You cannot copy content of this page
На головну / ЛЮДИ / ПЕРВИННА МЕДИЦИНА: НАПРАЦЮВАННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ ТА ПРОБЛЕМИ

ПЕРВИННА МЕДИЦИНА: НАПРАЦЮВАННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ ТА ПРОБЛЕМИ

Допомагати людям – надзвичайно благородна справа. Саме такою є професія медика – вони дарують здоров’я людям, рятують від найрізноманітніших хвороб. Тож – напередодні професійного свята – про будні медиків Горностаївщини, про людей у білих халатах…

У багатьох ситуаціях медпрацівник є останньою рятівною інстанцією для хворого. Клятва Гіппократа спонукає медиків перебороти емоції й особисті негаразди, щоб виконати свій обов’язок, вселити віру та надію. І це не можуть не цінувати ті, кому медики дарують радість одужання чи поліпшують здоров’я.
Щоденно піклується про здоров’я мешканців району колектив КНП «Горностаївський центр первинної медико-санітарної допомоги» – дев’ять лікарів, а ще медсестри та молодші медичні сестри… Їм притаманні доброта, чуйність, прагнення допомогти словом і ділом.
Останнім часом заклад охорони здоров’я первинної ланки поповнився і молодими спеціалістами. Зокрема, ще однією лікаркою-педіатром – це Наталія Горстка (її вже знають горностаївці). До речі (що важливо), Горностаївська селищна рада надала лікарці службову квартиру. З 1 липня розпочне прийом лікар-гінеколог Олександр Зіняк: нині він отримує другу спеціалізацію – сімейний лікар.


Директор КНП «Горностаївський Центр ПМСД» Дмитро Лошкарьов та медична директорка Лариса Марчук постійно працюють над тим, аби покращити матеріально-технічну базу. Зокрема для лабораторії Центру ПМСД придбано сучасні аналізатори крові та сечі (напівавтомати). Тож нині сімейні лікарі, терапевти і педіатри результати аналізів можуть отримати за 10–15 хвилин, коли пацієнт ще перебуває на прийомі. Це більш ефективно: лікар у той же день може не лише оглянути хворого, а й ознайомитися з висновками досліджень, що дає змогу одразу побачити повну картину захворювання й призначити відповідне лікування. Та й пацієнтам, особливо із сіл, також добре, бо ж не потрібно наступного дня відвідувати медзаклад, щоб дізнатися результати аналізів.
– Лікарі первинки мають у своєму арсеналі вісім безкоштовних базових лабораторних та інструментальних досліджень, – зазначає Лариса Марчук. – Зі стандартного пакету послуг безкоштовно в нашому Центрі ПМСД, окрім інших, можна зробити за показами швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити, тропонін (маркер захворювання серцевої системи) та на вагітність.
Горностаївські лікарі первинки працюють у дві зміни – від 8.00 до 18.00. Із 1 січня цього року первинка розпочала обслуговування пацієнтів за укладеними деклараціями. За словами Лариси Марчук, пацієнти уже зрозуміли, що сімейний лікар має бути в кожного.
Однак ще не всі мешканці району уклали декларації з лікарями, тож хто не встиг це зробити може й тепер звернутися до Центру ПМСД. Нині щодня по 1–2 декларації реєструють медики, навіть люди з Каїр виявляють бажання укласти декларацію в горностаївському закладі охорони здоров’я.
Пацієнти, які уклали декларації, можуть розраховувати на безкоштовну консультацію лікаря, на спостереження за загальним станом здоров’я, профілактичні огляди та лікування. Сімейні лікарі виписують і рецепти, за якими можна також отримати препарати за програмою «Доступні ліки», видають лікарняні й довідки. За потреби, сімейний лікар направляє до фахівця вторинної чи третинної допомоги – ЛОРа, ендокринолога, хірурга тощо – чи буде консультуватись із ним щодо лікування пацієнта.
– Ми щоразу наголошуємо: звертайтеся до лікарів за перших ознак захворювання, або ж, якщо погіршилося самопочуття, – говорить Лариса Марчук. – Не тягніть до останнього, адже хворобі краще запобігти, ніж лікувати запущені стани. Виконуйте приписи вашого лікаря і будьте здорові!
Звертають медики увагу і просять, щоб пацієнти попередньо записувалися на прийом і бажано, щоб це стало звичкою.
– Лікарям та пацієнтам важливо дбати одне про одного, – говорить медична директорка. – Адже час і лікаря, і пацієнта дуже цінний. Тому важливо організовувати роботу медзакладів та лікарів найбільш оптимальним чином. Досвід змін на виконання вимог протикарантинних заходів щодо недопущення розповсюдженню коронавірусу показав, що це можливо.


Підкреслила значимість медичних працівників коронавірусна інфекція. І хоча вона оголила проблеми галузі охорони здоров’я – все ж лікарі, фельдшери, медичні сестри залишилися вірними клятві Гіппократа: навіть незважаючи на відсутність необхідних засобів захисту надавали допомогу хворим. Фактично, саме медики знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом.
Карантин підвів до того, що виникла необхідність обладнати приміщення вірусного контролю, яке має ізольований вхід, – веде мову Дмитро Лошкарьов. – Тож лікарі здійснюють окремий прийом пацієнтів зі скаргами на вірусні та респіраторні захворювання. У нас створений графік чергування. Наразі вже обстежили 64 особи зі скаргами на вірусні та респіраторні захворювання, а також здійснювали швидкі тести на COVID-19. І добре, що у нашому районі немає підтверджених випадків коронавірусної інфекції. На створення цього кабінету витратили 27 тисяч із бюджету Центру ПМСД. Завдячуємо і двом громадам, які допомогли коштами на придбання швидких тестів та засобів захисту для боротьби з коронавірусом: Горностаївська ОТГ надала 27 500 гривень, Костянтинівська – 18 000. Неоціненною стала допомога благодійників – велика подяка їм за це. Загалом від доброчинців – фермерів, підприємців, фізичних осіб – надійшло 82 000 гривень. За ці кошти придбано деззасоби, антисептики, пірометри, пульсометри та інше необхідне обладнання для діагностики та боротьби з COVID-19.


До речі, у Червонополянській амбулаторії також є кабінет-ізолятор. Тож, відповідно до потреби, розподілили всі необхідні засоби захисту та обладнання між кабінетами Горностаївського та Червонополянського закладів охорони здоров’я.
Вважаю, що через пом’якшення карантину розслаблятися не можна, – додає Лариса Василівна. – Тим паче, що останніми днями статистика із захворюваності на коронавірус б’є «антирекорди» один за одним і сягнула значних показників.
Карантинні обмеження вивільнили більше часу лікарям для самоосвіти під час дистанційних вебінарів. У багатьох курсах взяли участь лікарі Центру ПМСД.
Керівництво первинки налаштоване на подальший розвиток. Хочуть залучати вузькопрофільних спеціалістів із медзакладів Херсона, які б могли надавати консультативну допомогу сільським мешканцям безпосередньо у ФАПах та пунктах здоров’я (подібну практику вже реалізовували в районі лікарі-онкологи). Тим паче, що херсонські лікарі йдуть назустріч і готові здійснювати огляди за графіком. Ідея гарна, однак поки що лише в стадії розробки: потрібно узгодити організаційні моменти, надати кабінети. І без допомоги в цьому питанні об’єднаних громад не обійтися.
Також Горностаївський Центр ПМСД подав заявку на грант щодо створення кабінету профілактики захворювань шийки матки та звернувся до благодійного фонду Ігоря Колихаєва з приводу фінансової допомоги на придбання обладнання для цього кабінету.
З-поміж здобутків Дмитро Лошкарьов називає те, що після укладення договору медзакладу з Національною службою здоров’я, первинка змогла оновити меблі, всі робочі місця комп’ютеризовані та під’єднані до мережі «Інтернет», із липня 2019 року дещо підвищилися зарплати медичним працівникам.
Вистачає й проблем. Непокоїть медиків, що фельдшери на селах не мають транспорту, щоб їздити на виклики, а відстані інколи доводиться долати чималі, аби дістатися в сусіднє село до пацієнта. І на велосипеді фельдшеру-пенсіонеру важко їздити на виклики, тож альтернативу вбачають у скутерах (навіть зверталися до керівників громад з проханням придбати середньому медичному персоналу скутери).
Журиться керівництво медзакладу, що Центр ПМСД не має власного приміщення – сучасної амбулаторії, яка б розташовувалася в центрі селища. Бо ж дістатися на окраїну навіть не всім мешканцям райцентру під силу.
– Шкодую, що свого часу не вдалося «умовити» керівництво району та громади взяти участь у програмі із будівництва сучасних амбулаторій для створення спроможних мереж первинної медичної допомоги у сільській місцевості, – із сумом зазначає Лариса Марчук. – У рамках програми й машину сімейному лікарю цієї амбулаторії надавали, також виділяли кошти на обладнання. Лише наш район з усієї України не скористався цією можливістю. Там була умова – співфінансування із місцевих бюджетів…


Кабінети, в яких здійснюють огляди пацієнтів, орендують. Тож не можуть повною мірою реалізувати задумане щодо покращення умов, щоб надавати допомогу за сучасними стандартами. Лише косметичні ремонти в їхній компетенції. А якщо врахувати, за словами Дмитра Лошкарьова, що часто виходить з ладу каналізація і труби рвуться, інколи ремонт, який щойно зробили, доводиться переробляти. До того ж, «розвернутися» немає де – не вистачає приміщень.


– Коронавірус вніс корективи у плани з осучаснення закладу, – ділиться задумами директор медзакладу. – Призупинили роботи з облаштування зони ресепшину – обличчя установи, місце, куди насамперед звертається пацієнт. Хочемо зробити комфортну зону очікування, за найвищими стандартами, з м’яким куточком і телевізором, де буде висвітлюватися корисна інформація. Цент-ральне місце в ресепшн займатиме спеціальна стійка, де медик скеровуватиме пацієнтів. Її вже встановили. Закупили й кулер для води. Залишилося лише комп’ютеризувати. Плануємо завершити ресепшн до кінця літа. Словом, робимо сучасну лікарню і головний наш принцип – орієнтація на пацієнта.
Потребують медичні працівники Центру ПМСД ординаторської – приміщення, де спільно могли б обговорити нагальні питання чи просто перепочити за філіжанкою кави між прийомами пацієнтів. Хотіли б зробити емблему закладу та брендовий одяг.
– Лікарі є, працювати хочемо, трохи потрібно мотивувати, – завершує розмову Дмитро Лошкарьов. – Аби знайшовся меценат, щоб підтримати галузь медицини району. Адже нині за кошти Національної служби здоров’я можемо забезпечувати лише першочергові потреби, передбачені гарантованим пакетом послуг. До того ж, сьогодні у нас немає змоги ввести платні послуги. Хоча певні кроки до цього робимо. Допомагає закладам охорони здоров’я благодійний фонд Ігоря Колихаєва. Зокрема цьогоріч представники фонду передали ноутбуки Ольгинському та Великоблаговіщенському ФАПам.

Незважаючи на певні негаразди, передсвятковий настрій у медиків оптимістичний. Як завжди, вони зберуться всім колективом, підіб’ють підсумки, проаналізують зроблене, визначать перспективні плани. І звісно ж, звучатимуть вітання із професійним святом, сумлінним працівникам вручать грамоти та подяки. Вітаємо й ми медиків району зі святом та бажаємо успіхів у їхній нелегкій праці.

Оксана САВЧЕНКО

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

СЕСІЯ РАЙОННОЇ РАДИ: ЗМІНИ ДО БЮДЖЕТУ ТА МЕДИЧНІ ПИТАННЯ

В останні дні червня відбулася 38 сесія Горностаївської районної ради. З 26 депутатів у роботі …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *