уже понад 650 громад, усього у заявках понад 4,2 тисячі сіл та 14,5 тисячі соцзакладів. Координаторами проєкту на місцевому рівні є представники обласних адміністрацій. До них громада може звернутись за інформацією та підтримкою.
Важливо знати, що нині складається тільки орієнтовний перелік сіл для під’єднання. Одразу після набрання чинності постанови КМУ, якою урегульовується порядок надання субвенції, почнеться офіційний збір клопотань. Усі, хто подався попередньо, отримає повідомлення на електронну пошту.
Далі Мінцифри перевірятиме інформацію від територіальних громад щодо наявності мереж, аналізуватиме потрібні суми фінансування. Після отримання всіх заявок, Кабмін затвердить розподіл коштів між регіонами. Останнім кроком буде проведення закупівель.
Якщо усі етапи будуть успішними, цьогоріч тисячі українських сіл вперше будуть під’єднані до швидкісного Інтернету. Всього у планах Мінцифи до 2024 року під’єднати 95 % закладів соціальної інфраструктури по всій Україні.

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Бюджет Горностаївської громади поповнився майже на 20 мільйонів гривень

Упродовж січня – травня 2021 року місцевий бюджет Горностаївської об’єднаної територіальної громади отримав 19,5 млн гривень податків …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *