You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / Будні горностаївських медиків інфекційного відділення в умовах пандемії

Будні горностаївських медиків інфекційного відділення в умовах пандемії

На цю публікацію підштовхнув телефонний дзвінок: співбесідниця не те що докорила – просто підказала, мовляв, пишете про далеких героїв, а тих, хто поруч, не бачите. І передала вдячні враження пацієнтів інфекційного відділення Горностаївської ЦРЛ колективу відділення та його керівнику лікарю-інфекціоністу Івану Михайловичу Івлєву.

Неофіційно-офіційна реальність

На жаль, пандемія коронавірусу стрімко шириться по всьому світу. Не є винятком і Україна, де на сьогодні число інфікованих наближається до 900 тисяч. Якщо першого вересня за добу зафіксовано було 4 633, то 26 листопада ця цифра за добу сягнула 16 285 інфікованих. Хвороба вже забрала майже 14 тисяч життів.
Наш, тепер уже колишній, Горностаївський район довго, наче осторонь, залишався «чистим» від цього небезпечного вірусу. Але, за станом на 10 грудня, ми вже маємо 52 випадки захворювання на коронавірус. Триває з ним боротьба на виживання. І в кожного вона своя. І все більше доводиться сьогодні чути від тяжкохворих пацієнтів: «Лікарю, ви витягнете мене?».
А успіх залежить від особистого здоров’я, мудрості, фінансових можливостей та особистих зв’язків. І, звісно, від лікаря. Яких зусиль доводиться докласти, аби витягти хворого – знають в інфекційному відділенні Горностаївської лікарні, куди прибувають хворі з підозрою на COVID-19. Тут працює лікар-інфекціоніст та 5 змінних медичних сестер. Хворих стабільно 14 – за кількістю місць у відділенні.
Інформацію про те, що тут лікують пацієнтів з підтвердженим лабораторно COVID-19, ніхто не повідомляє. З огляду на карантин, потрапити до цього відділення стороннім особам сьогодні нереально. Але за розповідями медичних працівників та власною «розвідкою», знаю, що тут реальність така: відділення переповнене, цілодобове чергування в «ковідних» умовах та відсутність надії, що хворих поменшає… А також радість, коли пацієнта виписують додому. І прикрість, що на його місце знову прибуває інший…
Відділення визначене офіційно перейти на лікування пацієнтів, хворих на COVID-19, лише в третю хвилю – тобто коли настане потреба: ось тоді й платитимуть відповідно «ковідні» 300 %. А поки що працюють на ставку без жодних доплат в особливих умовах: роботи додає те, що багато хворих з клінічними симптомами коронавірусу мають спочатку негативний тест ПЛР. Клінічно вони ніби мають усі симптоми коронавірусної хвороби, але вважаються хворими на пневмонію – тож стають пацієнтами інфекційного відділення. До того ж, очікувати результатів ПЛР-аналізу з області пацієнтам доводиться іноді більше тижня. А Каховська лікарня, яка визначена для лікування хворих з коронавірусною інфекцією, не приймає без лабораторно підтвердженого діагнозу.
– До нас привозять пацієнтів, у яких невідомо, чи є коронавірусна інфекція. Ми робимо тести, розміщаємо в бокси, І лікуємо, не чекаючи на результати тесту, бо вже вивчили коронавірус, то бачимо, де ковід, а де ні, – відповів Іван Івлєв на моє запитання, чому не відправляють хворих до Каховської лікарні. – Із запаленням легенів лежать хворі й у терапевтичному відділенні нашої лікарні. А в інфекційному залишаються пацієнти з підозрою на коронавірус, з тяжкими пневмоніями, ускладненим диханням, що потребують кисневої підтримки, або з вираженою інтоксикацією та супутніми хворобами. Щодо потреби у кисні хворих на COVID-19 і пацієнтів з вираженою дихальною недостатністю, то в інфекційному відділенні є 4 кисневі концентратори – один з них на ремонті. Але цього недостатньо, тож довелося робити від кожного з них розгалуження, щоб подати кисень від одного концентратора до двох пацієнтів.
Завідувач інфекційного відділення — досвідчений лікар-інфекціоніст, у якого за плечима понад 40 років роботи.
Інфекційне відділення знаходиться у типовій сучасній будівлі. Замість палат тут бокси, в кожному є туалет. Є палата інтенсивної терапії з апаратом штучної вентиляції легенів (ШВЛ).

«Як добре, що потрапила в це інфекційне відділення»

Так вважає Валентина (прізвище не називаємо з етичних причин). Недуга жінки відразу супроводжувалася кашлем та слабкістю. Спочатку вирішила не бити на сполох та лікувалася дистанційно, порадившись із сімейним лікарем. Проте, за кілька днів їй не полегшало – висока температура, нудота та блювота швидкими темпами переросли у двостороннє запалення легенів. Тоді звернулася до лікаря-інфекціоніста Івлєва, який відразу ж взявся її лікувати.
Хронікою свого ковідно-лікувального перебування в лікарні ділилася з друзями. Її думки ми й використаємо, щоб пізнати зсередини ситуацію лікування хворих з коронавірусною інфекцією у відділенні, яке держава не вважає за потребу визнати таким, що лікує цю хворобу. Та побачити героїв невидимого фронту боротьби з COVID-19 – медиків звичайної районної лікарні.
«Два рази на день система, три рази інгаляція, уколи та ліки… І сильна слабкість», – так описує Валентина своє перебування у лікарні. Про те, чому до Каховки її не відправили, говорить, що вже не було потреби, адже довго розбиралися з аналізами – то підтверджували, то не підтверджували – аж доки стан здоров’я покращився.
«Але я рада, що потрапила до цієї лікарні. Тепло, створені всі умови… Персонал замотався, але дуже гарний і відповідальний. Лікар грамотний. І спокійний стосовно коронавірусу. Потрібно лише правильне і своєчасне лікування – що він і робить. Разів по три на день заходить до палати, слухає, корегує лікування. Словом, тримає ситуацію під контролем», – поділилася враженнями пацієнтка.
«Мені пощастило, що потрапила відразу сюди – бо інакше не знаю, що б і було… Тут лікар Івлєв лікує хворих не по телефону. Говорить, що ковід – це ніби грип з важкими ускладненнями, тож потрібні спеціальні відділення та кисневі апарати. Апаратів з киснем тут бачимо три – і всі постійно зайняті. Відділення забите такими хворими, як я. Ось привезли чоловіка з Каїр. Лежить під апаратом. Поки що дихає… Починає засинати – легені перестають дихати. Увесь час йому не дають спати…»
«Іван Михайлович підлікував мені все: і голову, і нирки, а нині взявся за печінку. Адже лікуючи ковід, отримуєш побічний вплив. І хоча я вважаю, що мені вже краще, лікар не відпускає додому, бо йому не подобається рентген моїх легень. А з приводу всіх рентгенівських знімків сам декілька разів ходив до рентгенолога».
За підрахунками Валентини, лікування обійшлося понад 20 тисяч гривень (попри обіцянки влади лікувати безкош-товно). Але й досі їй страшно уявити, яким би був результат, якби тоді вона не звернулася до лікаря Івлєва…
Думка однієї людини може бути суб’єктивною. Тож для підтвердження фактів телефоном поспілкувалася ще з однією пацієнткою Горностаївської, як висловлювався знайомий журналіст – «феофанії».
Вона не захотіла розповідати про свої відчуття хвороби та переживання. Лише попросила передати величезне спасибі горностаївським медикам, які у такий складний період не втрачають людяності та надають кваліфіковану медичну допомогу, не гіршу, ніж в обласних лікарнях, які більш сучасно обладнані. Особливо просила подякувати завідувачу інфекційним відділенням Івану Михайловичу Івлєву, всім медсестрам і санітарочкам відділення.

Їх можна впізнати лише по очах – О. Найдьон, О.Тарасенко, І. Ялова, С. Лузанова, Л. Сіденко

Жінка зазначила, що наших медиків потрібно цінувати, бо вони нічим не захищені, крім маски і рукавичок. Лікар та медсестри, наражаючись на небезпеку, безвідмовно лікують хворих. А працюють у відділені медсестри та молодший медперсонал – О. Найдьон, І. Ялова, Н. Хорошун, Н. Коренко, О. Гіль, О. Тарасенко, О. Мараховська, Г. Авраменко, Л.Простякова, С. Лузанова, Л. Сіденко.

Про лікарні, де перебувають пацієнти з підозрою на коронавірус – ЗАБУЛИ

Справді, які можуть бути претензії до медиків – для них це власний фронт і власна передова. Але ніяк не втямиш, чого ця передова не визнана? Чому ми завжди влаштовуємо якісь незрозумілі реформи, що не допомагають людям, а ускладнюють життя? Чому обираємо пріоритетами якісь зовнішні декоративні об’єкти, а про вкрай необхідне забуваємо?
Наша медична система не була готовою до викликів пандемії. Визначивши «ковідні» лікарні, забули про периферію, де медикам доводиться першими стикатися з вірусом, не знаючи ще діагнозу, і працювати, не покладаючи рук, не знімаючи респіратора та не зімкнувши очей ночами. А новеньких щодня прибуває. Здивовані, розгублені, дезорієнтовані… І з питаннями до самих себе: “Де я ту пневмонію підхопив?” Переконані: у них ніякий не ковід – звичайнісіньке запалення. Можливо… Але крапку в сумнівах ставить тест… А його ж чекати треба більше тижня – про це говорять і керівники медичних закладів. Та й кисневих концент-раторів не вистачає.
Пацієнти з пневмонією та підозрою на коронавірус (і навіть після підтвердження COVID-19) до цього часу купують ліки за власні кошти – бо не в тій лікарні лікувалися. А лікарі та медперсонал, які контактували із пацієнтами з підозрою на коронавірус із вже підтвердженим діагнозом, не отримують обіцяні державою доплати, бо лікарня не має прописаних у своєму договорі з НСЗУ послуг з лікування хворих на коронавірусну інфекцію. Та медики в районних лікарнях (така ситуація не лише в Горностаївці) роблять усе, щоб врятувати людей.
«Лікарю, ви витягнете мене?» – через маску знесилено іноді запитують пацієнти інфекційного відділення. І, як бачимо, все-таки, виживають хворі, хоча іноді пневмонія і прогресує. І коли вдається її зупинити, не довести пацієнта до апарата штучної вентиляції, радіє не лише пацієнт – радіють і медики, розуміючи, що попри всі перепони ці люди вижили… І це велике щастя.
Якщо говорити, чого потребує Горностаївська лікарня, то в першу чергу – це киснева терапія, концентратори. Також медикаменти, якими треба забезпечити надання безкоштовної меддопомоги хворим, які потрапляють в стаціонар. Та й засоби індивідуального захисту не будуть зайвими. Чи допоможе в цьому держава? Запитання залишається риторичним…
Любов РУДЯ

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

У МОЗ назвали регіони з найгіршою епідситуацією: інфографіка

Станом на 18 січня ситуація із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 не дозволяє послаблювати карантин у …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *