You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / День Гідності та Свободи – це люди, їхні принципи, досягнення і досвід

День Гідності та Свободи – це люди, їхні принципи, досягнення і досвід

Україна – територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна революція – Майдан 2004 та Революція гідності 2013 року

Сьомий рік поспіль 21 листопада українці відзначають День Гідності і Свободи, встановлений указом президента «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору».
За визначенням Вікіпедії, гідність – «це поняття моральної свідомості, яке виражає уявлення про цінність всякої людини, як моральної особистості, а також категорія етики, що означає особливе моральне ставлення людини до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства, в якому визнається цінність особистості».
«Сільські новини» поцікавилися у мешканців Горностаївщини, що означає для них «Бути гідним».
 Анатолій ЩЕТИНЕЦЬ,
військовослужбовець, мічман групи інженерного забезпечення 36-ї окремої бригади морської піхоти:
– Гідність – це жити в своїй незалежній державі, відстоювати її цілісність, спілкуватися рідною мовою, утверджувати національні символи, поважати віросповідання та думки інших. У нас, в Україні, багато гідних людей. До них належать і військовослужбовці – сам не раз пересвідчувався в цьому, бачачи, як хлопці та дівчата, ризикуючи власним життям на Сході країни, захищають рідну землю, творять сучасну історію мужності та гідності. З-поміж них багато наших земляків і ольгинців зокрема. Це Леонід Галич, Сергій Пастушенко, Віктор Шевчук та інші. Гідним було життя загиблого командира нашого саперного взводу, прапорщика В’ячеслава Кубрака – посмертно йому присвоєно звання Героя України та нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня. А нещодавно на честь морського піхотинця В’ячеслава Кубрака названо патрульний катер типу Island.
На передовій – справжнє бойове братерство, яке має гендерне обличчя: побратими, посестри. Тут більше людяності, де не гроші переважають, а щирі стосунки; де найцінніше – життя.

Вважаю, гарно було б започаткувати на Горностаївщині рубрику, де б розповідали про всіх наших земляків – учасників бойових дій у зоні АТО/ООС.
Олександр СЛІСАРЕНКО,
голова Координаційного центру допомоги воїнам АТО/ООС та їхнім сім’ям, волонтер:
Для мене, відверто кажучи, гідна людина та, яка робить корисні справи, є патріотом своєї держави, чесна, справедлива. Я з гордістю говорю, що наша Україна – країна гідних. Почуття гідності та прагнення до волі завжди були особливими рисами українців. Основу цього національного коду було закладено ще за часів козацтва, яке відстоювало незалежність, мову, віру та стояло у витоків самобутньої культури, тисячолітніх традицій, славної історії. Завдяки нашим свободолюбивим, звитяжним пращурам маємо найголовніше – ми вільні творити власне майбутнє.
Приклад гідності сьогодення – Герої сучасності: хлопці та дівчата, які на Майдані відстоювали європейське майбутнє країни, які 2014 року добровольцями пішли боронити територіальну цілісність у зоні антитерористичної операції та які нині на передовій захищають наш суверенітет і мирне небо над ненькою-Україною. Гадаю, зима 2013–2014 років змінила кожного з нас. І слова “гідність”, “патріотизм” наповнилися новим змістом, ці чесноти щодня й нині демонструють наші захисники на Сході країни. Із 2014 року в моєму телефоні переважають номери військовослужбовців-земляків – тримаємо щоденний зв’язок. І допомагаємо. Ось і цього тижня замовили через Інтернет два міношукачі, які доставимо саперам 36-ї бригади морської піхоти.
Анатолій ПОНОМАРЬОВ,
військовий капелан, пастор:
Найперше, на моє переконання, гідність і свобода – це внутрішні чесноти, які мають бути в кожної людини. Слова без внутрішнього підґрунтя нічого не важать. Усе починається із внутрішніх переконань, із сімейних цінностей, із свободи вільно висловлювати свої думки, із душевної відкритості… А без цього будь-яка країна матимемо суспільство – без гідності, державу – без єдності.
По-друге, важливо поважати думку інших людей, толерантно ставитися до співрозмовника, який має інше, скажімо, віросповідання. І таких відмінностей може бути безліч.
Як військовий капелан буваю на передовій, спілкуюся з вояками. У розмовах відчувається: хлопці вже виснажилися духовно, їх непокоїть, що обіцянки не підтверджуються конкретними кроками.
Нам випало жити в неспокійний час. Із досвіду духовного наставника скажу, що у більшості нині переважає песимістичний настрій, за проблемами ми забуваємо мріяти, приховуємо у найвіддаленіші кутки душі свої найпотаємніші бажання, те чисте, світле, що робить нас сильними й ідентичними. Тож, дай нам, Боже, не втратити той внутрішній потенціал, що живе в нас. Слід не боятися говорити про все: радощі, тривоги, сум. І, якщо потрібно, визнавати помилки.
Істини незмінні – духовне бачення, віра, гідність, свобода. Хочеться, щоб для українців «гідність» була, не просто словом, а виявом внутрішньої сили та честі. Підмурок у нас є – гідні люди – маємо будувати міцну процвітаючу країну.
Оляна ПАНЧЕНКО,
лікар-анестезіолог Горностаївської центральної лікарні:
– Що означає для мене «бути гідним»?
Бути гідним пам’яті наших Захисників; бути гідним видатних Українців, яких закатував «совок» таборами, тюрмами, Голодомором, заборонами і розстрілами; бути гідним сучасних Героїв, які оберігають нас від російських окупантів, – ось що важливо. Не йти на компроміс зі злом, чинити по совісті, як чинила Уляна Супрун, будучи на посаді в. о. міністра охорони здоров’я. Не зраджувати Україну, Мову, не підпускати до себе кровожерливий і підступний «русскій мір», стояти на боці Правди і бути з нашим народом.
Свого часу Іван Піддубний, найсильніша людина планети, говорив: «Побував у чортів у пеклі за мову та за паспорт. Але нічого, – я ж борець, чемпіон світу, а не тюлька на двох ногах».
От і нам варто бути гідними Українцями. Будьмо гідними ранкового сонця!
Про це прохав і Герой України, удостоєний ордена «Золота Зірка», активний учасник Революції Гідності, журналіст Тарас Матвіїв: «Як будете ховати… Це не заповіт. Прохання! Будьте гідними ранкового сонця! Як сказати, щоб вас пройняв мій біль? Біль чорної матері, біль землі потривоженої? Коли почуєте стогін вітрів Сходу? Не виправдовуйте свою черствість буднями. Не виправдовуйте – пристосуванством нервової системи. Які то будуть жнива цього літа рясні і маки в житі! …І ви вкотре не пропхнетесь у вагон метро через бісову множинність зайвих тіл. Проклинаючи час, заплющіть очі і згадайте про маки в житі». Тарас написав це 2014 року, а його життя обірвалося у липні 2020-го. Він власним прикладом показав, як це – бути гідним ранкового сонця: рятуючи двох бійців, тридцятиоднорічний офіцер загинув під час ворожого мінометного обстрілу позицій Об’єднаних сил поблизу с. Троїцького Попаснянського району на Луганщині.
Денис СКРИПЕЦЬ,
учитель історії Ольгинського закладу освіти, член молодіжної ради Горностаївської громади:
Вважаю, гідність – це одне з найвищих благ як кожної людини окремо, так і суспільства загалом, яке не дається просто так. Це благо досягається через вміння виховувати й розвивати в собі моральні цінності, котрих потрібно максимально дотримуватись та, за потреби, відстоювати. При цьому варто виявляти найвищу повагу та любов до принципів, почуттів, життєвої позиції іншої людини. Таких прикладів гідності в історії багато, але мені вкарбувалися в пам’ять, передусім, звісно, українці, котрі 2014 року не дали себе принизити, відстоювали та донині відстоюють свою честь і гідність. Також ідеалами гідних є Папа Римський Іван Павло II, Генсек ООН 1997–2006 років Кофі Аннан, Нельсон Мандела, Мартін Лютер, Мартін Лютер Кінг…
Думки збирала Оксана САВЧЕНКО

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Перша в Україні ділянка люфи на Херсонщині відразу стала «рекордсменкою»

До Національного реєстру рекордів внесли першу в Україні спеціалізовану ділянку з вирощування люфи — «рослинної …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *