You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / ВІДКИНУТИ ПОЛІТИКУ І ПРАЦЮВАТИ НА ГРОМАДУ

ВІДКИНУТИ ПОЛІТИКУ І ПРАЦЮВАТИ НА ГРОМАДУ

Минає рік звідтоді, коли відбулися останні вибори до місцевих рад. Чинним законодавством, відповідно до статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», передбачено обов’язок депутатів періодично, але не рідше одного разу на рік, звітувати про свою роботу перед виборцями. Щоб інформувати громадян, редакція газети запропонувала представникам кожної фракції Горностаївської селищної ради відповісти на запитання. У газеті вже була публікація про роботу депутатів від ПП «Батьківщина». Наразі трибуну депутата використовують депутати від фракції «Слуга народу»: Фазел МАНАН, Володимир ВОСКОБОЙНИК, Юлія ІЛЬЮХ. Нагадаємо, що крім названих, до цієї депутатської фракції входить ще Сергій ІЛЬЮХ – на жаль, він не побажав скористатися нагодою, щоб висловити свою думку

– Шановні депутати! Давайте, насамперед, поговоримо про таке. Чому Ви пішли в політику і захотіли стати депутатом селищної ради? Навіщо це Вам?
Ф. Манан. Скажімо так: ще до початку виборчої кампанії я очолював громадську організацію, яка займалася волонтерством. Тож знав проблеми людей у громаді та й виборці мене знали. А ще коли з колегами займалися 2019 року виборами Президента, а потім народних депутатів, і робили це без будь-якої оплати, бо хотіли, щоб Зеленський переміг, щоб були якісь зміни в громаді – ми більше побачили, що людей хвилюють життєві проблеми. Водночас я зрозумів, що чимало соціальних питань вирішують депутати на сесіях, тож і подумав: чому б не стати депутатом, аби допомагати людям долати проблеми? З досвіду знаю, що мандат депутата дає більше можливостей реалізувати задуми чи соціальні проєкти. Тим більше, що й політсила запропонувала балотуватися на селищного голову. Хотілося покращити життя людей у громаді.
В. Воскобойник. Самому собі та своїй діяльності складно дати оцінку. Я не буду розповідати про щось захмарне та благородні цілі, все набагато простіше. Скажу відверто: я раніше навіть ніколи не задумувався над тим, що колись буду депутатом. Та коли почав з Фазелем займатися волонтерством, а потім з командою «Слуга народу» пройшов вибори президента та народних депутатів – то вже мав уявлення про депутатську діяльність. Хотілося щось корисне зробити для громади. Звісно, було дуже багато нового для мене: ухвалення бюджету, всілякі програми, комісії і багато іншого… Чесно кажучи, мені знадобилася не одна сесія, щоб зрозуміти, що ж саме входить в обов’язки депутата. Тепер я розумію, що депутат також впливає на справи громади.
Ю. Ільюх. Хотілося зробити якнайбільше хороших справ. Втім реальність виявилася зовсім іншою. Труднощі в роботі виникають, здебільшого через нестачу коштів у місцевому бюджеті.


– Виборці хочуть мати постійний зв’язок із депутатом, щоб аналізувати ефективність роботи місцевої ради та депутата зокрема. Як Ви взаємодієте та спілкуєтесь зі своїми виборцями, з якими проблемами вони до Вас звертаються?
Ф. Манан. Визначеного дня для прийому не маю, люди можуть звернутися в будь-який час зі своїми проблемами. Більшість мешканців громади я знаю в обличчя, якщо в когось виникають питання, люди мені телефонують, приходять і ми намагаємося вирішити проблему. Оскільки не припиняю спілкування з учасниками АТО/ООС, то чимало було звернень саме від них, зокрема стосовно земельних та соціальних питань, доріг. Намагаюся допомогти, в міру своїх можливостей, підготувати документи та відправити в онлайн за адресою, або ж пораджу, до кого треба звертатися. Готую звернення до селищної ради та влади області.
Буває звертаються за виділення землі з інших громад. Я допомагаю теж, але роз’яснюю, що землі у громаді дуже мало і навряд чи рішення сесії буде позитивним.
Ю. Ільюх. Ми, зрозуміло, працюємо спільно із Сергієм Ільюхом. Всі знають, де ми живемо, і двері завжди відчинені для кожного. Зі своїми виборцями села Ольгине спілкуємося кожного дня, їздимо періодично у Велику Благовіщенку, Червоноблагодатне, Маринське, Козачі Лагері – це наш округ, хоча там є й свої депутати. Червоноблагодатненці нарікають, що їх не чують з приводу призначення старости – і ми це питання озвучуємо на сесіях. Найбільш актуальним питанням для мешканців сіл, яке вони порушували при зустрічах, було автобусне сполучення. Ми збирали підписи громадян, зверталися до голови облдержадміністрації – на сьогодні ця проблема розв’язана: автобус уже запустили по маршруту.
– Давайте трохи конкретніше про дороги. Пам’ятається, що Ви, Фазел, коли йшли на вибори, у своїй передвиборчій програмі записали, що докладете зусиль, аби відремонтувати дорогу до Червоноблагодатного. На якій стадії вирішення цієї проблеми?
Ф. Манан. Насамперед зазначу, що я балотувався на селищного голову, зрозуміло, що розглядав більш глобальні проблеми, які в компетенції голови. Вибори виграв Дмитро Ляхно, я ж став депутатом. Але я не забуваю про цю проблему – вона болюча для людей – намагаюся разом з головою громади просувати це питання. Зрозуміло, що на співфінансування ремонту потрібна значна сума із селищного бюджету. Коли була можливість при зустрічах, я усно звертався і до голови обл-держадміністрації, і до голови обласної ради, обговорювали можливості включення цієї дороги до обласної програми будівництва доріг. До мене зверталися й червоноблагодатненці, був лист з підписами: мовляв, ви ж обіцяли… Я їм поки що не дав на це відповіді. Думаю, буде сходка в селі – я їм відзвітую…
В. Воскобойник. Якщо говорити за дороги, то до нас зверталися і мешканці Горностаївки щодо ремонту частини вулиці Партизанської на околиці селища, а ми це питання порушували й на сесії. І селищна рада знайшла таки можливість підремонтувати дорожнє покриття тієї ділянки. Деякі ділянки вулиць, поряд з моїми господарчими будівлями, я підремонтував за свої кошти. Намагаюся робити конкретні справи, але не розповідаю про це у Фейсбуці.
Ефективність роботи депутата також оцінюється і підготовленими ним депутатськими зверненнями, які дають змогу вирішувати проблеми та усунути порушення прав та законних інтересів громадян. Про деякі Ви вже згадували. Що ще можете додати? І чи підтримали Ваші пропозиції інші депутати?
В. Воскобойник. Я ініціював пропозицію закріпити офіційно кожному депутату помічників-добровольців, які б допомагали вивчати проблеми мешканців громади. Приміром, я людина постійно зайнята роботою, і таких депутатів більшість. Це допомогло б нам у спілкуванні з виборцями, водночас ми б готували на перспективу людей, які могли б стати депутатами. Хотів, аби більше молоді включалося в громадську роботу. До того ж, це бюджету нічого не коштує. І я не розумію, чому тоді деякі депутати не підтримали мою пропозицію…
Ф. Манан. А ось Каховська райрада цю ідею підкріпила рішенням, і в депутатів є помічники.
– Кожен з Вас працює в одній з депутатських комісій. Що найбільше запам’яталося з того, що розглядалося комісією та які з пропозицій були враховані на сесії, а які не враховані?
Ф. Манан. Я в комісії з питань соцзахисту, освіти, культури, медицини… Ми розглядаємо попередньо питання, які виносяться на сесію, здебільшого на спільних засіданнях. Неодноразово подавали свої пропозиції з покращення доступності інвалідів до наших медичних закладів. На першому засіданні, коли обговорювали регламент селищної ради, я подав 4 поправки, дві з них були враховані – вони стосувалися надання дозволу громадянам бути присутніми на сесіях.
В. Воскобойник. Я в комісії з питань комунального майна, будівництва, підприємництва… Там така довга назва… Окремо комісія не збирається, питання розглядаємо на спільному засіданні.
Ю. Ільюх. Я в бюджетній комісії. Звісно, виникає багато суперечностей, коли розглядаються питання розподілу селищного бюджету.
– Що конкретно можете сказати про можливості селищного бюджету? Чи вважаєте за доцільне зменшити кількість старостинських округів до чотирьох, як дехто пропонує, та чи така економія врятує бюджет?
Ю. Ільюх. На жаль, бюджет громади бідненький, не такий, який хотілося б мати. І ми розуміємо, що оптимізація – це виклики часу, різних реформ. І я за оптимізацію, але розумну. В даний час я за те, щоб зберегти поки що старостинські округи, адже зменшення округів не полегшить людям життя… Треба дослухатися до думки сільських мешканців – як їм житиметься після такої оптимізації. А кошти можна зекономити за рахунок скорочення деяких посад. Приміром, тих же землевпорядників – сьогодні все оформлення відбувається через ЦНАП, документи можна подати онлайн. Тож на цей час – раціональніше буде скоротити деякі посади, які себе віджили.
Ф. Манан. Я за скорочення кількості старостинських округів, якщо це дасть значну економію. Словом, треба ґрунтовно проаналізувати, врахувати всі аспекти – і економію, і людський фактор.
– Думаю, виборцям цікаво буде дізнатися, чи вдалося Вам залучити позабюджетні кошти до розв’язання проб-лем громади? Може у Вас є пропозиції, як зробити спроможною громаду?
Ф. Манан. Вважаю, що треба залучати субвенції з різних бюджетів, в тому числі й міжнародних грантів. Ми намагаємося сьогодні допомагати голові селищної ради покращити ситуацію в громаді, тому свої пропозиції узгоджуємо з ним, і разом працюємо, аби їх реалізувати. Приміром, у мене була можливість організувати в Горностаївці зустріч з директором комунальної установи з питань капітального будівництва та експлуатації Херсонської обласної ради Нісар Мохаммад з приводу реалізації соціальних проєктів, що фінансуються Євросоюзом. Це може бути проєкт на 15 – 120 мільйонів гривень. Двічі ми спільно обговорювали, поки що запропонували ліцей для впровадження заходів з енергоефективності та облаш-тування комплексу спортивної зони. Говорять, що можна ще подавати інші проєкти.
Вважаю, що нам треба більше використовувати такі можливості – готувати та подавати проєкти, де можна залучити кошти. Знаю, що турки шукають можливості розміщувати в Україні асфальні заводи. Нині вивчаємо варіант виходу на них через общину турків-месхетинців. Разом з Дмитром Валерійовичем зустрічалися з військовими – є варіант здати частину будівлі лікарні в оренду. На сесії я порушував питання легалізації роботи перевізників, це також додало б кошти до бюджету.
В. Воскобойник. Я йшов на вибори з Фазелем, знаючи, що він вже має деякий досвід – бачив, як він допомагав людям робити грантові проєкти і вони отримували кошти на конкретні справи. І ми практично працюємо разом. Ще «просуваємо» через облдержадміністрацію варіант фінансування з обласного бюджету поїздок спортсменів клубу «КІТ» на всеукраїнські та міжнародні змагання. Ми теж підтримуємо їхні поїздки на змагання фінансово.
Ю. Ільюх. Щоб були надходження до бюджету, на мій погляд, треба створювати більш сприятливі умови для розвитку малого підприємництва та бізнесу, зокрема спрощення різних процедур оформлення. Так ми зможемо покращити ситуацію в громаді. Хоча тут багато залежить і від самих людей.


– Чи важко працювати з головою громади та колегами по депутатському корпусу? Чи знаходите порозуміння?
Ф. Манан. Я говорив, що балотувався на голову громади, але виборці віддали перевагу Дмитру Ляхну. І якщо у нас з головою є якісь розбіжності в поглядах на те чи інше питання – то це не означає, що у нас якась особиста неприязнь… Я поважаю голову громади, як розумну і відповідальну людину. І вже зазначав про наші спільні дії. Розумію, що не все вдається, але багато що не від нас залежить. З депутатами, вважаю, також вдається порозумітися – хоча у кожного своя думка. Навіть у нашій фракції, ви бачите, погляди різняться. Ще на першій сесії я сказав: давайте забудемо про політику, про партії – ми не у Верховній Раді. Ми в громаді, тож повинні займатися справами громади. Я можу критикувати дії і голови, і депутатів, але вважаю, що переходити на особистості – це непорядно.
Ю. Ільюх. Справді, у кожного свої погляди на події. У нашій фракції такого немає, щоб давали вказівку, як голосувати – кожен має свою думку і голосує, як вважає за потрібне. Ми спілкуємося і намагаємося знайти компроміс. Був випадок, коли я голосувала проти підняття ставок оподаткування за землю. І коли мене запитали, чому я проти – пояснила, що ми «придушуємо» малих сільгоспвиробників і не даємо їм розвиватися. Звісно, ми повинні думати про бюджет, але й не забувати: якщо закриються малі форми господарювання, то взагалі не буде кому платити податки.
В. Воскобойник. Буває, що стоїш на роздоріжжі, як, приміром, стосовно зменшення округів. У кожного своя думка, а тобі самому треба розібратися і впевнитися – як буде краще.
– Ну і фінальне запитання. Якою Ви все-таки бачите Горностаївську територіальну громаду по закінченню Вашої депутатської каденції?
Ю. Ільюх. Хотілося б бачити розвиток, а по факту бачиш, що люди виїздять і шукають кращого життя. Зрозуміло, що коли скільки років розвалювали, а тепер ми хочемо, щоб за рік все створили… Сподіваюся, ще за рік-два зміни будуть – уже сьогодні вони помітні.
В. Воскобойник. Я чомусь вірю, що буде краще. І це залежить не лише від депутатів, а від кожного мешканця громади – кожен має внести свою частку там, де може.
Ф. Манан. Я оптиміст. Хоча нині й тяжкі часи для громади, все ж ми бачимо: багато що почало змінюватися. У програмі президента є гарні проєкти, наприклад, стосовно створення робочих місць у громадах – якщо їх реалізувати, то, думаю життя наладиться і громада буде розвиватися.

Спілкувалася Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *