You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Децентралізація змусила працювати по-новому

Децентралізація змусила працювати по-новому

Децентралізація передбачала нові можливості для розвитку територій і громад. А є той розвиток чи немає – мабуть, у кожного по-різному виходить. Адже значною мірою успіх залежить від фінансових ресурсів. Водночас, варто сказати, що в окремої громади чи старостинського округу він різний, але у кожного є свої, більші чи менші, позитивні напрацювання. Про це ми говорили зі старостою Ольгинського старостинського округу Горноставської територіальної громади Наталією Корінь.

За її словами, в Ольгинському старостинському окрузі Горностаївської територіальної громади намагаються забезпечувати належний рівень життя мешканців. Про значні здобутки нинішнього, 2021 року, говорити зарано – він не так давно розпочався. Однак напрацьовують заходи, та й за підсумками минулого року є чим потішитися.
До Ольгинського старостинського округу входять села Ольгине та Кочубеївка. На думку Наталії Корінь, ефективна робота старостинського округу повинна передбачати комплексний розвиток території, функціонування закладів освіти, медицини та комунальної сфери, а також залучення громадян до співпраці.
– Децентралізація змусила нас господарювати по-новому – потрібно мислити стратегічно та й відповідальності побільшало, – говорить Наталія Петрівна. – Хоча мета незмінна – забезпечити належний рівень життя в селах. А це починається з поліпшення стану мережі водопостачання, медичного обслуговування, освіти, благоустрою, покращення можливостей для розвитку спорту та дозвілля, облаштування дитячих майданчиків тощо. Цей перелік можна продовжувати… Зокрема, ми переймаємося діяльністю школи, садочка, комунального підприємства «Добробут», благоустроєм населених пунктів, утриманням сімейної амбулаторії.


Головною перевагою і перспективою села староста вважає те, що мають багато дітей – а отже майбутнє у громади є. В Ольгиному є школа, ясла-садочок. Умови для дітей там створили, справді, гарні. У приміщеннях зроблено ремонти, у класах та групах затишно, комфортно. А педагоги, без перебільшення, віддають серце дітям: заохочують до освітнього процесу, розвивають творчі здібності, залучають до участі в конкурсах та олімпіадах, організовують роботу секцій та гуртків.
Один з прикладів – 2019 року випускник Ольгинського закладу освіти Ілля Тусюк з-посеред учнів 11 класів Горностаївської громади за підсумками ЗНО набрав найвищий бал – 189,5.


Наповнюваність закладу освіти та дошкільного закладу радує. Скажімо, в садочку «Буратіно» в групах до двадцяти малюків – не кожне степове село може таким похвалитися, адже, за статистикою, й десяти відвідувачів у дошкільних групах не набирається. А загалом у трьох різновікових групах ольгинського ясел-садочка попередніми роками налічувалося понад пів сотні дітей. Однак через карантин, 2020 року кількість відвідувачів довелося зменшити. Й нині охоплені дошкільною освітою в дитсадку 35 дітей, хоча охочих більше.
Уявіть, у нас у яслах-садку «Буратіно» навіть англійську мову діти вивчають, – не натішиться староста. – Це за ініціативи виховательки Наталії Місаченко – вона сама виявила бажання займатися з малечею і робить це безоплатно. Задоволені всі: і батьки, і діти. Та й результат гарний – це можу підтвердити навіть на власному прикладі: моя трирічна онука вже до десяти англійською рахує.
З-поміж найнеобхідніших потреб – водозабезпечення. Н. Корінь повідомила, що в Ольгиному з цим нарікань немає: вода подається. Немає й заборгованості зі сплати споживачами за послуги. Нині розробляється новий тариф на водопостачання. За рахунок субвенції з державного бюджету на розвиток об’єднаних територіальних громад комунальне підприємство «Добробут» поповнилося наприкінці 2019 р. трактором, причепом, лопатою-відвалом, косаркою.
Завдячують у старостинському окрузі й благодійникам. Зокрема, восени змогли встановити в дошкільному закладі тіньовий павільйон, який потрібен за санітарними нормами для перебування дітей на подвір’ї. Працівники старостату звернулися з проханням про підтримку до одноосібників та орендарів, які обробляють землі, що знаходяться на території Ольгинського старостинського округу. І вони не відмовили – за місяць зібрали необхідні на матеріали для павільйону кошти. Долучився й депутат селищної ради Сергій Поляк. А працівники торгового дому «Україна» (директор Олег Осінній) виконали зварювальні роботи. Павільйон встановили, а з теплими днями додадуть йому яскравості – тематично розмалюють, заграють на ньому кольори веселки. А також встановлять ще один такий павільйон.
Для сільської бібліотеки теж зробили добру справу – завдяки ТОВ «ТД «Україна» у книгозбірні є мережа «Інтернет». Тож відтепер і відвідувачів побільшає, і можливості в наданні послуг бібліотекою розширяться. У найближчих планах родини Зеленчуків і встановлення дитячого майданчика біля крамниці в центрі села. Тож село оновлюється.
Радують ініціативи, які об’єднують молодь в громаді, – зазначає Наталія Корінь – Маю на увазі Молодіжну раду громади, яка активізувала свою роботу. Це відчули й ольгинці. У День закоханих до мудрого подружжя села Зінаїди та Володимира Нісінців завітала представниця ради й вручила їм Диплом і символічний даруночок. На мою думку, якщо молодь села буде більш активною, залучатиметься до участі в житті громади – було б добре. З-поміж діяльної молоді хочу назвати вчителя фізкультури Сергія Федорука. Він закоханий у свою справу, займається єдиноборствами, й залучає учнів та молодь села до занять спортом, гартує їх фізично, прищеплює здоровий спосіб життя – веде секцію з боксу. Знайшов приміщення, залучив спонсорів на його ремонт. Селищна рада та ДЮСШ посприяли в обладнанні необхідним спортивним інвентарем та боксерським рингом. Вихованці вже займаються. Також у рамках цього проєкту з підтримки здорового способу життя, який виграла селищна рада, придбано вуличні тренажери для Ольгиного.


Жалкує Н. П. Корінь, що карантинні обмеження дещо позначилися на культурному житті громади. Зокрема не організовуються культурно-масові заходи. Та, незважаючи на це, в сільському Будинку культури до святкових дат облаштовуються фотозони, а в бібліотеці обладнуються виставки.
Позитивні зрушення не означають, що проблем у старостинському окрузі немає. Звісно, їх вистачає. І хоча з одного боку чимало зроблено, з іншого – є ще багато планів. Їх владнання залежить від різних чинників та перепон. Однак староста Наталія Корінь переконана, що розвивати рівень життя на селі можливо лише за умови тісної співпраці громади та влади.
Немає проблем, які не можна владнати, – підсумовує Наталія Петрівна. – Староста, входить до виконкому громади, тож має можливості відстоювати інтереси громадян свого округу при ухаленні рішень виконавчим комітетом. Може висловити свою позицію на сесіях. Утім, на мій погляд, реформи мають спиратися на людей, бо ж досвід показує, що ініціатива «знизу» завжди дає добрий результат. І не втрачати оптимізму, спільно працювати, щоб реалізувати задумане – і тоді все вдасться.
Дізнавалася Оксана САВЧЕНКО

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

В Україні – 16 427 нових випадків коронавірусу

В Україні минулої доби зареєстровано 16 427 випадків зараження коронавірусом, водночас одужало 11 148 осіб. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *