You cannot copy content of this page
На головну / ІСТОРІЯ / ЗУПИНИЛИ ВИНИЩУВАЛЬНИЙ АТОМНИЙ СМЕРЧ

ЗУПИНИЛИ ВИНИЩУВАЛЬНИЙ АТОМНИЙ СМЕРЧ

Відповідно до Указу президента, починаючи з 2006 року, 14 грудня українці вшановують тих, хто ціною героїчних зусиль, а подекуди і власного життя, зумів зупинити ядерного монстра під час аварії на ЧАЕС.

Обрана дата була не випадково, адже саме цього дня відбулася здача в експлуатацію об’єкту «Укриття» – саркофагу, котрий забезпечив зберігання радіоактивних відходів на аварійному четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Зруйнований реактор перестав бути джерелом радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Таким чином, цього дня було поставлено умовну крапку в боротьбі з чорнобильським лихом.
Як свідчить статистика, понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії на ЧАЕС. З-поміж них боролися з вогнем та розчищали завали й мешканці Горностаївщини. За повідомленням управління праці та соціального захисту населення Горностаївської районної державної адміністрації, на території Горностаївського району, за станом на 1 грудня 2020 року, проживає 100 осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Зокрема, 17 ліквідаторів, 58 потерпілих, дружина померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, 24 дітей-чорнобильців.
За 2020 рік управління праці та соціального захисту населення Горностаївської райдержадміністрації нараховано: 26,6 тис. грн щомісячної виплати грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1 та 2 постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи, 2,1 тис. грн – виплати щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи категорії 1, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорій 2 та 3, евакуйованим із зони відчуження 1986 року, 22,3 тис. грн – адресна грошова допомога на придбання твердого палива (для категорій 1 та 2), та 20,6 тис. грн – пільги за користування житлово-комунальними послугами.
Нагадаємо: 26 квітня 1986 року, вночі о 1:23 на четвертому енергоблоці ЧАЕС в результаті серії теплових вибухів був повністю зруйнований реактор. Значна кількість радіоактивних речовин потрапила в навколишнє середовище. Аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих та постраждалих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.
Перше офіційне місцеве повідомлення про аварію на Чорнобильській АЕС з’явилося лише через 36 годин – опівдні 27 квітня на прип’ятському радіо оголосили про “тимчасову евакуацію” мешканців Прип’яті – найближчого до ЧАЕС міста з населенням близько 50 тисяч.
Дозволили взяти з собою особисті речі, цінності, документи та продукти харчування на перший час. Інші речі, наприклад, посуд і дитячі іграшки вивозити не дозволили. Також категорично заборонялося брати домашніх тварин – в них була дуже радіоактивна шерсть. Аби зменшити кількість багажу та не викликати ажіотаж, людям сказали, що за три дні вони зможуть повернутися додому. О 13:50 жителі зібралися біля під’їздів будинків, а від 14-ї почали прибувати автобуси. О 16:30 евакуацію населення з міста закінчили. До 6 травня евакуювали понад 115 тисяч людей із 30-кілометрової зони навколо ЧАЕС. Від радіації ця територія постраждала найбільше. Пізніше її назвали Чорнобильською зоною відчуження.

Світлина та документи з архіву ліквідатора-горностаївця М. Багнюка, який із 5 лютого до 5 травня 1987 р. ліквідовував наслідки аварії на ЧАЕС


На ліквідаційні роботи відразу кинули військових, пожежників та правоохоронців. Влітку залучили військових запасу та вільнонайманих. За неповними даними, участь у ліквідації наслідків брали 600 тисяч осіб. Ліквідаторам доводилося боротися з розбурханим атоном майже “голими руками”, без відповідних засобів захисту, приміром спеціальних ізолюючих протигазів, через що радіоактивні речовини потрапляли в дихальні шляхи. А сумарна активність радіоізотопів, викинутих у повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30–40 разів більшою, ніж у Хіросімі.
Через опромінення багато людей захворіло: на різні захворювання страждають 83 % потерпілих унаслідок чорнобильської катастрофи, а з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – 92 %. З числа постраждалих унаслідок аварії померло 167 653 людей, з-посеред них 2 929 ліквідаторів.
Тридцять чотири роки минуло від 26 квітня 1986 року – дня трагедії, наслідки якої не дають і, вочевидь, не даватимуть спокою ще багато років. І обов’язок кожного пам’ятати й шанувати солдатів атомного фронту, який відкрився у раніше мало кому відомому куточку українського Полісся – Чорнобилі.
Підготувала Оксана САВЧЕНКО

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

Минулорічні горностаївські нелегали стають бізнесменами

Напередодні Нового року начальник Горностаївської ДПІ Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *