You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: ЯК ГОЛОСУВАТИМЕМО

МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: ЯК ГОЛОСУВАТИМЕМО

25 жовтня 2020 року відбудуться місцеві вибори. Більшість людей розуміє, що обиратимуть нових мерів та голів сільських і селищних рад. Але ці вибори також передбачають перші вибори до рад в об’єднаних територіальних громадах ще за оновленим виборчим законодавством. Кого та куди ми биратимемо,
чим відрізняються вибори в селі від виборів у місті, що передбачає голосування за відкритими списками, який вигляд матимуть нові бюлетені та скільки їх буде на виборах – роз’яснюємо за матеріалами Аналітичного порталу «Слово і діло».

Кого обиратимуть на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року?

Перш ніж розібратися з найцікавішим – новими бюлетенями, слід пояснити, для чого їх такими зробили і навіщо все так ускладнювати.
В Україні відбудуться чергові вибори до обласних рад. Натомість до районних рад відбудуться не чергові, а перші вибори. Це пояснюється тим, що старі райони ліквідували, а натомість створили нові. Також перші вибори пройдуть у 1 439 об’єднаних громадах (ОТГ).
Ми обиратимемо:
• депутатів обласної ради;
• депутатів районної ради;
• депутатів сільських, селищних, міських рад громад;
• сільських, селищних, міських голів (мерів) в усіх 24 областях України.
У Мінрегіоні пояснюють, що оскільки в нас тепер нові адміністративні центри і райони (замість 490 маємо 136 райцентрів), тому і базовий рівень і йде на перші вибори. Обіцяють, що виборець практично не відчує зміни в тому, що це перші або чергові вибори.
Нагадаємо, що територія Горностаївського району увійде до Каховського району (з центром у Новій Каховці), тож обиратимемо депутатів Каховської районної ради.
Проблема цієї кампанії полягає в тому, що за кілька місяців до місцевих виборів ми отримали оновлений Виборчий кодекс. Часу на роз’яснення нових правил голосування серед виборців та членів комісій немає, тому доведеться розбиратися самотужки.

Що передбачає оновлене виборче законодавство?

Новий Виборчий кодекс запроваджує двотурову систему для обрання голів громад, в яких є понад 75 тис. виборців. Якщо за підрахунками бюлетенів кандидат не набрав 50+1 голос, призначається другий тур. Там, де виборців менше, голова обирається простою більшістю.
Тож, голови Горностаївської селищної та Костянтинівської сільської рад обиратимуться простою більшістю голосів.
Вибори депутатів відбуваються за пропорційною виборчою системою для громад, де мешкає понад 10 тис. виборців. Отже, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (громад, де мешкає понад 10 тис. виборців) обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідної АРК, області, району, міста, району в місті, селі, селищі згідно з адміністративно-територіальним устроєм або території міської, сільської, селищної територіальної громади.
Тобто спочатку виборець має проголосувати за партію, а потім – за окремого кандидата від цієї партії. Представництво політичних партій у радах може призвести до того, що новообрані депутати будуть лобіювати інтереси партій, а не громад.
Також за новими правилами впроваджується нова система висунення кандидатів у депутати – єдиного і територіальних виборчих списків.
Це стосується Горностаївської територіальної громади та села Каїри (які увійдуть після виборів до Горностаївської ОТГ) – тобто, тут обиратимуть депутатів за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах.
Ті ж громади, де є менше 10 тис. виборців, будуть обирати депутатів за багатомандатною системою. Це знайома нам мажоритарка, тільки на один округ буде обрано кілька депутатів. Отже, депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад, де проживає до 10 тис. виборців) обиратимуть за мажоритарною системою щодо більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.
У нашому районі за мажоритарною системою відбуватимуться вибори депутатів Костянтинівської сільської ради.

Скільки буде бюлетенів та чим вони відрізняються від старих?

Виборець отримає кілька бюлетенів. Взагалі передбачено, що видаватимуть по чотири бюлетені для голосування за:
• голову (села, селища чи міста);
• депутата сільської ради;
• депутата районної ради;
• депутата обласної ради.
Складність у тому, що ці 4 бюлетені різні на вигляд. Бюлетень для голосування за мера міста чи голову громади буде звичним – треба буде зі списку прізвищ кандидатів обрати одного і поставити навпроти нього «галочку».
У маленьких населених пунктах (громадах) із кількістю виборців до 10 тисяч так само поіменно голосуватимемо за депутатів до ради. Тобто бюлетені матимуть традиційний вигляд.
Для голосування за депутатів районних та обласних рад виборці отримають незвичні бюлетені. У лівій частині бюлетеня треба зі списку обрати партію і поставити навпроти неї «галочку», а в правій частині бюлетеня обрати кандидата від цієї партії та вписати його номер.
Тут можуть виникнути складнощі, адже номер кандидата слід вписати у «віконце» з трафаретом, який раніше був на конвертах чи листівках. Якщо ви обрали кандидата за номером 4, то у «віконце слід вписати «04», але не від руки, а згідно з трафаретом. Звісно, буде купа зіпсованих бюлетенів, будуть нарікання з боку людей із вадами зору, але наразі так.
Передбачається, що така пропорційна система дасть можливість вашому кандидату обійти своїх однопартійців у списку та збільшити його шанси потрапити до ради.
Такі ж складні бюлетені з трафаретним «віконечком» отримають для голосування за міську чи сільську раду виборці, які мешкають у населеному пункті (громаді) з кількістю виборців 10 тис. і більше.

Чи можна буде поміняти зіпсований бюлетень?

Так. Виборець має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень, з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений.
При цьому в списку виборців навпроти прізвища виборця робиться відповідна позначка, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.
Бюлетень можна поміняти тільки один раз. Докладно про процедуру заміни зіпсованого бюлетеня можна прочитати у Виборчому кодексі ст. 248, ч. 12.
Бюлетень не буде вважатися зіпсованим, якщо виборець проголосує тільки за партію і не поставить «трафаретний» номер за кандидата. У такому разі голос виборця піде на підтримку партії в цілому.

Що треба знати про зміну виборчої адреси?

Вперше на місцевих виборах-2020 можна голосувати не за місцем реєстрації (прописки), а там де фактично проживає виборець. Позитив цієї новації в тому, що люди, які працюють далеко від місця проживання, можуть скористатися своїм виборчим правом, не витрачаючи час та гроші на дорогу. Переселенці теж отримали можливість голосувати.
Водночас фахівці не виключають повернення так званого «виборчого туризму», коли в селі біля великого міста може різко зрости кількість виборців, що змінили виборчу адресу, а відповідно, змінили і результати виборів.
Нагадуємо, що в Україні передбачена відповідальність за порушення виборчого процесу. Якщо виборець навмисно надає неправдиві дані до Державного реєстру виборців, то, згідно зі ст. 158 Кримінального кодексу, йому загрожує ув’язнення від 2 до 4 років. Якщо говорити про неправдиві відомості за змовою групи осіб, термін ув’язнення становить від 7 до 10 років.
Підготувала Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

НА ВУЛИЦЯХ ГОРНОСТАЇВКИ ДО КІНЦЯ РОКУ БУДЕ ВСТАНОВЛЕНО 158 ЛІХТАРІВ

Селищна рада повідомляє мешканцям Горностаївки приємну новину щодо відновлення вуличного освітлення. Роботи з підключення планується …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *