You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Безпечне застосування хімікатів у сільскому господарстві – запорука розвитку бджільництва

Безпечне застосування хімікатів у сільскому господарстві – запорука розвитку бджільництва

Отримання урожаю – головний результат сільськогосподарського виробництва. Шкідники, хвороби і бур’яни суттєво знижують урожайність сільськогосподарських культур. Безконтрольний обіг, використання неякісних пестицидів у сільському господарстві призводять до негативного впливу на здоров’я людини та навколишнє середовище, викликають загибель бджіл і свійських тварин, а також спричинюють знищення посівів та забруднення сільгосппродукції.

На території Горностаївської та Костянтинівської ТГ знаходиться 11 сільськогосподарських підприємств та 109 фермерських господарств.
Так, минулими роками порушувалися питання щодо внесення пестицидів та загибелі бджіл, тому необхідно звернути увагу на негативний вплив пестицидів та агрохімікатів на життєдіяльність бджіл і навколишнє середовище. Сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними.
Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні”, доповненням до “Переліку” та інструкціям з безпечного застосування пестицидів, які затверджені постановами Міністерства охорони здоров’я та Мінприроди.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
Оскільки господарства повідомляють мешканців про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, то власники пасіки повинні зареєструватись у сільській раді, на території якої вони знаходяться.
Враховуючи токсичність усіх пестицидів для бджіл, обприс-кування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння (в ранкові та вечірні години). Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку та інших медоносних культур у період цвітіння не проводити.
Згідно з підпунктом 5.26 пункту 5 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України», забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності задля боротьби зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:
а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників тощо);
в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Бджоляру задля охорони медоносних бджіл від хімічного токсикозу необхідно:

1. Виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 р. № 184/82.
2. Зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцезнаходженням у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 р. № 184/82.
3. Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно до ст.15 Закону України «Про бджільництво».
4. При зміні назви чи адреси пасіки проінформувати про це районне (міське) управління Держпродспоживслужби упродовж 10 днів (Наказ Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 р. № 184/82).
5. При розміщенні пасік на земельних ділянках інших власників або перевезенні пасік за згодою інших власників або користувачів, поставити пасіку на облік у сільській раді, на територію якої прибув на кочівлю, або на території якої розмістив пасіку.
6. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
7. У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробок на відстань 3–5 км від місць проведення наземного обприскування.
Як бачимо, дотримуватись законодавства повинні як сільгосптоваровиробники, так і бджолярі, тому виконання всіх вимог та рекомендацій, тісна співпраця один з одним допоможе уникнути можливих негативних наслідків.

П. Черничко, державний фітосанітарний інспектор

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

В Україні – 16 427 нових випадків коронавірусу

В Україні минулої доби зареєстровано 16 427 випадків зараження коронавірусом, водночас одужало 11 148 осіб. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *