You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / ЗНОВУ ВИБОРИ… ЯК ТЕПЕР ГОЛОСУВАТИ?

ЗНОВУ ВИБОРИ… ЯК ТЕПЕР ГОЛОСУВАТИ?

Починаючи з 5 вересня, в Україні офіційно стартували місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня 2020 року. Офіційні списки кандидатів з’являться трішки пізніше – від 15 вересня партії проводять з’їзди, на яких висуватимуть своїх кандидатів у мери та депутати. Це триватиме десять днів, тож список усіх кандидатів має бути вже 25 вересня. Наразі ми надамо роз’яснення виборцям, як правильно голосувати. Адже ці вибори будуть справжнім випробуванням, особливо для людей похилого віку: по клітинках треба буде виводити цифри.

Якими будуть бюлетені?

Для невеликих громад – а це в нашому районі Костянтинівська ОТГ (менше 10 тисяч виборців), бюлетень буде звичний на вигляд: список кандидатів і поле для відмітки. Шукаєте свого кандидата, ставите біля нього галочку і все. Тут немає за що хвилюватися.
А от бюлетені для голосування за депутатів міської (сільської/селищної) ради всіх інших громад – у т. ч. і Горностаївської ОТГ, а також для голосування за депутатів районної та обласної рад будуть іншими. Там буде список партій та їхніх кандидатів на вашому окрузі.
У такому бюлетені потрібно буде зробити дві позначки – по-перше, поставити галочку біля партії, за яку хочете голосувати, по-друге, вписати номер кандидата від ЦІЄЇ партії, за якого хочете проголосувати. Кандидати будуть зазначені поруч із назвою партії, кожна партія може висунути на окрузі від 5 до 12 кандидатів.
Важливо, що на кожному окрузі буде свій список кандидатів, спільним буде лише так званий закріплений кандидат, який буде вписаний поруч із наз-вою партії і гарантовано стане депутатом, якщо партія подолає прохідний бар’єр у 5 %.
Ви можете голосувати лише за партію і не обирати кандидата, але ви не можете вибрати кандидата і не поставити відмітки біля партії. Так само не можна проголосувати за одну партію, а кандидата обрати з іншої. Це ніби й логічно, але просто нагадуємо.
Ну, майже. У бюлетені ви побачите лише частину списку партії – 5–12 кандидатів, які є на вашому окрузі (так званий територіальний виборчий список). Усього на виборах до Горностаївської ОТГ створять 4 округи (26 місць у раді/ у кожному з яких кожна партія висуватиме інших 5–12 кандидатів).
Усі ці кандидати також входять у так званий єдиний виборчий список (всі, кого партія висунула у конкретній громаді). І важливим є порядок цих кандидатів як у територіальному, так і в загальному списках партії (хто вище розташований, той матиме більше шансів пройти, навіть якщо за нього мало голосуватимуть). Порядок кандидатів у списку формує сама партія.

Як правильно заповнювати бюлетені? Знайомтесь!

Бюлетені треба “читати” по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік
кандидатів від цієї партії. Обравши партію, треба поставити “галочку”, “плюсик” чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію. До другого квадрату потрібно вписати порядковий номер обраного кандидата, аби допомогти йому піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії. Причому бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо).

Хто з кандидатів стане депутатом після голосування?

Це з’ясовують у кілька етапів. Спершу визначають, які партії проходять (хто набрав більше 5 % голосів). Далі – якою є виборча квота, тобто кількість голосів для отримання одного мандата. Тоді дивимося, скільки мандатів отримує кожна партія в кожному окрузі і визначаємо, хто саме з тих 5–12 висунутих партією в окрузі проходить. Коли розібралися з усіма партіями та округами, дивимося, скільки партії ще можуть добрати кандидатів зі свого загального списку.
Важливо, що після голосування порядок кандидатів у територіальному списку партії (той, який ви побачите в бюлетені) зміниться – кандидати, які отримають 25 % і більше від виборчої квоти пересунуться догори, а всі інші йтимуть у тому ж порядку, який був визначений партією до початку виборів. Але набрати ці 25 % виборчої квоти буде непросто.

Скільки треба голосів, щоб депутат пройшов?

Хто проходить до ради – визначатиме територіальна виборча комісія за виборчою квотою. Виборча квота – кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Щоб обчислити квоту, потрібно загальну кількість голосів за ті партії, які подолали 5-відсотковий бар’єр ділити на кількість мандатів.
Щодо кількості мандатів, то це різниця між загальною кількістю місць у раді та сумарною кількістю депутатів, які гарантовано отримують мандат. Тобто – це по депутату від кожної політпартії. У Виборчому кодексі зазначено, що бути обраним до ради може кандидат, якщо одержав не менше 25 % виборчої квоти.
У списку кандидати до ради розмістяться таким чином: спочатку ті, що отримали 25 % квоти (у порядку зменшення); якщо кандидати отримали однакову кількість голосів, то черговість буде такою, яку під час балотування подала партія. Вже після того, як до ради будуть зараховані кандидати, що пройшли по квоті, то місця, які лишились, розподіляють партією.
Підготувала Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

НА ВУЛИЦЯХ ГОРНОСТАЇВКИ ДО КІНЦЯ РОКУ БУДЕ ВСТАНОВЛЕНО 158 ЛІХТАРІВ

Селищна рада повідомляє мешканцям Горностаївки приємну новину щодо відновлення вуличного освітлення. Роботи з підключення планується …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *