You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / КОЛИ БІЗНЕСУ НЕ БАЙДУЖЕ – ТО І ГРОМАДА БАГАТА: секрети успіху Визирської громади Одещини

КОЛИ БІЗНЕСУ НЕ БАЙДУЖЕ – ТО І ГРОМАДА БАГАТА: секрети успіху Визирської громади Одещини

Адреси досвіду

Завдяки престурам, що їх організовує Харківський пресклуб під керівництвом Людмили Долі, нам, медійникам з різних регіонів України, нинішнього року вдалося здійснити цикл журналістських мандрівок із вивчення досвіду діяльності територіальних громад Дніпропетровської, Сумської, Чернігівської, Луганської та інших областей. Ми шукаємо позитив, аби потім поділитися ним зі своєю аудиторією. Цього разу ми побували на Одещині в рамках престуру «Одеська область – досвід реформ».

Визирська громада –

одна з найспроможніших в Україні

Щоразу, буваючи в громадах різного рівня, можна побачити щось цінне, що допомагає громадам розвиватися. І це класний досвід, про який треба розповісти і нашим людям, і нашим керівникам. Після таких поїздок, зустрічей все більше переконуєшся: найперше, що має обов’язково бути – це компетентний лідер, який веде за собою. Має бути команда і люди, які не просто об’єднались та чекають, коли прийдуть субвенції від держави. Вони гуртуються, шукають інвестиції та пишуть проєкти; вчаться реформувати освіту, культуру; прибирають сміття з вулиць та ярів, вчаться його сортувати та переробляти.
На Одещині нам запропонували побувати у Визирській громаді, яка розбудувалася до такого рівня, що готова взяти під своє “крило” й інші села, навіть маленькі й небагаті. І має для цього ресурси, адже громада реверсна – віддає державі 60 відсотків своїх доходів, а це понад 60 мільйонів гривень. Досвід досить пізнавальний, враховуючи, що Визирська громада лише рік як стала на новий шлях.
У чому ж секрет успіху Визирської громади? Саме це цікавило медійників: до нашого об’єктиву, як завжди, потрапили школа, дитсадок, сільрада, медамбулаторія, будинок культури, дороги. Але поособливому ми сфокусувалися на локаціях, багатозначних для Визирки: портово-промислова зона, екоферма, дитячий духовий оркестр, школа, культзаклади.
Під час поїздки до громади нас супроводжували представниця Одеського пресклубу Юлія Сібір, сільський голова Валерій Стоілакі та керівниця відділу культури й туризму Визирської сільської ради Катерина Кушнір. Вони компетентно відповідали на всі запитання доскіпливих журналістів. Щоб оцінити громаду, слушно було чути головне.
Перш за все, Визирська ОТГ – економічно успішна і перспективна громада, у якої є значний потенціал для розвитку всіх населених пунктів, що входять до її складу. Кажуть, для громади важливо, аби на її території були бюджетоутворюючі підприємства. Тож неможливо приховати той факт, що велику фінансову допомогу громаді надає найбільша в Україні порто-промислова зона ТрансІнвестСервіс (ТІС), розташована на її території, вона ж забезпечує мешканців навколишніх сіл робочими місцями. Кошти від податку на доходи фізосіб надходять до бюджету ОТГ – це значна сума. До речі, Визирська громада займає 4 позицію в загальнодержавному рейтингу за показниками виконання місцевих бюджетів.

ТІС та його засновник

Олексій Ставніцер –

багатозначні імена для мешканців громади

Знайомство з Визирською ОТГ розпочалося з екскурсії на потужне підприємство ТІС, що розміщене на території громади. Це порто-промислова зона Транс-ІнвестСервіс, засновниками якого були Олексій Ставніцер і його партнер Олег Кутателадзе. Сьогодні ТрансІнвестСервіс – найбільший приватний стивідорний оператор в Україні, в акваторії порту «Південний», який об’єднує п’ять спеціалізованих морських терміналів. Побували на екофермі «Ластівка», познайомилися із засновницею туристичного комплексу та артгалереї «Світлиця» Оленою Козьміною – дружиною Олексія Ставніцера. (Детальніше про ТрансІнвестСервіс та екоферму – в окремій публікації).


У Лиманському районі за ініціативи засновника ТІС були збудовані дві нові школи в селах Кремидівка та Визирка, відроджувалися храми, будувалися дороги, купувалося необхідне обладнання для амбулаторій, шкіл, дитячих садків. Сьогодні цю благодійну справу продовжують його сини, соратники і близькі люди. «Підприємство, коли працює, повинне нести соціальную ношу і щось поруч створювати», – любив повторювати засновник ТІС Олексій Ставніцер.


Ми заїхали у Визирку, де насправді все зроблене душею Олексія Ставніцера: бізнесмена, альпініста, скрипаля. Він збудував там школу, а в Будинку дитячої творчості дотепер займається багато дітей, відновлена церква, запущений фонтан, під аркою грає оркестр із 50 оркестрантів.


Тож нас зустрічав Зразковий духовий оркестр «Визирські сурми» у ротонді, яка була збудована спеціально для оркестру. Оркестр діє вже близько 50 років, і всі ці роки там один і незмінний керівник – Степан Скочипець. За цей час через оркестр пройшло практично все село. Нині зразковий духовий оркестр вважається одним із найкращих в Україні.


Вражала і центральна площа з бюветом, сценою, фонтаном і зоною відпочинку, де з великим задоволенням проводять вільний час мешканці та гості села. Це зроблено за кошти ТрансІнвестСервісу ще до об’єднання громади.


Потім делегація відвідала місцевий Будинок культури. Нещодавно його капітально відремонтували, придбали нові крісла й необхідну освітлювальну та звукову апаратуру. Тут і відбулася імпровізована пресконференція з головою Визирської сільської ради Валерієм Стоілакі.
Ми знаємо, для того, аби люди добре жили на селі, повинні бути вода, світло, дороги, школи, дитячі садки, амбулаторії та культура. Це найголовніше й говорить про те, що село живе та процвітає. Тож ці питання для нас пріоритетні, – зазначив, розпочинаючи розмову Валерій Стоілакі.


Журналістів цікавило все: від проблем з утворенням ОТГ – до безкоштовного вивезення сміття. Зокрема і плани на майбутнє. Очільник громади повідомив про важливі проєкти, які вже найближчим часом стануть реальністю. Це будівництво спортивного комплексу у Визирці, централізованої системи водовідведення та очисних споруд, пішохідного мосту через балку, облаштування парку культури та дозвілля.
Приділяємо значну увагу розробці проєктів для отримання грантів або державного фінансування громади в галузях освіти, спорту, культури, житлово-комунального господарства, – наголосив Валерій Стоілакі. – Ми це перевірили на рівні будівництва Визирської амбулаторії, що вже завершується. Нині плануємо капітальний ремонт амбулаторії в селі Першотравневе. У нас є плани з будівництва спортивного комплексу, каналізаційної системи, побудуємо міст – вже й проєкти готові…
Раніше у Визирці була величезна проблема із вивезення сміття, тож всі залишали його хто де хотів. Зараз по селу встановлено 50 баків для сміття та влаштовано безкоштовний централізований вивіз. Комунальне підприємство функціонує за рахунок коштів з бюджету та активну допомогу щомісячно надає ТІС.
В ОТГ вже створили відділ із забезпечення діяльності ЦНАПу у Визирці та віддалений структурний підрозділ у Першотравневому старостинському окрузі. Окрім того, в Любопільському старостинському окрузі працює спеціаліст, наділений повноваженнями адміністратора.

Премії вчителям 100–300 відсотків

У Визирці школу було зведено на кошти компанії ТрансІнвестСервіс (ТІС), ще за життя Олексія Ставніцера, який попри складний період становлення підприємства, поставив собі за мету збудувати для дітей Визирки нову школу.
Після Визирки наша делегація попрямувала до села Першотравневе – це найбільше за чисельністю мешканців село у Визирській громаді.
Журналістів здивував стан та оснащення сільського закладу освіти куди змогли завітати після навчального процесу. Звісно, з дотриманням усіх карантинних заходів – вимірюванням температури, масками, дезінфікаторами.


У закладі освіти нас зустріли директорка Тетяна Казак та її заступниця Наталія Кириченко, які познайомили з ХАБ «Простосвіт». Це – освітянська перлинка громади, адже тут є все: курси «для тих, кому за», підготовка до ЗНО, «розвивашки» для малечі та багато чого іншого. Для таких освітніх потреб мешканців села відведено багато місця та закуплено все необхідне обладнання. І все це – допомога благодійного фонду імені Олексія Ставніцера та сприяння його співзасновників.


Компанія ТІС виділяє кошти і на премії вчителям, яка нараховується щомісячно від 100 до 300 відсотків до окладів, залежно від особистого внеску кожного в освітянський процес.
На порозі Будинку культури, який цьогоріч зазнав кардинальних змін здебільшого ззовні, журналістів зустрічав народний колектив «Джерело» у яскравих українських костюмах. Вражала і дуже велика глядацька зала, яка наразі в стадії ремонту.


(Про ТрансІнвестСервіс, екоферму та артгалерею у Визирці, 10 парків утворених на місцях смітників та пам‘ятник Кіборгам Донецького аеропорту
в Доброславі Лиманського району – в наступному номері газети)

ДОВІДКОВО. Визирська територіальна громада була утворена в червні 2019 року внаслідок об’єднання трьох сільських рад: Визирська сільська рада – населення 1 313 чол.; Першотравнева сільська рада – населення 5 248 чол.; Любопільська сільська рада – населення 971 чол. Всього 11 населених пунктів. Після виборів до Визирської громади приєднається ще 3 сільські ради.

У престурі побувала Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

В УКРАЇНІ ЗАБОРОНЯТЬ ПРОДАЖ АНТИБІОТИКІВ БЕЗ РЕЦЕПТА

В Україні з 2022 року заборонять продаж антибіотиків без рецепта лікаря. Про це на брифінгу …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *