You cannot copy content of this page
На головну / НОВИНИ / Медреформа в селах: ПУНКТИ ЗДОРОВ’Я ЗАМІСТЬ ФАПів

Медреформа в селах: ПУНКТИ ЗДОРОВ’Я ЗАМІСТЬ ФАПів

Із 2020 року фінансування медичних закладів буде дуже складним – до цього зумовлює реформування галузі. Як працюватимуть у селах Горностаївського району фельдшерсько-акушерські або медичні пункти – говоримо з медичним директором Горностаївського Центру ПМСД Ларисою Марчук.

– Ларисо Василівно, Ви сказали депутатам на сесії селищної ради, що в селах району замість лікарських амбулаторій та ФАПів будуть, так звані «Пункти здоров’я». Отже, поясніть, чим це зумовлено?
– Такі вимоги медичної реформи. Отже, якщо говорити про зміни, то ми повинні терміново привести все у відповідності до вимог. Первинну допомогу відтепер можуть надавати лише чотири типи закладів: Центри первинної медико-санітарної допомоги з обслуговуванням не менше 15 тисяч громадян та мати не менше 7 лікарів; амбулаторії групової практики – не менше 3 тисяч осіб, мати 2 лікаря; амбулаторії моно-практики з 1 лікарем та не менше 1,5 тисячі громадян; а також пункти здоров’я.
Порядком формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги передбачається можливість функціонування пунктів здоров’я в населених пунктах, де чисельність мешканців складає не менше 750 осіб – лише такий заклад буде оплачуватись Національною службою здоров’я. Тобто, тільки економічно доцільні медичні заклади, працюватимуть на постійній основі, графік роботи яких передбачає не менше двох робочих змін лікаря на тиждень. ФАПи в населених пунктах, де не проживає 750 осіб, не можуть працювати на постійній основі, але їх закривати в жодному разі не можна.
Тому вже сьогодні місцеві громади повинні визначитися: фінансування діючих фельдшерсько-акушерських пунктів, які обслуговують менше 750 осіб повністю перекласти на свої бюджети. Адже однозначно, розраховувати на фінансування з державного бюджету цих медичних пунктів вони не зможуть,
До того ж, Центри ПМСД та їх амбулаторії і пункти здоров’я повинні бути в структурі громади. Ми чомусь і досі в районній раді – це неправильно.

– Можете пояснити, що це означає: де первинна ланка медицини збережеться у селах району та що буде там, де функціонування пунктів здоров’я не підлягає державному фінансуванню?
– А це означає, що в населених пунктах Горностаївського району, де мешканців менше 750 чоловік, будуть відсутні фельдшери й технічний персонал, якщо не буде підтримки щодо співфінансування місцевих громад на утримання своїх пунктів здоров’я.
У нас була мережа – 6 лікарських амбулаторій та 13 ФАПів. Тепер вони реорганізуються. Якщо говорити конкретніше, то залишається 2 амбулаторії – групової практики у Горностаївці, де працюють 8 лікарів, та моно-практики в Червоній Поляні – 1 лікар. Каїрська амбулаторія перейшла до Любимівської ПМСД. Амбулаторії та ФАПи, де в старостинських округах мешканців понад 750 осіб, перетворені у пункти здоров’я на постійній основі – це в Ольгиному, Заводівці, Великій Благовіщенці, Червоноблагодатному та Костянтинівці – лише вони будуть на фінансуванні від держави, тобто з коштів НСЗУ.
Решта ФАПів теж мають бути перетворені на пункти здоров’я, але тимчасового базування, вони залишаються без фельдшерів та обслуговуючого персоналу. І сьогодні фінансуватися повинні вже з місцевих бюджетів – ОТГ або районної ради. Конкретніше, по Горностаївській ОТГ – це Маринський, Козаче-Лагерський, Славненський, Василівський, Новоєлизаветівський, Новоблаговіщенський пункти здоров’я; по Костянтинівській ОТГ – Дубівський, Зірківський, Антонівський, Старолук’янівський, Запорізький та Братолюбівський.
– Виходить так, що у п’яти старостинських округах не буде постійних пунктів здоров’я? Що ж робити людям, де отримати первинну медичну допомогу?
– На жаль, такі вимоги. Втім, як я вже говорила, вихід є: якщо місцеві громади вважають за необхідне та мають бажання утримувати ці пункти здоров’я на постійній основі, вони можуть долучитися до фінансування зарплат своїм медикам. Одним словом, місцевим радам доведеться розв’язувати питання формування бюджету щодо утримання закладів охорони здоров’я. Якщо ж грошей не вистачатиме, треба буде оптимізувати мережу.
Саме тому я виступила перед депутатами, пояснила їм ситуацію – тож тепер їм вирішувати, чи у всіх старостинських округах працюватимуть постійно пункти медичної допомоги. Депутати не заперечували, та й керівники територіальних громад теж сказали, що фінансуватимуть пункти здоров’я у Маринському, Козачих Лагерях, Славному. А мешканців інших сіл у пунктах здоров’я обслуговуватимуть фахівці найближчих пунктів медичної допомоги, якщо не візьмуть їх на своє утримання ОТГ – це питання допрацьовується.
– Отже, з того що Ви сказали, можна зробити вис-новок, що питання подальшої роботи пунктів здоров’я у зазначених поселеннях буде залежати від доброї волі та фінансових можливостей сільських громад?
– Виходить так. Нам потрібно бути партнерами та спільно думати, як зберегти заклади охорони здоров’я, щоб наблизити надання медичних послуг до людей. Розумієте, наразі вся медицина «зав’язана» на лікареві. Простіше кажучи, є лікар – є декларації, укладені з пацієнтами – є фінансування. Лікар переїхав, звільнився, пішов на пенсію – фінансування не стало. Від кількості декларацій залежить фінансування. Це гроші, які мають піти на зарплату лікареві, медсестрі, тобто усій структурі, що утворилась навколо цього лікаря, для надання, у тому числі гарантійного пакета медичних послуг, тобто безкоштовної допомоги, а також для придбання обладнання. До того ж, ці кошти ми не маємо права використовувати на ті пункти медичної допомоги, які обслуговують менше 750 мешканців, окрім забезпечення гарантійного пакету послуг та лікарської допомоги.
Наразі в районі укладено 11,5 тисяч декларацій – а це 70 % від фактичної (а не статистичної) кількості населення. Задля покращення фінансування закладів охорони здоров’я в сільській місцевості усі повинні укласти декларації. Тому ми звертаємося до всіх громадян та пропонуємо депутатам агітувати своїх виборців на округах щодо підписання декларацій із лікарями – адже, ще раз наголошую, саме від цього залежить надходження коштів із державного бюджету на первинну ланку медицини. Водночас, доречно нагадати, що той, хто не укладе угоди з лікарями первинної ланки, потрапити без направлення до будь-якого лікаря вторинної ланки безкоштовно не зможе.
Спілкувалася Любов РУДЯ

 

Про Горностаївка INFO

Перевірте також

СЕСІЯ РАЙОННОЇ РАДИ: ЗМІНИ ДО БЮДЖЕТУ ТА МЕДИЧНІ ПИТАННЯ

В останні дні червня відбулася 38 сесія Горностаївської районної ради. З 26 депутатів у роботі …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *