You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / ВІДНОВЛЮВАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ – ГАЛУЗЬ МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ

ВІДНОВЛЮВАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ – ГАЛУЗЬ МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ

Енергоефективні будівлі з нульовими викидами, сонячні колектори і панелі на дахах, вітрові та сонячні електростанції на околицях міст, теплоенергоцентралі, які працюють на біопаливі, LED-освітлення вулиць, електричний транспорт, велосипеди – захоплюють все більше простору та перетворюються на звичні атрибути життя 21 століття. Ера панування викопного палива завершується, а “зелене” майбутнє наступає завдяки інноваціям та людській винахідливості.

Чому перехід на альтернативні джерела енергії неминучий

Традиційна енергетика виробляє енергію, використовуючи вугілля, газ та атомні станції. Це призвело до кризи у вигляді змін клімату, забруднення повітря і води, нестачі продовольства, поширення ядерної зброї та радіоактивного забруднення значних територій.

Прийшов час готувати вугільним та атомним станціям сучасну та безпечну альтернативу – відновлювані джерела енергії (ВДЕ).
На відміну від атомної енергетики та викопного палива, ВДЕ є невичерпними. При розумному та ощадливому використанні можуть живити нашу цивілізацію сотні і тисячі років без війн та конфліктів за обмежені поклади викопних палив.
У всьому світі ставлять собі за стратегічну мету: до 2050 року – перехід на 100 % відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у загальному енергопостачанні, включаючи транспорт і опалення. Світ усвідомлює, що деякі установки теплових електростанцій (ТЕС) повільно наближаються до термодинамічних меж, що унеможливлює подальше підвищення їх ефективності через значне збільшення капітальних витрат. Це робить їх неконкурентними з ВДЕ – і це найдоступніший, найбезпечніший та найдешевший вид електроенергії. Тож без переходу на відновлювальні джерела енергії (ВДЕ) неможливо уявити економіку здорової країни в ХХІ столітті. Про це заявляють аналітики та світові лідери. Це розуміють і в Україні.
Отже, розвиток вітрової та сонячної електроенергетики може позбавити людство від необхідності використовувати викопне паливо на електростанціях вже до 2035 р. Аналітики підрахували, що ВДЕ мають потенціал для виробництва
6,7 тис. петават-годин електроенергії на рік, що приблизно у 100 разів більше нинішнього глобального попиту. А для повного переходу людства на сонячну генерацію потрібно 450 тис. кв км площі для встановлення СЕС. Це становить всього 0,3 % від площі земної суші.

Світ «зеленіє», впроваджуючи відновлювальну енергетику

Європейський Союз поставив перед собою амбітну мету – до 2050 року стати повністю кліматично-нейтральним континентом, змінивши насамперед свою енергетику, і не лише свою, а й всієї Європи.
Відмова від вугілля на користь вітрових електростанцій, бум сонячної енергетики в Китаї та інші значні події минулого року сформували тренди, які 2021 р., попри пандемію, сприяють стрімкому зростанню використання відновлювальних джерел енергії.
Згідно зі звітом аналітичних центрів Ember і Agora Energiewende, з ВДЕ було згенеровано 38 % всієї електроенергії, а за допомогою викопного палива – 37 %.
Цей зсув обумовлений розширенням використання енергії, отриманої від вітру і сонця, обсяги якої майже подвоїлися з 2015 року. Згідно з даними звіту, до 2020 року п’ята частина електроенергії в країнах ЄС була вироблена на ВЕС та СЕС.
Найвищі показники вироблення вітрової та сонячної енергії зафіксовані в Данії, Ірландії, Німеччині та Іспанії.
Минулий рік став найбільш «зеленим» для енергосистеми Великобританії з часів промислової революції. У країні 67 днів обходилися без вугілля. До 2025 р. Великобританія планує повністю відмовитися від такого виду палива.
В Іспанії 2020 року сонячні електростанції виробили на 60 % більше електроенергії, ніж попереднього. Ця південна країна має найбільший сонячний потенціал у всій Європі. Поки вона помітно програє Німеччині, лідеру Євросоюзу з використання сонячних потужностей. Але, за прогнозами експертів, у найближчі два роки сектор сонячної енергетики Іспанії буде зростати приблизно вдвічі швидше, ніж у Німеччині.
Рада ЄС затвердила концепцію «Кліматична та енергетична дипломатія – досягнення мети «зеленого курсу» за межами Європи». Як зазначає законодавчий орган, документ вплине на «зелений» перехід у «третіх» країнах.
Європа 2020 року інвестувала близько 43 млрд євро у побудову нових ВЕС, що є другою за розміром найбільшою інвестицією в історії вітроенергетичного сектору Європи, навіть попри пандемію COVID-19.
Найбільше у вітрову енергетику інвестували у Великобританії – 13,5 млрд євро. Нідерланди та Франція за загальним обсягом інвестицій посіли друге й третє місця – 7,9 млрд євро та 6,5 млрд євро відповідно. Німеччина у нові ВЕС інвестувала 4,3 млрд євро, Туреччина та Польща – по 1,6 млрд євро.

*Вітрова енергетика протягом наступних 5 років може створити 3,3 млн нових робочих місць у всьому світі.
*Створено майже 1,2 мільйона робочих місць у світі.
*Станом на 2020 рік, відповідно до глобального опитування GWEC Market Intelligence:
у вітроенергетичному секторі Китаю працює 550 000 робітників, 260 000 робітників – у Бразилії, 115 000 – в США та 63 000 в Індії.
За даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA)

Позитивні фактори інвестування у сонячну енергетику:

1. Вигідне географічне та геополітичне розташування України, яка знаходиться на перехресті торговельних шляхів Європи та Азії.
2. Сприятливий клімат. Україна має достатній рівень інсоляції — опромінення поверхонь і територій прямими сонячними променями.
3. Тимчасове звільнення від сплати ввізного ПДВ. Так, п. 64 перехідних положень Податкового кодексу України передбачає тимчасове (до 31 грудня 2022 р.) звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій із ввезення на митну територію України основного обладнання для будівництва сонячних електростанцій. Цей пункт особливо вигідний для інвесторів.
4. Наявність достатньої кількості земельних ділянок, придатних для розміщення сонячних електростанцій та сонячних батарей.
5. Вигідні тарифи та прив’язка тарифу до курсу євро, що означає незалежність від інфляції та коливань курсу національної валюти.

Альтернативні джерела енергії важливі для України

Енергетична криза ще раз довела залежність України від імпортованих газу, ядерного палива, а тепер ще й вугілля, яке доводиться купувати у Росії. Складна ситуація потребує нових підходів до реформування галузі, пошуку найоптимальніших шляхів забезпечення енергією.
Сьогодні ЄС – найближчий та найбільший партнер України, тож ці зміни неминуче зачіпатимуть і нас. Навіть більше – ми мусимо змінюватися разом з Європою.
Прагнучи до Європи, варто звернути увагу на досвід розвинених країн, які переорієнтовують свою енергетику на альтернативні джерела енергії. Зрозуміло, що будь-яка генеруюча потужність з часом має бути замінена новою і без державної підтримки тут не обійтися
Зростаюча популярність ідеї переходу на 100% відновлюваної енергетики на рівні міст обумовлена передусім тим, що це стало дієвим способом розв’язання їхніх проблем: від зміни клімату та забруднення довкілля, до стабілізації цін на енергоресурси та пожвавлення місцевого регіонального економічного розвитку.
Розвиток відновлюваних джерел енергії змінює процеси прийняття рішень у питаннях енергетичної інфраструктури, а також орієнтується на місцеві ресурси. Це дозволяє містам повернути собі контроль над енергетичними питаннями та ухвалювати рішення, які приносять користь саме їхньому регіону.


Україна розпочала шлях до своєї зеленої мрії 2008 року, коли Верховна Рада вперше ухвалила закон, що сприяв розвиткові альтернативної енергетики. Тоді парламент зобов’язав ДП «Енергоринок» купувати електроенергію з альтернативних джерел за зеленим тарифом.
Хоча ця ініціатива стала першим кроком для розвитку, справжній бум розпочався згодом – після ухвалення нового закону.
У середині 2015 року Рада актуалізувала зелений тариф, скасувала вимогу «локальної складової» і ввела тариф для домашніх станцій, що зробило інвестиції у зелену енергетику привабливими. Можливостями зацікавилися всі: як українські, так і зарубіжні інвестори; як великий бізнес, так і приватні домогосподарства.
Починаючи з 2010 р. у галузь виробництва відновлюваної електроенергії в Україні було залучено 12,3 млрд дол. США. Рекордними за розмірами інвестицій стали 2018 та 2019 роки: в будівництво нових об’єктів було залучено 2,4 та 4,1 млрд дол. США відповідно. Це дозволило встановити більш як 4 ГВт нових потужностей зеленої енергії в Україні.


Не дивлячись на вплив пандемії коронавірусу на економіку країни 2020 року, політичний тиск на галузь ВДЕ, кризу на енергоринку, інвестиції у ВДЕ продовжились, хоча і суттєво впали порівняно з попереднім роком. 2020 року в нові об’єкти ВДЕ інвестували 1,4 млрд дол.
Встановлена потужність об’єктів ВДЕ в Україні, що працюють за «зеленим» тарифом, за станом на 1 січня 2021 р., становить 8,5 ГВт. У 2020 році встановлена потужність генерації ВДЕ Україні зросла в 1,4 раза, а виробництво – вдвічі. Зокрема, частка вітрових та сонячних електростанцій у структурі виробництва електроенергії зросла із 3,3 % до 6,8 %. Про це повідомляє прес служба “Укренерго”.

Яким є місце Херсонщини у цих революційних перетвореннях?

Херсонщина має високий вітроенергетичний та сонячний потенціал. Її частка з-поміж регіонів України становить 10 %. На Херсонщині сонячні та вітрові електростанції здатні забезпечувати потреби споживачів області в електроенергії майже на 40 %.

Херсонська область наразі одна з лідерів у загальнодержавному рейтингу за показниками ефективності робити галузі відновлювальної енергетики. На території області працюють п’ятдесят сонячних електростанцій загальною потужністю 400,9 МВт та сім вітрових електростанцій загальною потужністю 337,7 МВт. Залучення інвестицій складає понад 10 млрд грн.
Одна вітрова електростанція – з-поміж семи найпотужніших в Україні – розташована на Херсонщині у селі Тарасівка. Компанія “Віндкрафт Україна” з 2012 року володіє трьома вітропарками на Херсонщині сумарною потужністю 31 МВт. Це вітрові електростанції Берегова, Ставки та Новоросійська, які знаходяться в Херсонській області. За науковими дослідженнями, на Херсонщині є можливість побудувати вітрові електростанції із загальною потужністю 4 385 МВт.

На Горностаївщині також використовують сонячну енергетику

На даху Херсонського державного університету готуються встановити сонячну електростанцію. Її потужність сягатиме 50 кіловат. Сонячні панелі з’являться на даху будівлі актового залу університету. Їх замовили для навчального закладу у рамках ініціативи “ЕкоХДУ”.
Електроенергію використовуватимуть для потреб університетського актового залу, зокрема, для живлення кондиціонерів; для потреб бібліотеки з коворкінг-центром та басейну. Надлишки електроенергії спрямують на енергопостачання студентського гуртожитку № 3. На майбутнє – там планують повністю перейти на “зелену енергію”.
В області функціонує Каховська гідроелектростанція – найбільше підприємство в області у відповідній сфері, яка має найменшу встановлену потужність – 334 МВт. На сьогодні в області реалізується проєкт із підвищення встановленої потужності Каховської ГЕС до 500–550 МВт за рахунок будівництва Каховської ГЕС–2.
На Херсонщині оголосили тендер на будівництво сміттєсортувального комплексу вартістю 25 млн грн. Беручи до уваги, що область у цілому газифікована на 25 %, перспективним напрямом розвитку поновлюваної енергетики є створення в регіоні заводів із виробництва паливних брикетів (пелетів).

Відновлювальна енергетика має бути збалансована з природою

Енергія відновлювальних джерел не завжди є чистою, а деякі проєкти з її виробництва не надто дружні до довкілля. Про це сьогодні заявляють вчені-біологи, наголошуючи, що при спорудженні вітрових та сонячних електростанцій не треба забувати про ризики для людей і природи.

Сонячна енергетика лишається однією з найперспективніших у нашому Таврійському сонячному і вітровому краї. Цю галузь можуть розвивати не лише великі компанії, а й усі господарі будинків, які обладнують дахи сонячними панелями.
Сонячні електростанції створюють найменше проблем. Мінус полягає в тому, що у потужних СЕС майданчики, окуповують величезні площі. Проте у помірних широтах кожен гектар землі, на якому генерується сонячна енергія, міг би бути використаний для інших цілей. Втім, це не стосується мініСЕС на дахах.
Як зазначали під час онлайн Медіашколи для регіональних журналістів доктора біологічних наук, професори Херсонського Держ-університету Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев, найбільше дискусій викликає розвиток у краї вітрової енергетики.
Так, тривала суперечка була довкола проєкту Сивашської вітрової електростанції. Проти її забудови виступали екологи і захисники довкілля, котрі хочуть бачити незайману природу на узбережжі Сиваша, а не вітряки. Та її все ж збудували.
Вчені-біологи звертають увагу на проєкт Інгульської гідроелект-ростанції: підняття води спровокує затоплення унікальних та неповторних ділянок, зокрема частини каньйонів та порогів, зникнення 20 рідкісних видів рослин.
Є негативний вплив на природу і Каховської ГЕС–2, вартість якої 18 мільярдів гривень: може бути зруйнована найдавніша споруда Херсонщини – Башта Вітовта; русло нового струменя води загрожує розмити острів Козацький; є загроза функціонуванню потужного підприємства «Нібулон».
«Як бачимо, проєкти об’єктів відновлювальної енергетики можуть бути різними: як корисними, так і шкідливими. Але має бути Європейський підхід. Якщо територія запланованого будівництва входить до так званої «Смарагдової мережі», затвердженої Радою Європи, – мережі територій особливого природоохоронного інтересу, які мають ключове значення для збереження біологічного різноманіття у Європі, – то треба шукати інші варіанти, щоб було і економічно вигідно, і щоб не нашкодити довкіллю. Це має бути прописано в законах. Ми за відновлювальну енергетику, але проти біологічного тероризму», – зазначає доктор біологічних наук Іван Мойсієнко.

МІФИ та їх розвінчування

Українська зелена енергетика й досі оповита багатьма міфами, які не мають під собою економічного та наукового підґрунтя.

Міф 1. Енергетика з відновлювальних джерел енергії – дорога.
Але факти свідчать про інше. Одна МВт/година енергії з вітряної електростанції коштує від 29 до 56 доларів США, сонячних електростанцій – від 36 до 250 доларів США. Одна МВт/година енергетики, виробленої на БіоЕС, – 155 доларів США. За аналогічний обсяг енергії, виробленої вугільними ТЕС, просять 145 доларів США.
Отже, вартість енергії з нових ВДЕ відносно традиційної генерації співставна та продовжує щороку знижуватися.
Міф 2. Відновлювальна енергетика призведе до значного зростання цін на електроенергію в Україні.
Будівництво будь-якої нової генерації призведе до зростання чинних цін на електроенергію в Україні, адже підвищення цін на електричну енергію пов’язане із системною багаторічною кризою в енергетичному секторі, а не з впливом ВДЕ.
Міф 3. В Україні найвищі у світі зелені тарифи.
Але за статистикою, наша країна на 13-му місці з-поміж 15 країн
Європейського Союзу, що використовують зелений тариф для біомаси та біогазу. Середня рентабельність електростанцій ВДЕ в Україні – 20 %, термін окупності – 5–6 років.
Отже, зелені тарифи на електричну енергію з біомаси та біогазу в Україні нижчі відносно рівня ЄС, а з вітру – приблизно на такому ж рівні.
Міф 4. Зелена генерація не вирішує жодної проблеми енергетики й економіки України.
Як стверджують експерти, завдяки ВДЕ Україна може зменшити, а в перспективі зупинити імпорт енергоносіїв. Зелена енергетика – це запорука нових робочих місць і появи машинобудівельних заводів. Це – інноваційний кластер української економіки.
До того ж, протягом останніх років «зелена» енергія стала економічно вигіднішою за вугільну генерацію через здешевлення обладнання та розвиток технологій.

Популярність СЕС у домогосподарствах

У мешканців українських міст є можливість зробити свій внесок у боротьбу з глобальним потеплінням і стати інвестором проєкту, який зароблятиме на “зеленому” тарифі.

Усе більше спостерігаємо, як в Україні набувають популярності СЕС у приватних домогосподарствах, подекуди створюють енергетичні кооперативи, учасники яких, інвестувавши у проєкт лише 500 доларів, можуть стати співвласниками електростанцій.
Якщо на кінець 2017 року лише близько 3 тисяч сімей почали використовувати енергію сонця, то, за станом на кінець 2020 року, – цей показник склав майже 30 тисяч домогосподарств. 900 млн кВт-год. електроенергії, яку вони разом генерують, достатньо, щоб постачати ще для 300 тис. родин. З 2018 року кількість родин із домашніми СЕС зросла у 4 рази. Про це повідомляє Держагентство з енергозбереження та енергоефективності. Тут наголошують, що українці зацікавлені у відновлювальних джерелах енергії.
За три місяці 2021 р. українці встановили 2 000 домашніх сонячних станцій. Це дає їм можливість заощаджувати витрати на комунальні послуги і продавати електроенергію.
Регіони, які є лідерами за кількістю встановлених домашніх СЕС – це Дніпропетровська область – 4 184; Тернопільська область – 2 512; Київська область – 2 350.

Що ж заважає розвиватись відновлювальній енергетиці в Україні?

Безумовно, таких факторів чимало, хоча ключовими можна вважати:
1) непрозорість отримання дозвільних документів;
2) зношеність електромереж;
3) нестабільну ситуацію в країні.

При правильному використанні наявних можливостей Україна зможе успішно розвивати відновлювальну енергетику. Окрім того, в Україні діють вигідні тарифи без сплати ввізного ПДВ та нарахувань інфляції. Інвестування в будівництво сонячних електростанцій для отримання електроенергії з подальшим її продажем принесе значний прибуток іноземним та вітчизняним інвесторам.

Матеріали Спецвипуску підготувала Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *