You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / ЗЕМЛЯ ВІДДЯЧУЄ, КОЛИ ПРО НЕЇ ДБАЮТЬ

ЗЕМЛЯ ВІДДЯЧУЄ, КОЛИ ПРО НЕЇ ДБАЮТЬ

Добре доглянуті поля ФГ «Катюша» та «Гуменюк» розкинулися на території двох громад – зокрема Каїрського старостинського округу (півтори тисячі гектарів) та Костянтинівської ОТГ (понад 300 гектарів). Минулого тижня – 8 липня – журналісту «Сільських новин» вдалося побувати на жнивному полі фермерських господарств, які очолює Степан Гуменюк. Тут саме закінчували косити пшеницю та горох. А про те, що вже впоралися зі збиранням озимих ріпаку та ячменю – засвідчували багатогектарні площі стерні. Сюди уже зайшла ґрунтообробна техніка, аби готувати посівні площі під наступний урожай. Ще інші ділянки засівали соєю. Ось така вона одвічна круговерть хліборобської долі.

Про здобутки сільгосппідприємства та за працівників Степан Петрович може розповідати годинами, в цей час його очі випромінюють стільки захоплення і гордості, що немає сумнівів – аграрій любить свою працю, так би мовити, живе землею.
Липень для аграріїв – гаряча пора. У полі гудуть мотори тракторів та комбайнів. Ми побували на полях, де завершували косити пшеницю й горох; оглянули кукурузний лан та як розвивається нут; побачили, як готують землю під засів нового урожаю та процес засівання зерна – за сівалкою йде зрошувальний фрегат, як пояснив досвідчений аграрій, «щоб сходи були дружними»… Окрім того, голова фермерських господарств показав свою гордість – пшеницю з шестирядним колосом «Стабіліті», яка вирізняється не лише високою урожайністю, а й зовнішньо.


Незважаючи, що в Степана Гуменюка не стихав телефон від дзвінків щодо діяльності очолюваного ним господарства, поспілкуватися вдалося.
Жнива два фермерські господарства «Катюша» та «Гуменюк» розпочали у двадцятих числах червня з ріпаку та ячменю – і, як зазначив Степан Петрович, уже кілька років поспіль початок косовиці припадає на день народження його сина.
До збирання у ФГ «Катюша та «Гуменюк» мають такі культури: пшеницю (500 га), ячмінь (330 га), ріпак (330 га), кукурудзу (250 га), соняшник (230 га), горох (100 га), нут (60 га). Також цьогоріч засіяли нову нішеву культуру маш (понад 100 га). Озимі культури уже скосили, достигають та чекають черги пізні – кукурудза, соняшник, нут і маш.


– Була певна тривога, яку матимемо урожайність, – ділиться керівник господарства, депутат районної ради та член виконкому Костянтинівської сільської ради Степан Гуменюк. – Цьогорічні нестабільні погодні умови навесні та ще й із заморозками завдали посівам шкоди. Однак, дякувати Богові, дещо поліпшили ситуацію на сільськогосподарському полі й підкоригували надії на врожай травневі дощі. Тож задоволені доробку в 25 центнерів з гектара в середньому на круг ріпаку, пшениця дала понад 37 центнерів з гектара, ячмінь – 42 центнера з гектара, горох – 30 центнерів з гектара.
Степан Петрович окремо підкреслює, що з-посеред озимих сортів пшениці, «Олексійович» та «Балатон» – рекордсмени щодо урожайності. Вони дали на круг в середньому 48,5 центнерів з гектара на полях, де був попередник горох. Однак ще більший ужинок показав сорт «Стабіліті». Загалом же у ФГ вирощували цьогоріч вісім суперелітних та високорепродуктивних сортів пшениці.
Зрозуміло, високі виробничі показники – результат запровадження низки новітніх технологій, передусім внесення добрив, культура землеробства та, звичайно, попередники. З-поміж особливостей технології вирощування – два роки працюють без парів. Натомість функцію парів виконують бобові – горох, нут. За словами С. Гуменюка, після гороху ґрунт насичений азотом не гірше, а то й краще, ніж після парів.


Накопичення азоту в ґрунті, зазвичай, вважають головною властивістю бобових, – говорить співрозмовник. – Адже решта культур є лише споживачами цього елементу. Тоді як горох, засвоюючи його з «повітря», збагачує ґрунт уже в такому вигляді, який наступна культура засвоюватиме легше. Вирощуємо продовольчий горох сортів «Мадонна» (Німеччина) та «Стабіл» (Австрія). Задоволені, що маємо у своїй сівозміні таку бобову культуру. Горох гарно зарекомендував себе і як попередник, і після соняшника дає непоганий урожай. Скажімо, для порівняння: після гороху цьогоріч пшениця «насипала» 48,5, а після соняшника – 30 центнерів з гектара.
Окрім того, щоб нива щедро родила, у господарстві садять високоякісне елітне насіння.


Хоча в нашій зоні ризикованого землеробства та нестабільності аграрного ринку все передбачити неможливо. За словами Степана Петровича, через несприятливі погодні умови цьогоріч уперше за одинадцять років ранні та ультра ранні сорти пшениці мають гіршу урожайність, ніж, скажімо, середньостиглі.
На збиранні урожаю 2020 року на орендованих землях ФГ «Катюша» та «Гуменюк» працюють чотири сучасні комбайни: два «CLAAS Lexion 670», по одному «CLAAS Lexion 580» та «John Deere 9650».
Загалом, технічному забезпеченню у господарстві приділяють чималу увагу. Торік техніки й інвентарю господарство придбало на майже 14 мільйонів гривень. Зокрема придбали посівний комплекс, комбайн, жатку з рапсовим столом. Та й цьогоріч є новопридбання. А перед жнивами, бачачи, що посівна площа ріпаку немала, взяли на виплат ще одного нового комбайна «CLAAS Lexion 670».


Звичайно, керівництво покладає великі надії не тільки на техніку, але й на команду досвідчених кадрів. Адже розуміють, що успіхи господарства – це спільна праця усього колективу: комбайнерів, механізаторів, агронома, кухаря… Ними Степан Петрович особливо пишається:
Я щасливий, що у нас працюють грамотні й відповідальні фахівці. З-поміж них Олексій Донгаузер, Сергій Яворський, Олександр Замолотнєв, Анатолій Жеребний, Олександр Федорчук. Декілька років тому дев’ятнадцятирічним юнаком прийшов Володимир Шилохвост, який нині не поступається «асам» хлібної ниви. Він 70 гектарів за день обробляє землі під засівання озимих культур, до того ж високоякісно здійснює пахоту. Та й взагалі на Володимира можна покластися в будь-якій роботі, він універсал, на всі руки майстер. А ще тямовитий, може дати слушну пораду з обробітку грунту та ремонту техніки більш досвідченим колегам. Свою природну схильність до роботи з технікою підкріплює відповідною освітою – навчається в коледжі за спеціальністю «Механізація сільського господарства». Добре допоміг у темпі жнивної кампанії господарства Олексій Донгаузер – тракторист-комбайнер запропонував не продавати старенького «John Deerа» (уже 11 років вірно служить), а залучити його до косовиці. Про це рішення жодного дня не пошкодував. Завдячую комбайнерам та шоферам, що навіть під час спеки до майже 40 градусів, яка тиждень-два тому панувала в нашому південному краї, не знизили виробничих показників. Навіть більше, одного разу механізатори вирішили проекспериментувати: шофер вантажівки, в яку сипався горох із комбайна, розбив на капоті яйце і поки коло зробили – яйце засмажилося.


Оскільки в агросекторі є проблема з кваліфікованими кадрами, у ФГ цінують механізаторів, дбають про гарні умови праці, забезпечують безкоштовним дворазовим харчуванням тощо.
Окрім збирання врожаю, наразі в господарстві доглядають за пізніми культурами, готують грунт під озимину, сіють пожнивну сою… На посівну кампанію вже й добрива купили.


…Зі жнивного поля їхали з переконанням: допоки працьовиті українці засіватимуть неосяжні лани – у країни є майбутнє. Запам’яталася й довірлива атмосфера та доброзичливість спілкування голови фермерських господарств «Катюша» та «Гуменюк» із механізаторами. Відчувалося, що це дружня хліборобська родина.
Оксана САВЧЕНКО

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

На черговій сесії селищної ради депутати ухвалили необхідні для розвитку громади рішення

Того тижня відбулася ІХ сесія селищної ради ІХ скликання під головуванням голови Горностаївської територіальної громади …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *