You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / ЛІКАРНІ У БЕЗВИХОДІ: НЕ БУДЕ ДОСТУПНОСТІ – НСЗУ НЕ ПІДПИШЕ ДОГОВІР

ЛІКАРНІ У БЕЗВИХОДІ: НЕ БУДЕ ДОСТУПНОСТІ – НСЗУ НЕ ПІДПИШЕ ДОГОВІР

З медичними закладами, які не створять безперешкодного доступу до медичних послуг осіб з інвалідністю, НСЗУ 2021 року укладати договори не буде. Така нова вимога поставила нові виклики перед територіальними громадами, яким передали в підпорядкування медзаклади реформованих районів.

Спільні дії фінансування та підготовки медзакладів до підписання угод з НСЗУ обговорювали на черговій нараді голови Горностаївської та Костянтинівської територіальних громад за участю керівників медичних закладів – Горностаївської центральної лікарні та ПМСД.

Що вимагає НСЗУ

Вкотре нагадаємо: наразі триває процес підготовки медичних пакетів, які кожна лікарня має подати до Національної служби охорони здоров’я (НСЗУ), щоб отримати фінансування медичної ланки на поточний рік. Фактично кількість пакетів визначатиме фінансову спроможність лікарень, що працюють, зокрема і на теренах Горностаївської та Костянтинівської територіальних громад.
Медичні заклади, які планують 2021 року укласти договір з НСЗУ, мають забезпечити фізичну доступність до своїх будівель. При укладенні договору з НСЗУ закладу необхідно буде надати скановану копію документа, який підтверджує доступність будівлі та приміщення для осіб з інвалідністю й інших маломобільних груп. Такий документ видає фахівець із питань технічного обстеження будівель та споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Втім, як свідчить попередній аналіз, лише 50 % медичних закладів мають доступні будівлі для людей з інвалідністю. У Горностаївці приміщення районної лікарні будувалося понад 30 років тому й не мало відповідного облаштування з позиції інклюзії (тобто нинішніх вимог доступності приміщень лікарень для людей з інвалідністю). І питання тут не лише в облаштуванні пандусів біля кожної будівлі. Адже у лютому 2021 лікарні отримали нові вимоги про те, що має бути повна доступність, відповідно і всі санвузли і проходи, і так далі.
До 5 березня, відповідно до вимог НСЗУ, мають бути висновки експертів про готовність медичиних закладів із позиції інклюзії. До початку квітня мають бути подані відповідні медичні пакети на підписання з НСЗУ.

Яка ситуація в Горностаївській лікарні 

Лікарню починали будувати за часів Радянського Союзу, а тоді діяли інші державно-будівельні норми, – зауважив селищний голова Дмитро Ляхно. – Те саме стосується сільських амбулаторій. Мова йде про облаштування східних кліток, всіх порогів, туалетів у кожному відділенні, про необхідність, фактично, переробити всю поліклініку. Відповідно до нових вимог виходить так, що ми повинні навіть зробити ліфт у поліклініці. Але ж усі розуміють, що за такий короткий період – бо нам тільки-но передали заклади – виконати перетворення практично неможливо. Це зазначив і перший заступник Херсонської облдержадміністрації Дмитро Бутрій під час селекторної наради. І стосується це не лише нас, а переважно всіх колишніх районних лікарень.
Отже, якщо такі зміни не буде втілено, то ніякого фінансування лікарень та медзакладів первинної ланки громад від НСЗУ не буде. Тому треба шукати вихід, аби зберегти лікарню. Як зазначили учасники наради, на території двох громад проживає 19 тисяч мешканців, а людей з інвалідністю 11. Виходить, що 19 тисяч громадян позбавлять медичного обслуговування, якщо не будуть створені умови доступності для 11–ти. Ніхто і ні в якому разі не применшує важливість доступу всіх категорій громадян до медичних послуг. І зацікавлені у тому, щоб така доступність була для всіх. Але виконати усі вимоги за такий короткий час просто неможливо. Та й виглядає це так, що все робиться для того, аби позачиняти лікарні у колишніх райцентрах. Адже ще минулого року, коли підписували договір з НСЗУ, таких вимог не було.
За повідомленням керівників горностаївських медзакладів Андрія Кошеля та Дмитра Лошкарьова, наразі в екстреному порядку готується відповідна проєктно-кошторисна документація щодо реконструкції туалетів, пандусів тощо, відповідно до інклюзивності, яку вимагає НСЗУ у приміщеннях поліклініки, стаціонару та інфекції. Розглядається можливість переобладнання і в сільських амбулаторіях, де немає доступу для людей з обмеженими можливостями. Можливо деякі з них перетворять у пункти здоров’я – на них такі вимоги НСЗУ не розповсюджуються.


Пропозиція на муніципальне співробітництво

На нараді зазначили, що для реконструкції потрібні кошти. А чи є у селищної ради кошти на такі масштабні перетворення у закладах та виконання попередніх вимог НСЗУ стосовно забезпечення медичним обладнанням (про це йшлося на попередній нараді)? Адже обладнання лише одного ліфта потребує понад мільйон гривень. Окрім того, потрібно на енергоносії понад 2,5 мільйона…
Утримувати лікарню одній Горностаївській громаді буде важко. Та й несправедливо, адже послуги отримують у цій лікарні й мешканці Костянтинівської громади. Тому запропонували Костянтинівській громаді утримувати лікарню спільно, використовуючи закон про муніципальне співробітництво. Це саме той шлях свідомих представників громад, голів, депутатів. Щоб кожна громада відчувала свою відповідальність за те, що вони розвивають свій мікроокруг, де будуть надавати медичні послуги.
Здається, саме такі моменти стануть своєрідним іспитом на те, чи здатні громади домовлятися. І виграє та громада, яка покаже, що здатна домовитися, й ухалити рішення, яке буде доцільним та ефективним для людей. А медицина – унікальний шанс довести, що без медичної складової неможливий добробут мешканців громади.
Присутній на нараді очільник Костянинівської територіальної громади Олексій Кільдеров остаточної відповіді на пропозицію співфінансувати центральну лікарню не дав. Сказав: потрібно це питання досконало вивчити, знати скільки мешканців громади звернулося за послугами, яка сума коштів передбачається на утримання Горностаївської лікарні. Зауважив, що мешканці їхньої громади звертаються і до медзакладів Каховки. Пропозицію обговорять з депутатами сільської ради.
Селищний голова Горностаївської селищної ради Дмитро Ляхно дав доручення керівництву лікарні підготувати детальний аналіз надання послуг у розрізі громад та потребу в коштах, аби мати предметний діалог з депутатами Костянтинівської сільської ради. Таку зустріч запропонував провести у Костянтинівці.
З наради Любов РУДЯ

Лікарня має намір розширити надання медпослуг

Минулого року Горностаївська центральна лікарня підписала 5 медичних пакети. На 2021 рік, за словами директора закладу Андрія Кошеля, планують розширити спектр послуг та підписати 8 медичних пакетів за Програмою медичних гарантій:
1. Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій.
2. Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та реабілітація).
3. Стоматологічна допомога дорослим та дітям.
4. Ведення вагітності в амбулаторних умовах.
5-6. Стаціонарна паліативна допомога дорослим та дітям/мобільна паліативна медична допомога.
7. Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я.
8. Діагностика, лікування, супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини.

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

В Україні – 16 427 нових випадків коронавірусу

В Україні минулої доби зареєстровано 16 427 випадків зараження коронавірусом, водночас одужало 11 148 осіб. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *