You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНА – НАТО. РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНА – НАТО. РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

Українська держава тримає курс на інтеграцію до Європейського Союзу та НАТО. Таку політику визначив український народ, і українська влада її реалізовує. Необхідність вступу України до НАТО зумовлена гарантіями Україні не лише військової, а й інформаційної, економічної та політичної безпеки.
В окремих регіонах ставлення мешканців до питання вступу України до НАТО викликає спротив, хоча соціологи фіксують збільшення відсотка тих, хто «за». Аби зрозуміти доцільність державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції та збільшити рівень довіри до НАТО, як до інституції, що відіграє ключову роль у зміцненні міжнародної безпеки, ми маємо побачити справжнє обличчя Альянсу.

За крок до НАТО: що дає Україні

статус особливого партнера Альянсу

Варто зазначити, що багато вже зроблено щодо вступу України до НАТО, але планів, які потрібно втілити, ще більше. У червні 2020 року сталася видатна для України подія – Україна набула статусу партнера з розширеними можливостями НАТО.
Рішення, яке ухвалила Північноатлантична рада – тобто представники усіх держав-членів Альянсу – є особливим кроком у розбудові сил оборони і в гарантуванні безпеки України.
Зрештою, це сигнал того, що Альянс відкритий до зближення з Україною.
Це статус не просто символічний. Він має конкретні переваги: партнерство з НАТО розширює можливості щодо отримання допуску до актуальної інформації, що ухвалюється Альянсом, до консультацій, сертифікації, участі в навчаннях, підготовці, оперативного планування та оцінки обстановки. Доступним для нас стає також обмін розвідувальними даними з Альянсом. Понад те, військовослужбовці ЗСУ зможуть брати участь у роботі керівних органів НАТО. Україна зможе брати участь у плануванні операцій НАТО і отримає допуск до всіх навчань Альянсу.
Також країни зі статусом EOP беруть участь у спільних місіях з НАТО на рівні, схожому до повноправного члена НАТО.

Що треба знати

Як бачимо, щодо інтеграції до НАТО та ЄС – є підтримка значної кількості громадян. Особливо посилила її російська агресія в Криму та на Сході України. Водночас частина громадян упевнені, що НАТО – це виключно військова організація. Коли йдеться, насамперед, про відповідність членів Альянсу демократичним стандартам, верховенству права.
Але українцям доцільно знати, що завдяки НАТО в Україні з’являються центри реабілітації військових із новітнім обладнанням, де медичних працівників за міжнародними стандартами навчають допомагати відновлюватися учасникам бойових дій на Сході країни, а сім’ї ветеранів мають змогу пройти психологічну реабілітацію? НАТО виділяє фінанси на українську науку. Наприклад, Київський політехнічний університет на грантові кошти розробив надсучасний міношукач. НАТО допомагає колишнім військовим перекваліфіковуватись, отримати додаткову освіту – для того, щоб знайти нову цивільну роботу після завершення служби. Представництво Альянсу допомагає в ліквідації радіоактивних відходів. Та це неповний перелік мирної діяльності НАТО в Україні.
Щоб краще розібратися в цій темі, поглянемо на передбачені переваги після приєднання України до Північноатлантичного Оборонного Альянсу, ключові факти та міфи, що існують у суспільстві.

Переваги членства в НАТО

20 із 74 конкретних пропозицій про співробітництво НАТО – ЄС стосуються протидії гібридним загрозам. Комплексна програма допомоги НАТО для України містить понад 40 ключових заходів у 13 сферах. Три основні категорії підтримки: консультативно-дорадча; цільові фонди; програми з розбудови потенціалу.
Зокрема, це:
1. НАТО – це сучасні військові стандарти: військовослужбовці користуватимуться найновішою технікою та військовим обладнанням. Кондиціонер у танку чи бронемашині – вимога НАТО.
2. НАТО – це відсутність «дідівщини» у Збройних Силах.
3. Сучасне і комфортабельне житло для військових – вимога НАТО.
4. НАТО – це відмінне високоякісне харчування солдатів у Збройних Силах.
5. НАТО – це гарантія нашої безпеки. Агресія, спрямована на одного з членів Альянсу, вважається нападом на всі 29 держав.
6. Колективна безпека дешевша, ніж індивідуальна. Громадяни України сплачуватимуть менші податки на утримання вітчизняних Збройних Сил.
7. Рішення в НАТО ухвалюються консенсусом, тому ми зможемо блокувати ті пропозиції, які не відповідають інтересам України.
8. Членство в НАТО – прямий шлях до членства в ЄС.
9. НАТО – це інвестиційна привабливість країни.
10. НАТО не вимагає розміщення своїх баз на території України. Після набуття членства в Альянсі українські військові бази стануть базами НАТО.
11. Перехід на стандарти НАТО допоможе українській військовій промисловості розширити ринки збуту техніки за рахунок членів Альянсу.
12. Пострадянські та постсоціалістичні країни – члени НАТО досі використовують радянські зразки озброєнь і військової техніки, яку продовжують випускати наші заводи.

Чи допоможе членство в Альянсі припинити

збройний конфлікт на Сході України?

Коли припиниться військова агресія Росії на Сході України? Це головне питання, яке хвилює більшість українців, згідно із соціологічними дослідженнями. З таким потужним сусідом – ворогом це важко прогнозувати. Але є можливість стримати наступ ворога і не дозволити просунутися вглиб країни – щодо цього Україна розраховує на підтримку друзів і партнерів, зокрема й НАТО. Наразі мова йде про можливість застосування миротворчої місії у зоні Операції об’єднаних сил на Донбасі. Якщо б Україна набула членства в НАТО, це однозначно допомогло би зміцнити позиції.
Варто зазначити, що такий сценарій не до вподоби Росії. Для Кремля питання розширення НАТО є принциповим – «червоною лінією», а сам Альянс – ворогом. Водночас Москва, попри всю свою ворожу риторику, нічого не може заподіяти країнам – членам НАТО, яких вважає зоною свого впливу, наприклад країнам Балтії.
Тому якнайшвидший вступ України до НАТО насправді надасть нам захисту від російських агресивних нападів.
Генеральна Асамблея ООН час від часу розглядає на сесії питання «Ситуація на тимчасово окупованих територіях України», що дозволяє Україні та міжнародній спільноті «тримати руку на пульсі» ситуації на Донбасі та в Криму, точково обговорювати проблемні питання, а також ініціювати резолюції на підтримку зусиль з мирного врегулювання.

Хто «за», а хто «проти»

Як показують соціологічні дослідження, за вступ України до НАТО загалом більше «за» (43,5 % опитаних), ніж «проти» (31,3 %). За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) у лютому 2020 року, якби референдум з питання, чи вступати Україні до НАТО, проводився в лютому 2020 року:
– у західних областях 60 % «за», 14 % – «проти», (решта – не голосували б, або не визначилися);
– у центральних областях 53 % «за», 19 % – «проти»;
– у південних областях 28 % « за», 49 % – «проти»;
– у східних областях (що контролюються українською владою) – 16 % «за», 62 % — «проти».

Шість міфів про НАТО

1. У разі вступу України до НАТО Росія почне воювати.
2. Вступ до НАТО може втягнути Україну у військові дії, і наші хлопці воюватимуть по всьому світу.
3. НАТО – це агресивний військовий блок.
4. Нейтралітет – найкращий захист, і Україна має бути позаблоковою державою.
5. Вступ до Альянсу потребує значних додаткових коштів.
6. У разі вступу до НАТО в Україні господарюватимуть іноземці.

Розвінчування міфів

– Тепер Росія неспроможна протистояти НАТО, тому війна з усім цивілізованим світом неможлива. Навпаки, це стримає імперські амбіції Москви. І саме тому зараз проти України використовуються різноманітні гібридні засоби впливу, щоб завадити нашому зближенню з Альянсом.
– Якщо йдеться про військові операції Альянсу, то керівництво кожної держави – члена НАТО – вирішує, чи братимуть у них участь її збройні сили. Якщо вступ відбудеться, ми самі вирішуватимемо, чи відправляти наших військових до зони бойових дій.
– Завданням НАТО є колективна безпека та оборона, а не напад чи агресія, про що записано в основоположному документі Організації – Вашингтонському договорі 1949 року. НАТО у своїх принципах і діяльності дотримується норм ООН та діє за її мандатом.
– Світовий досвід доводить, що нейтралітет для прикордонних країн сьогодні економічно, політично і безпеково не працює.
– Кожна країна – член НАТО повинна виділяти кошти на особисту оборону. Рекомендація НАТО – приблизно 2 % від ВВП, хоча так робить далеко не кожна держава.
– Членство в НАТО не дає жодній країні право впливати на суверенітет та незалежність України. У кожного члена – своє законодавство і влада.

Які перспективи

членства України в НАТО

Стратегічно вони є і нікуди не поділися. Були внесені правки до Конституції щодо стратегічного курсу України до членства у НАТО. Якби було рішення «за» від НАТО, ми були б дуже близько до вступу. Питання в тому, що такі питання приймають усі члени НАТО консенсусом, всі мають проголосувати «за». Так само було з програмою розширених можливостей.
Любов РУДЯ
Матеріали підготовлено за результатами навчального он-лайн семінару,
проведеного Укртелерадіопресінститутом при підтримці Центру НАТО в Україні та ГО «Медіафорум».

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Змінили механізм держпідтримки для аграріїв

Раніше величезні дотації отримували саме агрохолдинги. Сьогодні 4,5 млрд грн ми вкладаємо в підтримку малих …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *