You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Внутрішні переселенці можуть працевлаштуватися без звільнення з попередньої роботи – U-LEAD

Внутрішні переселенці можуть працевлаштуватися без звільнення з попередньої роботи – U-LEAD

Внутрішньо переміщені особи мають право на працевлаштування без звільнення з попереднього місця роботи.

Про це повідомив радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Полтавській області Сергій Рибалко.

За його словами, Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» гарантує переселенцям з тимчасово окупованої території право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання безпосередньо у робочих органах Фонду соціального страхування України за фактичним місцем проживання, перебування.

Рибалко додав, що законодавство передбачає забезпечення реалізації прав зареєстрованих ВПО на зайнятість. Тому одним із найбільш поширених запитань, з якими внутрішньо переміщені особи звертаються до органів місцевого самоврядування, є отримання статусу безробітного та можливості знайти роботу.

«Варто зазначити, що законодавство України дає можливість стати на облік у центрі зайнятості за відсутності необхідних для цього документів або працевлаштуватися внутрішньо переміщеним особам, які з тих чи інших причин не змогли звільнитися з попереднього місця роботи, не мають трудової книжки і не можуть виконувати свою основну діяльність», – підкреслив Рибалко.

Він додав, що стаття 21 Кодексу законів про працю України дозволяє забезпечити роботою особу шляхом прийняття її за сумісництвом, якщо вона не належить до категорій осіб, на які поширюється обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності.

Як підкреслив радник, законодавством не встановлено прив’язки до території при роботі за сумісництвом. ВПО можуть повернутися до основного місця роботи і, якщо є така можливість, продовжити працювати за сумісництвом, або – ні.

«ВПО самостійно приймає таке рішення. Наприклад: працював у Департаменті освіти, переїхав у Львів і влаштувався у Львівський університет за сумісництвом. У випадку деокупації території – повернувся назад і продовжив роботу в університеті дистанційно або припиняє там роботу. Якщо людина працює за сумісництвом і основним місцем роботи, то і зарплату їй платять два роботодавці. Загалом кожна ситуація індивідуальна…Дещо залежить і від роботодавця на основному місці роботи – чи він продовжує працювати на деокупованій території, у якій формі (очна, дистанційна чи простій) тощо», – коментує Рибалко.

Він зауважив, що внутрішньо переміщена особа має право і на постійне місце роботи, однак для цього вона має бути звільнена з попереднього. Відповідно до ч.4 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для набуття статусу безробітного внутрішньо переміщена особа може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви).

У разі припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього закону, така заява подається до відповідного у місті центру зайнятості за місцем проживання ВПО.

«Для отримання статусу безробітного ВПО не обов’язково надавати увесь перелік документів…Водночас до отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю цим особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством України на випадок безробіття», – підсумував Рибалко.

Як повідомлялося, Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян та розширює можливості громад.

 

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Пільгове розмитнення авто: допомога волонтерам чи спекулянтам?

Із початком повномасштабною війни Росії проти України депутати спростили ввезення товарів з-за кордону, зокрема скасували …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *