You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Здобувачі освіти чи учні?

Здобувачі освіти чи учні?

Уже давно хотіла про це написати, бо коли читаєш, як вживають у всіх значеннях «здобувачі освіти», – не знаю, як інших, а мене особисто це дратує. Приміром: «Дякую здобувачам освіти 9 класу за вітання – воно суперове!», а зошит підписаний «здобувача освіти 5 класу»…

Останнім часом спостерігається така тенденція: зі шкіл кудись зникли учні – натомість звідкись з’явилися здобувачі освіти. А дітей, студентів, курсантів навчають та виховують не педагоги, вихователі, вчителі, керівники гуртків, професори, а надавачі освітніх послуг.
Це, на мій погляд, не лише робить нашу мову біднішою, а й знецінює та зменшує статус самої особи, яка навчається чи навчає. Адже виходить, що і вихованець дитячого садочку, і студент, і докторант – це лише здобувачі освіти. Але ж між ними роки напруженої розумової праці, яка нівелюється одним безликим виразом «здобувачі освіти»!
Справді, у новому Законі “Про освіту” вживається термін “здобувачі освіти”. Але чи зобов’язує це учасників процесу називати тільки «ЗДОБУВАЧІ ОСВІТИ» – і в жодному разі не «УЧНІ»? Адже із законодавства ще не прибрали слова «учень», «студент» та інші терміни…
А кого взагалі називають здобувачем освіти? За законом, здобувачем освіти можна вважати – «вихованців, УЧНІВ, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, аспірантів (ад’юнктів), докторантів, інших осіб, які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти».
Поглянемо детальніше на закон: чи там вживається термін – УЧНІ?
Стаття 1. Основні терміни та їх визначення: п.18. Учні – особи, зараховані до закладу загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, які здобувають у будь-якій формі початкову, базову середню чи профільну середню освіту.
Стаття 12. Формування класів (груп) у закладах загальної середньої освіти: п. 2. Кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів та більше: 24 учнів, які здобувають початкову освіту; 30 учнів, які здобувають базову чи профільну середню освіту.
Стаття 13. Переведення учнів на наступний рік навчання в закладі освіти.
Стаття 14. Забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії учня.
Стаття 16. Заохочення і відзначення учнів.
Стаття 17. Оцінювання результатів навчання учнів та їх атестація.
Стаття 19. Учасники освітнього процесу. 1. Учасниками освітнього процесу в закладах освіти є: учні; педагогічні працівники; інші працівники закладу освіти; батьки учнів; асистенти дітей.
Стаття 20. Учні. 1. Права та обов’язки учнів визначаються Законом України “Про освіту”, цим законом та іншими законодавчими актами. Учні можуть мати також інші права та нести обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.
Отже, згідно із законом про загальну середню освіту, здобувачі освіти в школах називаються учнями.
Я процитувала лише деякі статті закону, та вже з них зрозуміло, що термін «учні» дуже часто вживаний у законі. І зазначено, що учасниками освітнього процесу є УЧНІ, а не здобувачі освіти (ст. 19). Нині, як і минулого століття, у нашій країні до шкіл зараховуються учні, а до закладів вищої освіти – студенти.
То чому ж у закладах освіти учнів почали називати «здобувачами освіти»? Зошити підписувати не “учня” чи “учениці”, а “здобувача освіти”? Дякувати не учням, а «здобувачам освіти»? Розповідати про різні події та участь у них «здобувачів освіти»? І це звучить, погодьтеся, трохи дивно – якщо не образливо.
Щодо зошитів: єдиного стандарту підписування зошитів немає, а як саме їх підписувати – вирішує учитель. Тому будь-які посилання на закон, президента і навіть відділи освіти – безпідставні; та й слово учень чи учениця – зайве (чи хтось може подумати, що це прізвище директора на зошиті?).
Тож, якщо хтось наполягатиме, що учнів у новому законі немає, а є здобувачі освіти – покажіть йому (чи їй) текст Закону «Про освіту».
На мій погляд, термін «здобувачі освіти» для освітніх зак-ладів краще застосовувати в офіційних документах, а коли йдеться про дітей – то найкраще вживати все ж слова – учні, студенти… Та й дякувати, на мою думку, треба дітям, учням чи студентам, а не безликим «здобувачам освіти».
До речі, в закладах середньої освіти чомусь відмовилися й від уживання слова «школа» – вживають лише «заклад освіти». Зникло часто вживане «школярі»… А як же тоді НУШ (Нова українська школа)? Адже в законі все-таки «ШКОЛА»!?
Не знаю, хто це вигадав, не знаю як викорінити ось цю запопадливу вигадливість в ускладненні життя на рівному місці. Але знаю: у нашій мові, та й у нормативно-правових актах, ще є слова, які вирізняють статус людини, що навчається, статус педагога, який навчає чи викладає…
Тож давайте не будемо принижувати людей безликими термінами. І бережімо красу та чистоту рідної мови.

Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

В Україні – 16 427 нових випадків коронавірусу

В Україні минулої доби зареєстровано 16 427 випадків зараження коронавірусом, водночас одужало 11 148 осіб. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *